@365tipu

TIP#1165: Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí

Tradičně upozornění na začátek. Na Facebooku nemůžete mít soukromí, lze se jen lépe chovat a lépe si nastavit některé věci. Sníží se tím rizika, ale sociální sítě (obecně) nikdy bezpečné být nemohou. Vždy se někdo může dostat buď přímo na váš účet (hacker, ale i zaměstnanec provozovatele) nebo mezi vaše přítele/sledující. Přesto je vhodné si řadu věcí nastavit, případně ověřit, že jsou správně nastavené.

Facebook je ze sociální sítí na soukromí nejvíce složitý – vyvolává falešný dojem, že příspěvky můžete omezovat ve viditelnosti. Už roky vyvolává i dojem, že mu na soukromí a bezpečí uživatelů záleží. Což, samozřejmě, není pravda. Data uživatelů prodává, uživatele podvádí, potají jim sbírá údaje z telefonů, nakupuje si o nich informace.

VAROVÁNÍ: Tento přehled je dlouhý a má před dvě desítky kroků. Bojoval jsem s pokušením ho rozdělit na dva až tři díly, ale lepší bude ho ponechat vcelku. Nezapomeňte ještě na průvodce bezpečnějším Internetem  a průvodce soukromím na Facebooku.

1) Mýtus: Nejlepší je Facebook nemít

Jedno z nejčastějších „řešení“ soukromí na Facebooku je, že ho buď nebudete mít, nebo si ho zrušíte. Nepomůže to, pokud už účet máte, smazání nic neřeší. Pokud jste ho nikdy neměli, Facebook stejně nejspíš má váš stínový profil. Ty si buduje z vámi navštěvovaných webů a získává o vás informace od lidí co vás mají v kontaktech, dávají na Facebook vaše fotky. zmiňují vás, atd. Proto je lepší profil na Facebooku mít a mít ho pod kontrolou. Další podstatné najdete v Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat?

Pokud byste chtěli váš stávající účet vyčistit, tak špatná zpráva, prakticky nemožné. Viz Jak vymazat Facebook a začít znovu s prázdným účtem?

2) Ochránit si přihlašování k Facebooku

První nejdůležitější věc, která platí na všech sociálních sítích (a mimochodem musíte začít u vašeho e-mailu, viz První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail). Dvoufaktorové ověření aby nebylo možné, že vám někdo ukradne účet na Facebooku. A určitě nevynechat i tak silné heslo. Užitečné je i zvolit si e-mail pod kterým si Facebook založíte jako jiný než ten co normálně používáte. O nastavení dvoufaktoru pro Facebook je tip Jak ochránit účet na Facebooku proti hacknutí? Dvoufaktorovým ověřením přihlášení a nastavení najdete v www.facebook.com/settings -> Zabezpečení a přihlašování

2018-09-07 07_29_00-(89) Zabezpečení a přihlašování.png

Nezapomeňte chránit mobilní telefon (kde máte aplikaci Facebooku) proti zneužití (odemykání, zapnutí) a stejně tak počítač, kde se přihlašujte (odemykání). Tady viz Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem

Nepřihlašujte se k Facebooku nikde, kde nemáte jistotu soukromí – veřejné WiFi, kavárny, restaurace, autobus, tramvaj, vlak, atd. Viz  Je bezpečné používat neznámé WiFI?

Aktivujte si informování o přihlašování, šifrování zasílaných notifikačních e-mailů. Tohle také najdete v Zabezpečení a přihlašování

2018-09-07 07_31_09-(89) Zabezpečení a přihlašování.png

A klasicky platí, že vaše přihlašovací údaje jsou jenom vaše, nikomu dalšímu je nedávejte. Nejenom proto, že je to nebezpečné, ale také proto, že na to Facebook může přijít a zablokovat vám účet.

V Nastavení je možné i vybrat přátele, kteří vám mohou pomoci, pokud se nebudete moci dostat na Facebooku – musí být ale alespoň tři (maximálně pět) a musíte se s nimi předem domluvit. Najdete v  Zabezpečení a přihlašování hned nahoře.

2018-09-07 07_32_56-(89) Zabezpečení a přihlašování.png

Pro mobilní aplikaci si můžete zapnout „přihlášení pomocí profilového obrázku“. Osobně bych to nedoporučoval, mobilní aplikace přestane chtít heslo (při prvním přihlášení ano, při dalších už ne).

2018-09-07 07_33_51-(89) Zabezpečení a přihlašování.png

TIP: Dvoufaktorové ověření je možné pomocí SMS, což je ta méně bezpečná alternativa. Ta praktičtější i bezpečnější je použití aplikace generující ověřovací kódy (osobně doporučím Authy). Tu může zastat i sám Facebook, ale pak to taky trochu postrádá smysl. Ale pořád je to lepší než nic.

3) Žádné osobní informace

Vyvarujte se poskytování jakýchkoliv osobních informací – nemusíte-li Facebooku dát vaše telefonní číslo, nedělejte to. Vaše skutečné datum narození nepotřebuje vědět (Vyplnit pravdivé datum narození u online služeb? Telefon? Bydliště?). Do vaší profilové fotografie nemusíte dávat jak vypadáte. Nenahrávejte žádné fotografie, nedávejte Facebooku polohu. V žádném případě na Facebook nenahrávejte kontakty z vašeho telefonu a nikdy mu nedávejte přístup k e-mailům (viz Linkedin, Facebooku, nikomu nedávejte heslo ke své poštovní schránce)

Míru osobních informací ve vašich příspěvcích už musíte umět posoudit sami, stejně jako to, jak hodně (či málo) budete na Facebooku navazovat „přátelské“ vztahy. Facebook po vás bude chtít spoustu věcí – říci kdo jsou vaše děti, manžel, manželka (Mám si na Facebooku nastavovat „rodinný stav“? Vyplnit děti? Manžele, manželku?), kdo jsou vaši kolegové, kde jste studovali, pracovali, atd. Nic z toho není povinné, všechno je nějakým způsobem rizikové. Tady platí, že co nechcete, prostě říkat nemusíte.

TIP: V Má Facebook nějakého správce? Jak kontaktovat Facebook? zjistíte, že na všechno jste sami. Facebook žádné správce a kontakty nemá.

Vaše jméno a příjmení je povinné, ale pokud chcete na Facebooku působit skrytě a anonymně, tak si z „nedodržení“ Pravidel hlavu nelámejte. Viz ostatně Mohu na Facebooku použít nepravé (falešné) jméno?

Můžete vypnout možnost vašeho nalezení podle e-mailu a podle telefonu – pokud používáte jiný e-mail a jiné telefonní číslo pro Facebook než pro „normální“ život, tak to sice také pomáhá, ale i tady je vhodné to vypnout. Viz Jak omezit, aby mě na Facebooku šlo najít podle telefonu či e-mailu? a Důležité: Je bezpečné dávat telefonní číslo Facebooku? K čemu se využívá na Internetu telefonní číslo?

Vypněte si i indexování vašich příspěvků vyhledávacími stroji. To co na Facebooku napíšete (veřejně) se tak nebude moci objevovat v Google či Seznamu. Ale pozor, pokud se to nějaký vyhledávač rozhodne nerespektovat, tak to prostě zaindexuje. Obě výše popsané věci najdete v Nastavení -> Soukromí a v Jak omezit přístup vyhledávačů k mému profilu na Facebooku?

2018-09-07 07_35_57-(89) Nastavení a nástroje pro ochranu soukromí.png

TIP: Vše zde popisované se nedá nastavit v mobilní aplikaci. Přístup ke všem nastavením je jenom v Nastavení na www.facebook.com

V Nastavení vašeho profilu, tam kde vyplňujete ty záplavy věcí, je většinou možnost určit, „kdo“ je smí vidět – například kdo smí vidět vaše datum narození – pokud už tam dáváte zbytečné informace, tak je můžete zneviditelnit. Buď nastavením na „Jenom já“ nebo aspoň „Jenom přátelé“. Tady například viz Ohlídejte si nastavení viditelnosti telefonního čísla na Facebooku a pozor, tohle není v Nastavení ale v sekci Informace (About) – www.facebook.com/me/about

2018-09-07 07_38_52-(89) Magdaléna Dobromila.png

4) Příspěvky mají cílení, dobře si to nastavte

Chcete-li mít relativně neviditelný účet, tak cílení příspěvků vždy používejte „jen přátelé“. Neznamená to, že se vaše příspěvky nemohou dostat do cizích rukou (kdokoliv z „přátel“ je může záměrně či omylem dál šířit), ale budete mít klid v tom, že budete řídit kdo „vidí“ co na Facebook dáváte. Pokud se rozhodnete používat veřejné cílení, tak to možné je tak, že si tím nastavíte hranici co na Facebook lze dát – věci co můžete sdělovat veřejně, celému národu.

2018-09-07 07_41_05-(89) Facebook.png

Pamatujte na to, že pokud píšete komentáře na Stránkách či ve Skupinách, tak jsou veřejně viditelné a můžete tak být vidět někde, kde být vidět nechcete.  Podrobněji viz Kdo vidí na Facebooku moje komentáře? a Dá se na Facebook přistupovat bez účtu? Jak je to s dalšími sociálními sítěmi?

Zamezte tomu, aby vám někdo mohl psát přímo na váš profil (timeline), případně jenom zrušte možnost aby to viděli další lidé. Budete si to tak moci lépe hlídat. Tohle najdete v Nastavení -> Timeline a označování

2018-09-07 07_42_10-(89) Nastavení Timeline a označování.png

5) Pečlivě vybírejte, koho si pustíte do přátel

Hlídejte si žádosti o přátelství a schvalujte je pouze lidem, které opravdu znáte a ideálně si ověřujte, jestli je opravdu poslali. Dejte si pozor na podvodníky, kteří se budou vydávat za vaše přátele. Ať ty co ještě nemáte v přátelích nebo dokonce ty, co už je v přátelích máte. Můžete si „přátele“ třídit (rodina, škola, zaměstnání, koníčky, atd) a pak zkoušet cílit, ale rovnou upozorním, že si tím zaděláváte na další zbytečné problémy a komplikace.

Přehled přátel najdete v Přátelé a také tam najdete přehled sledujících.  Můžete je odtud případně vyhazovat. Pozor na to, že u sledujících vám ukáže pouze (abecedně) prvních pět set a dál vás nepustí.

Vypněte si možnost sledování (jednostranná možnost sledovat co píšete na Facebooku, týká se ale tak jako tak pouze veřejných příspěvků). Najdete v Nastavení -> Veřejné příspěvky 

2018-09-07 07_43_34-(89) Filtry a nástroje veřejných příspěvků.png

6) Seznam přátel by neměl vidět nikdo, ani přátelé

To nejzásadnější s ohledem na „přátele“? Znemožněte aby se někdo mohl podívat koho máte v přátelích, viz Jak skrýt seznam přátel na Facebooku před dalšími lidmi. A nenechávejte ho viditelný ani pro přátele – i těm může někdo hacknout účet a dostanou se tak k dost zásadním informacím.

Tohle se nastavuje v Přátelé -> symbol tužky -> Upravit soukromí. Když už tam budete, změňte si i nastavení dalších dvou položek. Týká se toho i bod 8 o kousek dál.

2018-09-07 07_46_26-(89) Magdaléna Dobromila.png

7) Otravné lidi blokujte a nahlašujte

Pokud narazíte na otravné „lidi“, nebojte se využívat blokování. Nepomůže to sice v okamžiku kdy si založí další a další účty, ale komplikuje to situaci a po čase je to přestane bavit.  Viz  Jak na Facebooku zabránit někomu aby mě sledoval?

Vůbec neváhejte s nahlašováním podvodných/fake účtů, pokusů o zlodějnu, závadného obsahu.

8) Čeho jste fanoušky a kam chodíte

Facebook těží z toho, že o vás zjistí co nejvíce informací – z toho čeho se stanete fanoušky, do jakých Skupin se přihlásíte, co komentujete, ale i kde chodíte po webu. Zvažte zda má smysl se stávat fanouškem a dávat jinak najevo co vás zajímá či baví. Na webu se chraňte blokováním inzerce nebo nějakým nástrojem co blokuje sledovací/šmírovací skripty. Podrobněji viz Facebook vás šmíruje, všude kde to jde. Jak se zbavit šmírování Facebookem?

Viditelnost toho čeho jste fanoušky můžete vypnout (viz bod šest).

9) Pozor na Facebook v mobilu

V mobilu bude Facebook zkoušet získat co nejvíce informací – nedávejte mu přístup ke kontaktům, pozor na to, že se bude snažit i zjistit jaké aplikace máte v mobilu. V žádném případě mu nedávejte přístup k SMS, zvažte zda mu dáte přístup k fotografiím. Většině rizik se v mobilním telefonu můžete vyhnout tak, že nepoužijete aplikaci Facebooku a co bude potřeba budete řešit v mobilním prohlížeči – v mobilní verzi Facebooku. O té je řeč i v Nebere vám hlava 210 MB velký Facebook v mobilu? Zkuste alternativy a v prohlížeči ji otevřete přes m.facebook.com

Nezapomeňte, že Facebooku patří Instagram, Messenger i WhatsApp. A že zkoušeli leccos dalšího, třeba podvodnou „VPN“ aplikací jménem Onavo.

Pokud jste už Facebook vaše kontakty (bohužel) dali, tak je zkuste smazat (viz Jak z Facebooku smazat naimportované kontakty?). Ale už to bude málo platné. Hlavně už další nové kontakty Facebooku nedávejte. A pozor, bude to zkoušet přes Messenger i Instagram.

10) Hlídejte si zmínky a označování. A pozor na rozpoznávání obličejů

Zapněte si nutnost schválení zmínek a označování ve fotografiích – budete se tak moci rozhodnout, jestli tam má označení zůstat či nikoliv. Moc to ale nepomůže, už to že vás někdo označil či zmínil znamená, že tuto informací Facebook má a bude ji využívat. Tohle najdete v Nastavení -> Timeline a označování

2018-09-07 07_50_34-(89) Nastavení Timeline a označování.png

Vypněte rozpoznávání vašeho obličeje ve fotografiích. Sice to moc nepomůže, protože Facebook to stejně bude dělat, ale nebudou se tím aktivovat další mechanismy. Dnes Facebook rozpoznává obličeje i ve videích. Blíže viz Jak znemožnit zneužívání označování (tagging) ve fotografiích na Facebooku. Tohle najdete v Nastavení -> Rozpoznávání obličejů

2018-09-07 07_51_36-(89) Nastavení rozpoznávání obličejů.png

TIP: Zrovna tahle volba se čas od času „sama“ změní na aktivovanou. Další typická vlastnost Facebooku.

11) Pozor na geolokaci

Zvažujte zda Facebook (a tím pádem kdokoliv) má vidět kde jste (kde jste byli, s kým jste byli). Větší množství geolokačních informací (včetně těch co se dají vydolovat z fotografií) je nesmírně cenné zboží. Jak pro Facebook tak pro případné útočníky. V Nastavení najdete sekci Poloha, ale víc hledejte v mobilu.

2018-09-07 07_54_10-(11) Location History View.png
Najdete tam i historii polohy, záznamy kde všude jste byli. Když si vyrazíte z Prahy do Brandýsa a zpět na kole, tak se to tam také objeví. Ne jako kompletní přesná trasa, ale těch bodů je docela dost.

Sem patří i Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků?

12) Žádné fotky jsou nejlepší fotky

Nefoťte sebe, nefoťte své děti, rodinu, byt, dům, majetek. Nefoťte tak, aby bylo možné určit kde pracujete, bydlíte, chodíte do školy, máte chatu, jezdíte na dovolenou. Nejlepší fotky jsou žádné fotky, ale samozřejmě pokud rádi fotíte, tak si vybírejte takové fotky, které neohrožují soukromí. Vaše i dalších lidí. Tady zejména viz Je bezpečné dávat na Facebook fotografie mých dětí? Na co bych měl/měla myslet?

U fotek nezapomeňte na nastavení dostupnosti alespoň na „Jenom přátelé“.  Případné nastavování se děje v Fotky a u jednotlivých fotek a fotoalb.  A pozor na situaci popsanou v Nastavte si Instagram aby sdílel fotky na Facebook jako (ne)veřejné. A nejenom Instagram

Další lidi ohrožujete hlavně tím, že vámi nahrané fotky Facebook okamžitě prožene rozpoznáváním obličejů. Fotky jsou obecně zásadně rizikové tím, že když se k nim dostane někdo cizí, může je zneužit.

13) Vypněte si ty záplavy upozornění (notifikací)

Sice to ne zcela souvisí se soukromím, ale vyplatí se to – s ohledem na zachování zdravého rozumu a vyvarování se budování závislosti. Facebooku se klidně věnujte, ale ne vždy když s něčím pípne. Tady i viz Kde a jak ve Facebooku nastavit upozornění? A najdete to v Nastavení -> Upozornění

2018-09-07 07_58_00-(89) Nastavení upozornění.png

TIP: Účet na Facebooku můžete smazat nebo deaktivovat. Jak už ale bylo řečeno výše, účet je lepší mít.

14) Platební karty a informace

Vyvarujte se poskytnutí platebních informací Facebooku nebo čemukoliv na Facebooku – náhradní vhodnější řešení je oklikou přes PayPal. A k nalezení v Nastavení -> Platby.

15) Nepropojujte Facebook s dalšími aplikacemi

Pokud nemusíte, nepropojujte Facebook a Twitter ani Facebook a jakékoliv další aplikace. Rizikové je to sice minimálně, ale dáváte tím Facebooku další informace o vás. V tomto bodě není řeč o aplikacích co získávají přístup k vašemu účtu (byť takto je získají také). O těch je řeč v bodě 17

16) Nepoužívejte Facebook pro přihlašování k dalším službám

Další služby na Internetu i v mobilním telefonu vždy používejte se samostatnými přihlašovacími údaji a ochranou dvoufaktorem tam, kde je to potřeba. V žádném případě nepoužívejte Facebook (ale ani jiné sociální sítě) pro vytvoření účtu a přihlašování. Pokud jste to už udělali v minulosti, tak se v dané službě podívejte, jak je možné vytvořit si klasické přihlašovací údaje a udělejte to. Řeč je o tom i v Sociální přihlašování? K čemu je to dobré. A na co si dát pozor. Tentokrát i pro tvůrce webů

17) Velmi pečlivě si hlídejte, jakým aplikacím dáte práva k vašemu účtu.

Dnes už to sice není takový „wild wild west“ jako v době toho co dnes známe jako skandál s Cambridge Analytica, ale stále platí, že si musíte hlídat komu (čemu) jste dali práva k přístupu k vašemu účtu a komu je v budoucnu dáte. Je jasné, že pokud teď některou aplikaci odeberete, tak data co z vašeho účtu vydolovala už prostě má a vy s tím nic nenaděláte. Myslete ale na to až budete některé „nové“ aplikací něco dávat – může získat všechny vaše příspěvky, seznam přátel, vaše fotografie, videa a řadu dalších informací.

2018-09-07 08_02_38-(89) Aplikace a weby.png

Tohle najdete v Nastavení -> Aplikace a weby a řeč o tom byla i v Jak zamezit zneužití mých údajů z Facebooku aplikacemi třetích stran (pozor, to už platí jen částečně). A hlavně v Víte jaké aplikace mají přístup k vašemu účtu na Facebooku? Udělejte si v tom pořádek

TIP: Účet na Facebooku si můžete stáhnout. Získáte tak „skoro“ všechno co je s vašim účtem spojené.

18) Omezte využití v inzerci

Bývá dobré omezit jak vás může Facebook využívat pro inzerci. Prostě to po-vypínejte jak nejvíce je to možné, ale moc si od toho stejně neslibujte. Nezapomeňte, že váš inzertní profil se odvíjí od toho o čem byla řeč už výše – čeho jste fanouškem, na jaké weby chodíte, atd.  Hodit se bude Jak zjistím představu Facebooku o mých zájmech. Jak nastavit cílení reklamy na Facebooku? a hledejte v Nastavení-> Reklamy.

2018-09-07 08_03_45-(89) Předvolby pro reklamy.png

19) Myslete než něco začnete psát nebo budete chtít odeslat

Něco co vás asi trochu poděsí je, že pokud rozepíšete příspěvek (ať už textový nebo fotku či video) a pak ho nedokončíte a neodešlete, Facebook si ho stejně schová a bude ho analyzovat. Nic s tím udělat nemůžete.

POZNÁMKA: Ne, Facebook neposlouchá co říkáte a co říkají lidi okolo vás. Je to jeden z mýtů, ale nelze se divit, že si to lidé myslí

20) Nastavte si co Facebook udělá s účtem až zemřete

Popravdě? Měli byste zajistit, že vaši pozůstalí získají přihlašovací údaje k Facebooku a dalším službám – do závěti byste měli dát přístup k vašemu správci hesel (a používat ho velmi důsledně). V Nastavení Facebooku ale můžete odmítnout „memorializaci“ (vytvoření nesmazatelného pomníčku) a nastavit, že se má váš účet smazat. Vaši pozůstalí ale stejně mohou mít problém to Facebooku dokázat, takže řešení se závětí je praktičtější.

2018-09-07 08_08_01-(89) Obecná nastavení účtu.png

Tohle najdete v Nastavení -> Obecné -> Správa účtu.

21) Pozor na podvody, phishing …

Nenaleťte. To je jedno z nejvíce podstatných pravidel. Na falešné účty, na útočníky kopírující vaše přátele, na podvodné maily a zprávy. Přečtete si i Jak zjistím kdo si prohlížel můj profil na Facebooku? a Co dělat, když někdo vytvořil kopii mého profilu a oslovuje moje přátele na Facebooku?

Důležité je, že pokud máte dvoufaktor tak šance na to, že vám někdo ukradne účet je velmi malá. Pokud ale přeci jen, tak viz Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky?

22) Chraňte si počítač i mobil

Mimo již zmíněné nutné ochrany odemknutím heslem nebo jiným bezpečným způsobem je nutné zmínit i potřebu kvalitního antivirového programu, antimalware a všech zásad bezpečného chování. Pro Facebook je obzvlášť nebezpečné si pořídit nějaké rozšíření prohlížeče, které bude umět zneužívat otevřený Facebook.

Všechno?

Snad je to všechno a nic nechybí. Na výše uvedeném seznamu je dobře vidět, jak složité to může být se soukromím na Internetu a obzvlášť na Facebooku.  Pokud vás ještě něco napadne, dejte vědět. Klasicky na e-mail (365tipu@gmail.com) nebo na Twitteru (@365tipu).

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky