@365tipu

TIP#935: Ohlídejte si nastavení viditelnosti telefonního čísla na Facebooku.

Facebook má takový trochu zvláštní vztah k telefonním číslům. Jsou pro něj mimořádně cenná, umožní totiž poměrně dobře identifikovat skutečného člověka a také později spojit jeho profil s řadou dalších informací. Získaných z mobilních telefonů, seznamů kontaktů cizích lidí, ale i třeba nakoupených od dalších firem. Proto se nesmíte divit, že co se soukromí týče, Facebook má k telefonnímu číslu tak trochu zvláštní vztah. Dal by se možná označit nějak tak, že dělá maximum pro to, aby vaše číslo nikdy soukromé nebylo.

Vaše telefonní číslo se do Facebooku může dostat v Nastavení -> Zabezpečení a přihlášení. Zapíná se zde dvoufázové ověření, které bude fungovat i přes mobilní telefon, posláním SMS. Zde zadané číslo by se nemělo objevit nikde jinde, ale moc tomu nevěřte.

2017-11-11 09_02_02-(78) Zabezpečení a přihlášení.png

V rámci Nastavení -> Mobil se můžete přímo podívat, jaká telefonní čísla máte přidaná (přidání čísla vyžaduje potvrzení kódem, který vám přijde na přidávaný telefon). Můžete je zde i odebrat, ale tady pamatujte, že co jste jednou Facebooku dali, to si bude pamatovat napořád.

2017-11-11 09_01_27-(78) Nastavení mobilu.png

Podstatnější pro telefonní číslo je váš profil a sekce jménem Informace. V části Kontaktní a základní údaje si buď můžete přidat telefonní číslo nebo zde už najdete telefon přidaný pro ověřování. A co hlavně, můžete zde nastavit, jestli (a pro koho) je toto telefonní číslo viditelné na vašem profilu. Případně také telefonní číslo odebrat.  Rozumné nastavení viditelnosti může být Přátelé, ale ne nutně. Do přátel se vám snadno dostane někdo cizí, tak že to nejlepší nastavení je Jenom já. A pokud někdo bude telefonní číslo potřebovat, dávejte mu ho na vyžádání.

2017-11-11 08_47_46-(74) Magdaléna Dobromila.png

Vyhledávání podle telefonního čísla

Jenže, tohle všechno má problém- Ten najdete v Nastavení -> Soukromí. V části Kdo mě může vyhledat je totiž skryta volba Kdo vás může vyhledat pomocí telefonního čísla, které jste zadali? a ta dokáže zcela změnit hru. Pokud si tohle necháte nastavené na Všichni bude vaše telefonní číslo veřejně přístupné ať si v rámci vaše profilu nastavujete cokoliv chcete. Předchozí nastavení se týká totiž pouze toho momentu, kdy se někdo dívá přímo na váš profil. A pozor na maličkost, výchozí nastavení této volby je právě Všichni.

2017-11-11 08_50_11-(78) Nastavení a nástroje pro soukromí.png

Špatné na téhle volbě je, že umožňuje pouze Všichni, Přátelé přátel a Přátelé. Možnost potlačit vyhledatelnost kompletně tady neexistuje. Což znamená, že když už nic rozumného nejde, tak to alespoň nastavte jenom na Přátelé. Viz samostatně Jak omezit, aby mě na Facebooku šlo najít podle telefonu či e-mailu?

Co ještě

Facebook vaše telefonní číslo může mimochodem získat v okamžiku, kdy požadoval ověření vašeho účtu. Je velmi pravděpodobné, že to nedělá jenom proto, že váš někdo nahlásil jako fake účet, ale používá to jako prostý nástroj pro získání telefonního čísla. Pro ověření účtu totiž musíte zadat mobilní telefon, na který vám přijde SMS. A teprve poté vám Facebook umožní účet používat.

Poslední nepříjemnost, kterou byste měli vědět, je tak, že Facebook zcela běžně vaše telefonní číslo získal od vašich přátel. Třeba tak, že mu ochotně poskytli kontakty z mobilního telefonu, kde vedle jména, příjmení i e-mailu je i telefonní číslo. Facebook vám tuhle maličkost neprozradí, ale později bude velmi dobře vědět kdo jste. Hodit se vám může tip Jak z Facebooku smazat naimportované kontakty?

Jak se vyhnout tomu, aby Facebook znal mé skutečné telefonní číslo? Můžete si pořídit další SIM kartu, třeba nějakou takovou co nevyžaduje placení (nebo vydrží minimálně nabitá dlouho), ale budete na ni moci přijímat SMS. Takové číslo můžete Facebooku dát a uchránit tak své skutečné číslo. Tuhle SIM si můžete buď dát do nějakého staršího či hloupého telefonu, nebo si pořídit telefon, který umožňuje dvě SIM karty (viz Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active).

TIP: V ‣ Průvodce soukromím na Facebooku najdete další tipy týkající se Facebooku a soukromí. A ještě lépe v Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky