@365tipu

TIP#1271: Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy?

Vyskakují na vás ve větším množství reklamy když pracujete na počítači? Pak je poměrně jisté, že se vám podařilo si do počítače pořídit nějaký virus, malware či prosté adware. Tyhle věci se zabydlí v počítači a těží právě z toho, že vám zobrazují reklamu.

Tahle záležitost může mít ale dvě varianty. Mohou na vás vyskakovat reklamy mimo váš prohlížeč, tj. nejsou v prohlížeči ani nejsou v okně prohlížeče. Nebo na vás vyskakují pouze nová okna prohlížeče, případně se vám na navštěvovaných webech objevují divné reklamy či reklamy na místech, kde normálně reklamy nejsou.

Ve všech případech je pomoc v tipu Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware. A protože jste si počítač zavirovali nejspíš brouzdáním na Internetu, tak vhodné čtení je Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu? a Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači

Budete muset ověřit, jestli váš počítač (notebook, tablet, atd). není napadený nějakým tím virem. Platí to zejména pro Windows, ale může se to týkat i Androidu (tady viz Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?) i Mac OS. Málo pravděpodobné je, že se něco takového stane v iOSu (tedy na iPhone/iPadu) – tam ale také může dojít k tomu, že si pořídíte nějakou škodlivou aplikace nebo něco co funguje jako proxy pro váš prohlížeč.

Tohle rozhodně nepodceňujte, to co jste si do počítače pořídili může mít i další vedlejší účinky a úkoly. Může to časem chtít krást vaše hesla, může to zkoušet napadnout online bankovnictví. Pochopitelně vám to požírá výkon počítače i kapacitu internetového připojení.

14671_how_to_remove_adware-700x525.jpg
Už v roce 2014 Kaspersky Lab psali návod Getting rid of adware and toolbars. Od té doby se toho příliš nezměnilo, tyhle věcí vypadají pořád stejně.

Ono divné chování počítače je dost důležité správně pochopit. Občas může nějaký web zobrazit reklamu či novou stránku ve „vyskakovacím“ okně – tedy novém okně nebo něčím co překrývá obsah (a vy to zpravidla musíte zavřít).

Počítač napadený adware ale něco takového dělá soustavně, náhodně, prakticky na všech webech. Zpravidla jsou ona vyskakovací okna i obtížně odstranitelná – pokus o jejich zavření může vyvolat otevření nového okna, nebo se zavírat vůbec nedají.

TIP: Otravné reklamě se přitom je možné snadno vyhnout, stačí si pořídit nějaké to software na blokování reklamy.

Adware se často projevuje i vyskakujícím varováním, že váš počítač byl „napaden adware“ a nabídkami kontroly počítače či antivirového software. Vyskakují i různé oznámení o výhře telefonů či jiných věcí. V téhle podobě jde útočníkům o to, abyste klikli a mohli vás okrást. V některých případech budou podobné věci chtít abyste někam telefonovali, opět proto, aby vás to stálo peníze a útočník na tom vydělal.

Pokud antivirové ani antimalware software nic nenajde a pořád se počítač chová divně? Zkuste najít někoho s dostatkem znalostí, aby počítač prověřil. Nové viry (malware, adware) nemusí tyhle programy poznat.

TIP: Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky