TIP#1453: Co je to stalkerware

Stalker je v angličtině šmírák, někdo kdo vás sleduje (doslovný překlad je stopař). V kombinace s klasickou koncovkou -ware jde o software určené ke šmírování lidí. Vyskytuje se jak v počítačové, tak v mobilní podobě a dost hodně patří k tipu Co je to stalker, stalking, cyberstalking, kyberstalking?

V Jak se bránit kyberstalkigu (a stalkingu vůbec)? jsou hodně užitečné tipy týkající se celého problému stalkingu, ale pro stalkerware je důležité vědět hlavně to, že jde v zásadě o virus, malware, které musí případný útočník nějak do počítače či mobilu dostat (nainstalovat). Stalkerwre je zároveň spyware.

Nejčastěji využívají stalkerware žárlivý partneři, ať už současní nebo bývalí. Může ho ale využít i někdo kdo po někom touží, slouží ale i k průmyslové špionáží. Zejména v mobilních telefonech je nebezpečné i tím, že umožňuje zjišťovat kde se stalkovaná osoba nachází (i v reálné čase), přes mikrofon i kameru ji poslouchat či sledovat. Útočník získá přístup k e-mailům, SMS, sociálním sítím i chatovacím programům – včetně těch co používají šifrování. Bude vědět nejen s kým si oběť píše a telefonuje, ale také o čem si píše a o čem mluví.

TIP: Jak fungují vyděračské e-maily uvádějící, že mají mé heslo a ovládají můj počítač? Mám nějak reagovat?

Stalker ale může pracovat i tak, že získá přístup do vašeho e-mailu či sociálních sítí na dálku – pokud si je nechráníte dvoufaktorovým ověřením přihlášení, tak mu stačí získat vaše heslo. Pak se může přihlašovat a číst vše co máte v e-mailu či na dané sociální síti.

Stalkerware je možné běžně koupit. V řadě případů se tváří třeba jako „rodičovská ochrana na mobilu“ (příklad je PhoneSheriff), jiné se to ani nesnaží nějak skrývat (viz například SpyPhone Android Rec Pro, PhoneSpector či FlexiSpy)

Umístit stalkerware na něčí počítač či mobil už může být trestný čin, stejně jako ho používat. Podobné software v App Store ani Google Play nenajdete, je v rozporu s podmínkami i dobrými mravy.

Jak poznat přítomnost stalkerware?

Ve většině případů je velmi obtížné objevit, že máte v počítači či mobilu něco takového – většina stalkerware se umí velmi dobře schovávat, ať už zcela nebo se vydávají za něco jiného. Varovné příznaky bývají klasické – zařízení něco dělá ačkoliv by nemělo, využívá větší množství dat, na disku ubývá místo, je zatěžován procesor. Na účtech na sociálních sítích se vám objevují divné věci, dostáváte varování o přihlášení.

Mrkněte do Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware? a Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?

TIP: Co udělat, když se někomu podařilo získat moje heslo do nějaké online služby

V řadě případů pomůže kontrola na malware a viry (antivirové programy ale málokdy detekují stalkerware). A platí vše co se týká okamžiku kdy vám něco zavirovalo počítač nebo někdo hacknul nějaké online účty. Hodit se může Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware