@365tipu

TIP#900: Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba?

V Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara je řeč hlavně o antivirových program pro Windows. Stejně jako v Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?, které se spíše věnuje tomu, jak se bezpečněji chovat. Jak je to ale s Linuxem?

Tvrdit, že pro Linux v žádném případě není potřeba antivirus je nepříjemný omyl. Není tam sice potřeba až tolik jako ve Windows (kde virus/malware můžete chytit už jenom při brouzdání po webu), ale potřeba hlídat, zda se na počítači s Linuxem neobjevily zavirované soubory, je tu pořád.

Stejně tak je už dávno realitou, že existují viry přímo pro Linux. To, že by je chytili nějaký zkušený uživateli Linuxu je asi málo pravděpodobné, ale dnes je běžné i to, že Linux používají obyčejní uživatelé.

Jedním z dalších možných důvod proč mít v Linuxu k dispozici antivirus je ten, že možná budete chtít provést kontrolu nějaký jiných médií, než vlastního počítače. Prostě dostatek důvodů, proč vědět, jaká antivirová  řešení existují.

TIP: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?

Antiviry pro Linux

ClamAV – můžete mít pro Linux a Windows. A patří k nejrozšířenějším antivirovým řešením. Pokud nechcete mít jenom příkazovou řádku, tak si přidejte ClamTK.

Chkrookitsi zcela určitě pořiďte také. Hledá malware a viry, které jsou vyložené zaměřené na Linux a patří do rootkit kategorie.

RKHunter (Rookit Hunter) – další užitečná pomůcka pro hledání rootkitů. A neuškodí ho pro jistotu mít také.

Lynis – je o trochu víc, než jenom prostý antivirus/antimalware. Vedle nechtěných zvířátek vám pomůže i zkontrolovat systém co se nastavení či aktuálnosti.

Comodo Antivirus for Linux (CAVL) – umožňuje jak kontrolu prohledáním systému, tak kontrolování na viry za běhu, včetně cloudové behaviorální analýzy. Comodo má v zásadě skoro stejný antivirus pro Windows. Součástí je i mail gateway, pro kontrolu pošty.

TIP: Software pro Linux, bez kterého se neobejdete a Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal pomohou s tipy na další užitečné software pro linux.

Sophos Antivirus for Linux – kombinace scanner na viry, trojany a malware vybaveného heuristikou, hlídáním v reálném čase i kontrolou celého systému. Hlídá i viry pro Android, Windows a Mac, které sice Linux napadnout nemohou, ale je dobré je odchytit.

F-Prot – má domácí i firemní variantu, přičemž ta domácí je dostupná zdarma. Zde nenajdete ochranu v reálném čase, pouze plánované nebo ruční kontroly systému.

BitDefender Antivirus for Unices – je další varianta antiviru bez kontroly v reálném čase, byť tuhle variantu už uvádím asi spíše jen pro referenci. Projekt má ohlášeno ukončení podpory, byť prozatím existuje a vyskytují se pro něj aktualizace. Má verzi zdarma na zkoušku a případnou plnou verzi zdarma is lze vyžádat.

TIP: Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?

Armadito je sice Open Source, ale budete si ho muset pořídit přímo od tvůrců.

Placené linuxové antiviry jsou k nalezení od obvyklých antivirových výrobců – ESET (NOD32 Antivirus 4 linux Desktop), F-Secure, Dr. Web (Anti-virus for Linux), Avast (Core Security, File Server Security, atd) a Panda.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky