@365tipu

TIP#769: Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal

Možná máte někde VPS s přístupem jenom přes SSH. Nebo jste si do Windows 10 (Creators Update) přidali Ubuntu (Windows Subsystem for Linux). Nebo prostě máte někde jiný Linux, který nemá či nemůže mít grafické rozhraní. Přístup máte jen přes SSH, tedy do „příkazové“ řádky. A chcete onen Linux prostě normálně používat na řadu věci.

E-mail je základ a Thunderbird či Evolution mít nemůžete, takže zkuste Mutt, Alpine (ano, je to následovník Pine a bude vám asi připomínat Thunderbird), notmuch či Sirn.

Kalendář a TODO zvládne třeba Taskwarrior, Calcurse či Emacs Org Mode. Ale také třeba remind + wyrd

Chatovat/IRC si můžete v Irssi, Weechat, finch či CenterIM. Pokud používáte Google Hangouts, tak poslouží hangups.

RSS čtečka, což jak víme je dost užitečná věc, taky není problém – Newsbeuter, Shownew či rsstail. .

Bittorrentový klient pro stahování torrentů třeba rTorrent či ctorrent nebo aria2.

Souborový manažer má v mém případě favorita v podobě Midnight Commander a určitě nevynechejte Vim. Případně GNU Emacs a GNU Nano. K MC jsou i další alternativy, třeba vifm nebo lfm. A ranger.

Něco jako textový procesor? Ale ano, třeba wordgrinder. Kde se nenechte mýlit, umí HTML, OpenDocument a některé další formáty.

Na hudbu se bude hodit Moc nebo cmus. Ale tady je těch alternativ asi ještě více – mp3blaster, herrie, mpg123, sox, ncmpcpp. A když už jsme u toho zvuku, tak mixer zvuku třeba ALSA. Budete-li potřebovat převádět formáty, tak oggenc, flac, lame či abcde.

Na video si kupodivu můžete pořídit pro spoustu legrace třeba aaxine, Vubcopy, h264enc či mplayer. Budete-li potřebovat konvertovat videa, tak mencoder či ffmpeg.

Stejně jako existují prohlížeče obrázků – třeba cacaview. Pro konverzi a zpracování obrázků poslouží starý známý convert.

Webový prohlížeč vám sice nenabídne grafiku a vychytávky, ale legrace si užijete spoustu. S klasikou jako Lynx nebo věcmi jako w3m, Elinks či Links.

Terminálový program asi Tmux, ale můžete sáhnout i po GNU Screen. ale třeba ještě dtach či byobu. Hodit se vám možná bude ttyrec a ipbt pro záznam a přehrávání terminálových sezení. Pro něco pokročilejšího xargs a parallel

FTP v poněkud lepší podobě najdete v lftp.

Stáhnout webové stránky a vůbec umí wget a curl. O té poslední viz Jak ve (nejenom) Windows používat curl? A k čemu je to vlastně dobré?

TIP: Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew, správce balíčků pro Mac OS.

Slovníky a tezaurus by mohl být Dict..

Prezentace vás naštěstí s powerpointem neohromí, ale takový TPP zkusit můžete.

2017-04-19 20_38_18-Hledání.pngHry? Někdo chce hrát ve terminálu hry? Klasiku jako nethack třeba. Nesmí chybět Dwarf Fortress. A můžete přidat Frotz, ale pokračovat se dá ještě chvíli. Tetris si zahrajete v bastet. Ninvaders jsou klasika, Space Invaders. Nejpovedenější Pacman asi pacman4console, klasický had najdete jako nsnake. Nezapomeňme na GNU Chess a GNU Go. Vlastně bych neměl zapomenout na slash’em.

Přehled o využití systému, paměti, procesoru určitě neuškodí povýšit klasické top na htop. Případně další jako atop či glances. Z dalších užitečností pro správu systému ještě dstat, sar (iostat, vmstat, ifstat)

Pro monitorování sítě zcela určitě iptraf či netstat, ale ještě iftop a nethogs. Pro pokročilejší věci a zkoumání sítí je tu vcelku jasně nmap. Trochu zvláštní ale užitečné může být slurm. vylepšený traceroute je mtr. Pro nastavování sítě ipcalc

Když už jsme u té sítě, tak socat a netpipes

IDE pro vývojáře v textovém režimu? Ale jasně, můžete použít klasiku v podobě Emacs (stačí spustit s -no-window) a někde výše už byl zmíněn třeba i Vim.

Zátěžové testování z příkazové řádky nabídne siege a tsung

TIP: Co je to SSH a k čemu je to dobré

Pokud máte rádi grep tak pro vývojáře je lepší ack, ag či pt. Pro spočítání počtu řádek zdrojáku je fajn cloc

Používáte-li git, tak zkuste tig

Vytváření ISO image třeba genisoimage

Práce s archivy nejlépe spojit možnostmi gzip, bzip2 a tar.

Pro zálohování se nabízí třeba Mondo & Mind (první zálohuje, druhé umí vytvářet ze záloh bootovatelné ISO). Ale protože jsme v Linuxu tak rozhodně musím zmínit rsync. Budete-li chtít zálohovat šifrovaně, tak duplicity a rsyncrypto

Pro práci s oblastmi na disku PartImage.

TIP: Většinu ze zde uvedených věci klasicky v Linuxu nainstalujete jako balíček, čili nějaké to sudo apt-get install XXXX v Ubuntu, například.

Správce balíčků/aplikací? Pokud nechcete jen klasické apt-get, tak e tu aptitude.

Sociální sítě? Pro Twitter  zkuste rainbowstream, ttytter (má pokračování v podobě oysttyyer) nebo earthquake. Reddit sice pro naše končiny moc podstatný není, ale tady máte k dispozici rtv.

2017-04-19 20_40_48-ddoc@ddocw8_ _mnt_c_Users_Daniel.png

Spořič obrazovky je tak trochu legrace, cmatrix. Jiná tak trochu legrace je k nalezení cowsay a sl. To poslední oceníte vždy, když to omylem napíšete místo ls. A když už jsme u té legrace, tak zkuste fortune a třeba ještě rev.

Práce s log soubory vás možná přivede k multitail.

Účetnictví to sice není, ale ledger je dobrý když si chcete udržovat jednoduchý přehled o financích.

Kalkulačka třeba bc, gcalccmd a tak podobně.

TIP: Jak na Raspberry Pi? Užitečné a nepostradatelné software pro váš Raspbian (8) se bude hodit všem, co si pořídili tenhle sympatický malý počítač

Šetřit energií pomůže powertop.

Antivir sice v pravém slova smyslu potřebovat až tak nebudete, ale ale pořídit si ClamAV neuškodí. A více viz Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba?

Sandbox pro spouštění věcí u kterých si nejste jisti? Tohle řeší firejail

Newsboat je RSS čtečka pro Linux fungují v příkazové řádce (terminal)

Pár tipů v Jak zjistím co mám v počítači s Linuxem za komponenty/hardware co vám prozradí co máte v mašině

Snad vše, tedy jasně, vše to být nikdy nemůže. Ale třeba máte vlastní tipy na terminálové aplikace pro Linux – ty co nepotřebují GUI a krásně vám poběží v SSH. Pošlete, přidáme.

TIP: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory se vím bude hodit, pokud jste programátor klasických i webových aplikací

PS: Skoro vše výše uvedené je kontrolované, odkazy funkční, aktuální. Což je možné říci k dubnu 2017 kdy toto poprvé vyšlo.  A určitě tam budou nějaké chyby.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky