@365tipu

TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?

Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí. Otázka ale je, zda je možné zůstat u zdarma dostupných podob nebo je nutné si koupit “plný” antivir.

Ve Windows je řešení poměrně snadné, obsahují antivirové řešení od Microsoftu (dřívější Windows Defender) a není moc extra důvod k tomu, abyste si pořizovali něco jiného. Funguje dobře, zatěžuje počítač minimálně a můžete mít jistotu, že vám do počítače nepřitáhne věci, které tam mít nechcete (některé antiviry jsou nadměrně agresivní). 

Placený antivir, pro jakoukoliv platformu, není ničím zásadně výhodnější – pro domácí použití si ho kupovat nemusíte, zdarma dostupné varianty jsou plně funkční, chrání dostatečně a jen některé vás čas od času budou otravovat s požadavky “kupte si plnou verzi”. Jiná situace je pro firemní použití, kde je nutné si pořídit odpovídající počet licencí (Windows a zabudovaný antivirus je vlastně v tomto ohledu výhodou).

V placeném antiviru čas od času najdete vylepšené verze některých funkcí

  • lepší firewall, ale ten už je dnes také přímo součástí operačních systémů 
  • zbytečnost jako je správce hesel, které si lépe pořídit samostatné 
  • rodičovské funkce, které jako jedna z mála věci mohou být zajímavé, byť i zde je vhodné si uvědomit, že Android i iPhone tohle umí přímo a žádný z antivirů toho nemůže umět víc (zejména ne u Apple, které to neumožní) 
  • podporu pro více zařízení (počítače, mobily, tablety, další platformy) 
  • další zbytečnost v podobě VPN 

Nezapomeňte. V počítači či mobilním zařízení nepotřebujete víc antivirů a nejspíš to ani nebude dobře fungovat. Trochu jiná věc je, že se může vedle antiviru mít i něco na hledání malware, adware či bloatware (viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware). To totiž zpravidla antivirové programy neřeší.

Co si pořídit pro Windows

Přehled antivirů najdete v Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít na doma zadarmo a pro Windows byste měli vědět i to, že s novým počítačem zpravidla dorazí i předinstalovaný antivirus a většinou je to jedna z těch nejméně vhodných možnosti. Tady například viz Jak se ve Windows 10/Windows 11 zbavit (předinstalovaného) McAfee

Pro Mac OS

Pro Mac OS se můžete obejít bez antiviru, ale rizikové to bude – množství virů a útoků mířících na Mac se zvyšuje, takže pořídit si některý z Mac antivirů je rozumné. Opět ale platí, že není bezpodmínečně nutné jít komerční cestou. Možnosti v Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?

POZNÁMKA: Při instalaci antiviru na Mac OS se připravte na uživatelsky zcela nepřívětivý postup. Tak nepřívětivý, že řadu běžných uživatelů odradí nebo ho nedokáží dokončit.

Pro mobilní telefon či tablet

Android a iPhone jsou na tom s viry tak, že žádný antivirus vás neochrání, pokud si pořídíte nějaký ten virus či malware – nefungují jako počítačové antiviry, nemají přístup na nejnižší úroveň systému a jsou funkčně zásadně omezené. Pro Android se ale hodí něco mít, pro iPhone je to zcela zbytečné. A opět platí, že pro domácí použití si plně vystačíte s čímkoliv zadara. Podrobněji v Je pro iPhone/iPad potřeba antivirus? a Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec?

Pro Linux

Linux je viry ohrožený nejméně, takže tam se bez antiviru obejdete poměrně snadno. Pokud byste do nějakého chtěli jít, tak vám nic nebrání.  Možnosti v Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba?

TIP: Hodit se vám mohou přehledy v Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže a  Bezpečnost na internetu pro novináře

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky