Windows 10 od Fall Creators Update (2017) obsahuje OpenSSH klienta i server

Jedna další užitečná novinka ve Windows 10 Fall Creators Update (podzim 2017) – můžete si aktivovat OpenSSH klienta i server a poté používat příkaz SSH pro připojení na vzdálené servery přímo z příkazové řádky a přistupovat na váš stroj vzdáleně.

Povolení klasicky ve Win+I -> Apps/Aplikace -> Apps & Features/Aplikace a funkce -> Manage Optional Features/Spravovat volitelné funkce -> Add Feature/Přidat součást.

2017-12-14 18_05_09-Nastavení.png

Tam už najdete OpenSSH Client (beta) a OpenSSH Server (beta) a můžete si doinstalovat potřebné. Velmi pravděpodobně bude instalace vyžadovat restart počítače.

Instalace OpenSSH Client je možná i z příkazové řádky (první příkaz vám zjistí parametr, který musíte pořídit ve druhém)

dism /online /get-capabilities | findstr /i "OpenSSH.Client"

dism /online /Add-Capability /CapabilityName:OpenSSH.Client~~~~0.0.1.0

Instalace OpenSSH Server je možná totožným způsobem, jen v prvním příkaze použijte „OpenSSH.Server“.

TIP: Co je to SSH a k čemu je to dobré

Další postřehy

Pokud vás zajímá kam OpenSSH instaluje, tak do \Windows\System32\OpenSSH. Zajímavé je i to, že tenhle „port“ OpenSSH do Windows je možné najít na Githubu.

OpenSSH Client vám do Windows přidá nejenom ssh, ale také ostatní obvyklé a potřebné věci – scp, sftp a ssh-add, ssh-agent i ssh-keygen.

OpenSSH Server přidává do Windows SSH službu a ve výše uvedené složce má sshd_config soubor pro konfiguraci (a také log soubor v logs\sshd.log)

Hodně zajímavé na téhle vychytávce je, že OpenSSH Server vám umožní přístup do příkazové řádky ve vašem počítač (cmd.exe a powershell) vzdálené a to v nativní podobě – není to OpenSSH ve Windows Subsystem for Linux ani něco tomu podobné. Je to něco, co vám v zásadě umožní nahradit používání psexec či WinRM

Zprovoznění OpenSSH serveru může být trochu složitější, ideálně viz Enabling the hidden OpenSSH server in Windows 10 Fall Creators Update (1709) — and why it’s great!

TIP: Starší Windows Subystem for Linux aneb Ubuntu Bash na Windows 10 Creators Update se vám možná bude také hodit. A jako vždy, ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky dalších tipů pro Windows 10 i starší verze Windows