TIP#1121: Jak se bránit kyberstalkigu (a stalkingu vůbec)?

Pokud si nejste jisti co to kyberstalking (a stalking je), mrkněte do Co je to stalker, stalking, cyberstalking, kyberstalking? a rozhodně to neberte na lehkou váhu. Jak se ale něčemu takovému bránit?

Předcházejte kyberstalkingu (zejména tomu) že nebudete na sociální sítě ani Internet dávat nic co by bylo soukromého charakteru – informace, údaje, střípky ze života, vlastní fotografie, fotografie domova, práce, členů rodiny (tady viz Nechcete o sobě Facebooku nic říkat? Neříkejte. A platí to i pro další sociální sítě). Pokud se nedokážete udržet a podobné věci chcete online mít, tak je musíte chránit před zvědavci tím, že si do přátel pustíte pouze lidi, které skutečně znáte. Hlídejte si datum narození, adresu bydliště, adresu kde pracujete či chodíte do školy.

Pár užitečností co se mohou hodit:

Pokud dojde ne setkání s neznámým člověkem se kterým jste se potkali na Internetu (na sociálních sítích), tak se setkávejte někde kde je dostatek dalších lidí. Rozhodně nevěřte, že fotografie co vám nějaký kontakt z něčeho jako Tinder poslal jsou skutečně jeho.

Stanete-li se cílem stalkingu či kyberstalkingu?

Kontaktujte Policii ČR a vše předejte. Nejste-li zletilí, pomohou rodiče nebo někdo starší z rodiny. Neřešený stalking se bude stupňovat a může mít zásadní následky. Facebook ani žádná sociální síť vám nepomůže, na to pamatujte.

TIP: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem je jedna ze zásadních věcí jak si chránit vlastní účty před cizími lidmi. Včetně žárlivého partnera.

POZNÁMKA: Také pamatujte na to, že jste oběť stalkingu a to co se děje není vaše vina – tohle je zejména důležité pokud se někdo ve vašem okolí stal cílem stalkingu, potřebují pomoc. O to více, že se většinou budou obávat o něčem takového hovořit.

Pokud víte, že vás někdo stalkuje, upozorněte na to rodinu a své přátele – je velmi pravděpodobné, že stalker se  bude vydávat za někoho vám blízkého a kontaktovat je. Zvažte i varování vašeho zaměstnavatele – je zcela běžné , že se stalkeři vydávají za příbuzné oběti. Pokud máte děti, varujte školky a školy, útočník se může zaměřit i na ně.

Dokumentujte vše co stalker dělá, včetně podezřelých věcí. Pokud vám něco pošle, elektronické či papírového, schovávejte si to, dělejte kopie. Pokud vám telefonuje, evidujte si kdy přesně to bylo (a případně z jakého čísla) – ať už mluvil nebo to byla jenom volání s „nikým“ na druhé straně. Pokud vám posílá e-maily, musíte si schovávat i „hlavičky“ e-mailu, tedy to kde je možné vidět odkud přišly. Dopisy, lístky, cokoliv fyzického, nejenom schovávejte, ale pečlivě foťte.

Se stalkerem v žádném případě nekomunikujte. Na sociálních sítích můžete otravné účty blokovat, můžete je i nahlašovat – byť neočekávejte, že by s tím provozovatel něco dělal. V poštovních schránkách můžete nastavit pravidlo, které maily od stalker ukládá (pro předání Policii´), ale vy je nebudete číst a nebudete v pokušení na ně reagovat. V mobilních telefonech můžete blokovat podle čísla volajícího (pokud je stalker tak hloupý, že ho nemaskuje).

TIP: Jak zjistit komu patří telefonní číslo? se bude hodit pokud vás někdo otravuje prozváněním.

Nedávejte příležitost

Promažte osobní informace, které máte na sociálních sítích – vymažte telefonní čísla, e-maily, data narození, informace o bydlišti, zveřejněné fotografie. Projděte si přátele na Facebooku a odstraňte všechny, které skutečně neznáte.  Hodit se může zrušení účtu na Facebooku a ponechání si jen Messengeru, viz Jak zrušit účet na Facebooku a ponechat si pouze Messenger? Jde to?. Ale pozor, důležité čtení je i v Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?

Na Facebooku nenechávejte možnost sledování a všechny příspěvky důsledně omezujte „jenom pro přátele“ (a ty si pečlivě hlídejte). Tady viz i Jak na Facebooku zabránit někomu aby mě sledoval? a pozor, vždy se může najít někdo z přátel kdo bude předávat vaše příspěvky a informace o vás. Ať už vědomě nebo nevědomě.

Pokud se stalker zaměřil na vaše telefonní číslo, tak si pořiďte nové – u operátora je snadné dosáhnout změny. Kdyby to nešlo normálně, stačí to řešit jako „ztrátu SIM karty“. Nové číslo si poté pečlivě hlídejte, aby se zbytečně nedostalo do rukou lidem, co ho nepotřebují. Můžete udělat i to, že si staré číslo necháte a pořídíte nové – některé mobilní telefony umí dvě SIM karty

Nebezpečné může být stalkerware. Software, které vám stalker dostane do počítače či mobilu.

TIP: Se stalkingem velmi souvisí Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu) či Co dělat, když někdo vytvořil kopii mého profilu a oslovuje moje přátele na Facebooku?

Nezapomeňte, zdejší Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže obsahuje řadu dalších tipů týkající se soukromí. Jeden z nich je vlastně i takový docela zásadní.  Můžete si projí ti ‣ Průvodce soukromím na Facebooku