@365tipu

TIP#773: Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?

Jakkoliv stále platí, že antivirové programy pro mobilní telefony reálně možné nejsou (viz Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec?), je možné, že budete potřebovat prověřit, jestli jste si do telefonu nenatáhli něco, co tam být nemá. Případně se i u nového telefonu přesvědčit, že vám tam prodejce či operátor nedal věci, které tam nechcete.

2017-04-17 06.16.53.pngNíže uvedené aplikace si můžete nechat v telefonu natrvalo a aktivní, ale užitečnější je, když si je stáhnete a použijete pokaždé, když budete potřebovat prověřit obsah telefonu. Běžící aktivní „antivirové“ aplikace zpravidla znamenají, že zbytečně spotřebovávají baterku. Pokud ale máte slušný telefon se slušnou baterií, nic takového řešit nemusíte. A bez iluzí, třeba takové MalwareBytes požírá víc paměti, než největší žrouti jako je Facebook či Messenger.

Většina z níže uvedených aplikací umí prohledat telefon na výskyt známých nebezpečných aplikací – což znamená, že je musí předem znát, nenajde něco „potenciálně“ nebezpečné. Umí to dělat už při stahování a instalaci, což může být jeden z dobrých důvodů proč si tyto aplikace ponechat aktivní. Mohou vám (nebo vašemu dítěti) zabránit v instalaci něčeho, co v telefonu nechcete.

Mimo to můžete ještě využít tyto aplikace pro kontrolu, jaká práva mají aplikace v telefonu – hodí se to zejména pro prověření, jestli něco má právo posílat SMS a telefonovat (stojí to peníze) nebo mají přístup k informacím v telefonu, ke kterým třeba nechcete přístup dávat.

TIP: Stalkerware vám antivirové programy spíš neodhalí, ale měli byste vědět o co jde

Některé umí kontrolovat odkazy, které přicházejí přes SMS (dost častý způsob jak se malware dostane do vašeho telefonu). V některých je zbytečně zabudována možnost najít váš ztracený telefon (tohle umí váš Android přímo) či zálohování (na to si pořiďte něco jiného a zálohu podstatných věcí stejně máte v Google).

Čemu se zásadně vyhněte je, pokud vám bude tohle software nabízet „zrychlení telefonu“ či „power booster“ (proto bych se například velmi vyhnul 360 Security – Antivirus Boos či McAfee Security and Power Booser). Extra pozor si dejte, ať se nenachytáte na malware, které se tváří jako mobilní antivirus.

Hodit se může, pokud vámi vybraná aplikace bude umět prohledávat i SD paměťovou kartu.

Co stojí za vyzkoušení: MalwareBytes Anti-MalwareCheck Point Protect či Lookout. Případně AVL (původní AV-Test)

Věcí co se tváří jako antivirus (ale nejsou a nemohou být): Bitdefender Antivirus Free, Norton Security and Antivirus, Avast Security & Antivirus, Eset Mobile Security and Antivirus, Kaspersky Antivirus & Security, Trend Micro Mobile Secuity & Antivirus či Sophos Free Antivirus & Security.

Většina z výše uvedených je dostupná zdarma, některé mají navíc placenou verzi. Osobně si nejsem příliš jisti tím, že s placenou verzí získáte něco, za co má smysl platit.

TIP: Tady je vhodné se zmínit o Co je to PUP (Potentially Unwanted Program)? Vynalézavost tvůrců malware, adware a crapware je velmi vysoká. Včetně toho, že hrozbami žalob přinutili antivirové společnosti, aby některé programy zařadili do poněkud falešné škatulky a v řadě případů je dokonce antiviry nedetekují. K adware ještě Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky