TIP#1963: Jak se ve Windows 10/Windows 11 zbavit (předinstalovaného) McAfee

Pořídíte-li si počítač či notebook (například ASUS) tak budete mít zpravidla tu smůlu, že se vám tam “od výrobce” objeví spousta předinstalovaného bloatware. Jedním z nich je i “antivirus” od McAfee. Jedna z nejvíce otravných a zbytečných věcí – Windows 10/11 mají vlastní antivirus, který je dostatečně dobrý a zásadně méně obtěžuje. Případně si můžete pořídit cokoliv jiného, jenom ne tuhle letitou hrůzu. 

Odinstalovat McAfee je přitom relativně snadné – vyvolejte Nastavení/Setting (Win+I) a jděte do Aplikace/Apps -> Aplikace a funkce/Apps & features a v tam zobrazeném seznamu nainstalovaných aplikací najděte McAfee (uvedeno nejspíše jako McAfee LiveSafe u předinstalované podoby) a v menu položky si vyberte odinstalovat (Windows 11) nebo na položku klikněte a vyberte odinstalovat (Windows 10).

Spustí se odinstalace, kde musíte vybrat “co” vlastně chcete odinstalovat (a nezapomenout zaškrtnout vše).

TIP: Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?

McAfee vás bude hodně dlouho trápit čekáním (může se i zobrazit nějaká chyba kopírování, kterou  ale můžete přeskočit) aby po vás nakonec chtěli důvod odinstalace. Nic jim tam nepište, nebo se naopak můžete vyřádit. 

Již v průběhu odinstalace vás Windows upozorní, že je vypnuta antivirová ochrana a umožní vám otevřít nastavení pro Windows Security (dřívější Defender) a zapnout ochranu. Což rozhodně udělejte. 

Po dokončení odinstalace budete muset restartovat počítač/notebook. Po novém spuštění neuškodí vyvolat Windows Security a spustit (alespoň) rychlou kontrolu systému.

TIP: Další tipy a triky pro Windows, Windows 10 a Windows 11 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10