@365tipu

Co je nového ve Windows 10 Creators Update?

V Jak stáhnout Windows 10 Creators Update? zjistíte, jak se ke Creators Update dostat dříve, než na vás přijde řada. Druhou velkou aktualizaci Windows Microsoft veřejné začne zpřístupňovat od 11 dubna 2017 (číslo buildu je mimochodem 15063). Změn je hodně, některé najdete v samostatných tipech, některé zde v tomto souhrnu přímo.

Pokud máte více jak 3.5 GB paměti, tak se budu Windows chovat jinak a pro každou službu použijí samostatný proces – což může být velmi výhodné v tom, že se vám desítky služeb přestanou schovávat za svchost a budete moci lépe poznat, která z nich (například) zatěžuje systém. Což má výhodu i v tom, že pokud některá ze služeb padne, tak nesetřeli ty další.

2017-04-09 12_41_05-Správce úloh.png

Co se nezměnilo? To, že stále nemůžeme v Česku mít k dispozici Cortanu. Ta neumí česky, ale nepomůže vám ani to, že byste ji mohli používat v angličtině. Cortana má v Creators Update nějaké novinky – třeba to, že umí vypnout, restartovat či uzamknout počítač, nabízí plno-obrazovkové rozhraní čitelné z větší vzdálenosti či umí nastavit hlasitost.

2017-04-09 12_43_35-Možnosti složky.pngPrůzkumník souborů (File Explorer) vám stále bude ukazovat inzeráty, ale pokud se dostanete do Nastavení  tak tam najdete Zobrazit oznámení zprostředkovatele synchronizace/Show sync provider notifications a můžete to vypnout. Což zruší právě a jen inzeráty.

Hodně se změnil Windows Defender, ale o tom detailněji v samostatném tipu: Co je nového u Windows Defenderu ve Windows 10 Creators Update?

Univerzální aplikace mohou nyní využívat „picture-in-picture“, tedy ukazovat se v malém okně nad oknem, ve kterém právě pracujete. Microsoft tomu říká Compact Overlay a největší smysl to asi bude dávat pro chatovací aplikace.

Zobrazování fotografií je stále stejná katastrofa, byť jde o novou verzi. Navíc se neznámo proč po upgrade ztratily asociace, takže Windows 10 CU neví jak otevřít JPG ani PNG. Samotné otevření přes Fotky je navíc stále stejně pomalé. Hezká novinka je možnost na fotce rovnou kreslit a k dispozici jsou i různorodé úpravy.

Windows 10 nově obsahuje i Motivy – tam jde je nastavujete (Win+I -> Přizpůsobení -> Motivy) nově najdete i Získat další motivy ve Storu.Je jich tam možná už i pár stovek a nečekejte, že by se v tom dalo nějak vyznat.

Noční režim (viz Windows 10 Creators Update umožňují zapnout noční režim (night light)) klasicky potlačuje modrou barvu.

Hyper-V by konečně mělo umět automatickou změnu velikost okna a zoom. Možná opět dobrý důvod zkusit zda to lépe nahradí jiné virtualizační software.

Nové gesta pro Touchpad, například pro vytvoření a a ručení virtuálních desktopů.

Mezi přihlašovací mechanismy přidán Dynamic Lock, viz Co je to Dynamic Lock/Dynamický zámek ve Windows 10 Creators Update. Ale je to tedy spíše odhlašovací mechanismus.

Je možné nastavit Windows tak, aby instalace aplikací byla možná pouze z Microsoft Store. V základní podobě viz Win+I -> Aplikace -> Aplikace Funkce. Trochu jinak ještě v Win+I -> Aktualizace a zabezpečení -> Pro vývojáře a tam volby hned nahoře.

2017-04-09 13_02_18-Nastavení.png

2017-04-09 12_47_34-Nastavení.png

Byla doplněna podpora pro Native USB Audio 2.0.

Pokud použijete Win+Shift+S tak můžete na obrazovce vybrat obdélník a jeho screenshot se uloží do Clipboardu. Užitečné, ale osobně dám stále přednost něčemu jako Greenshot. Viz  Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?

Edge má poměrně hodně novinek, ale o tom samostatně v Co je nového v Edge ve Windows 10 Creators Update

S předchozím mírně souvisí, že si ve Store můžete kupovat knihy a poté je číst v Edge. Protože Edge umí EPUB.

Malování sice ve Windows 10 stále najdete ale nově je tam Paint 3D (Malování 3D).

Game Mode vypadá jako užitečná funkčnost, byť od toho žádné zázraky nečekejte, viz Jak funguje Game Mode (herní režim) ve Windows 10 Creators Update?. A když už jsme u her, tak Game Bar má rozšířenou podporu pro 88 her v celoobrazovkovém režimu.

Start Menu umí nově vytvářet složky s dalšími dlaždicemi ale je to neuvěřitelně bídně provedené. Je tam i pár dalších novinek, více viz Co je nového ve Start Menu ve Windows 10 Creators Update?

Na dotykových displejích je možné si zobrazit touchpad. Ano, touchpad na displeji.

Windows Update umožní zvolit vlastní čas aktualizace a přestane být tak enormně dotěrné, byť s prioritním bezpečnostními opravami se stále může vnucovat více než se vám bude líbit (bezpečnostní a kumulativní opravy půjde odložit na maximálně sedm dní, mimo Home verzi to vypadá i na delší dobu). Velikost stahovaných aktualizací by navíc měla být tak o třetinu menší.

2017-04-09 12_50_23-Nastavení.png

Odinstalované či jinak potlačené aplikace se vám nebudou vracet při každé aktualizaci.

Přepnutí do vývojářského režimu (Developer mode) nevyžaduje restart počítače.

K VPN je možné se připojit přímo z Network/Síť. Tedy z onoho panelu, co vyskočí po kliknutí na ikonku sítě v liště. Co se tlačítek v Centru akcí týče, jsou stále stejně k ničemu, žádný strach.

Nové rozhraní pro Sdílení i nová ikona pro Sdílení.

Nové aplikace – Inbox „Quick Assist“ pro získání vzdálené podpory (funguje dokonce i v Home verzi) či Mixed Reality.  Je ale velmi pravděpodobné, že toho nového bude více.

Hodně změn je v Settings/Nastavení, ale k tomu se opět vrátím v samostatném tipu (či spíše tipech).  Například:

Pomůcka pro výstřižky (Snipping tool) je použitelná bez myši.

2017-04-09 13_15_36-Funkce systému Windows.pngNezapomeňte na velkou novinku v podobě WSL (Windows Subsystem on Linux) kam si můžete pořídit třeba i Bash a spouštět Linuxové binárky přímo z Windows pomocí „bash.exe -c příklad„. Z WSL příkazové řádky mimochodem můžete spouštět i Windows binárky.

TIP: Pokud WSL ve Windows nemáte, tak musíte mít 64 bitová Windows, zapnut Vývojářský režim (Developer Mode) a ve Funkce systému Windows si ho musíte zapnout – je k nalezení až na konci. Přidání vyžaduje restart systému, bohužel. Podrobněji viz Windows Subystem for Linux aneb Ubuntu Bash na Windows 10 Creators Update 

Ve Start menu možná místo příkazové řádky najdete Powershell. Což vám vcelku nemusí vadit, ale v Nastavení si to můžete vrátit zpět. Změna se týká i kontextových menu a Win+X. Hledejte přes Win+I -> Přizpůsobit -> Hlavní Panel a tam Při kliknutí pravým tlačítkem na tlačítko Start ….

2017-04-09 12_53_34-Nastavení.png

Pokud máte v notebooku precision touchpad tak bylo zlepšeno rozpoznávání kliknutí, doteků dvěma prsty, pin-to-zoom, tap dvěma prsty a gestur založených na použití tří prstů.

Přidáno Wi-Fi calling.

V Registry Editoru je k dispozici adresní řádka.

2017-04-09 17_25_25-Nastavení.png

Narrator/Předčítání nově má k dispozici i český hlas, upozornil na Twitteru Jakub Šivic. Narrator je předčítání, velmi užitečné pro ty co to opravdu potřebují, ale mohlo by být zajímavé třeba i pro e-knihy.

Kde ve Windows najdete Poradce při potížích (Troubleshooters)? zjistíte, že i tohle se v Creators Update mírně změnilo. Najdete je stále na původním místě, ale také konečně v nové Win+I (Nastavení).

Mapy ve Windows 10 Creators Update umí Ink. Například pro měření vzdálenosti se vám bude hodit i líbit .

Ovládací panely (Control Panels) už není možné vyvolat přes menu na Start tlačítku. Je tam jenom Nastavení/Settings vedoucí na nové rozhraní (Win+I).

Zjednodušilo se vytváření symbolických odkazů (symbolic link).

Windows 10 Creators Update umožňuje každé připojení nastavit jako účtované (metered). Užitečná změna, protože Ethernet doposud takto nastavit možné nebylo (jen přes malý hack v Registry). A tady ještě viz Zapněte si ve Windows 10 WiFi připojení jako „metered“ (účtované) i když není. Bude se to hodně hodit

Snad je to všechno, nebo alespoň tedy všechno podstatné. Pokud jste našli něco podstatného a není zmíněno, dejte vědět. A klasicky, Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 je tu s dalšími stovkami tipů a triků pro Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky