@365tipu

TIP#113: Nechcete o sobě Facebooku nic říkat? Neříkejte. A platí to i pro další sociální sítě

Nebýt na Facebooku je „in“, odmítači jsou v kurzu a z „nejsem na Facebooku“ je jejich nové životní heslo. Málokdy ale tuší, že na Facebooku být mohou. Dokonce mu mohou poskytnout dostatek potravy. A potutelně se k tomu usmívat.

Jednu věc je vhodné říct hned na samý počátek. Facebook sám není zlo a nebere vám nic z vašeho soukromí. Je přesně takový, jaký si ho uděláte. Pokud na něj budete dávat něco ze svého soukromí, nemůžete se divit, že to dokáže patřičně využít. Nic mu ale dávat nemusíte. A přesto můžete právě s pomocí Facebooku být v kontaktu s přáteli, kteří tam jsou. Můžete ho velmi dobře využít i pro profesní kontakty, zejména pokud právě ta vaše „cílová skupina“ Facebook používá.

TIP: Než se začtete (do poměrně dlouhého, ale  důležitého textu), tak připomenutí. V Průvodci soukromím na Facebooku  najdete řadu dalších informací.

Pár tipů jak být na Facebooku a nebýt

Skutečné jméno? Ale kdepak

Jakkoliv vás pravidla Facebook nutí použít skutečné jméno, jde o typicky nedodržované pravidlo. Můžete se na Facebook vyskytovat pod jménem zcela falešným Sice riskujete to, že na vás Facebook přijde a smaže vás, ale pravděpodobnost něčeho takového? 1.1 miliardy uživatelů je dostatečný důvod k tomu, abyste nad něčím takovým moc nepřemýšleli. A co se vašich přátel týče? S těmi můžete být v kontaktu i ve své virtuální přezdívkové podobě.

TIP:  Jak zjistím kdo si prohlížel můj profil na Facebooku? je otázka s jasnou odpovědí. NIJAK, Vysvětlení ale najdete v podrobnější podobě uvnitř.

V nejhorším případě si můžete na Facebooku založit účet pod svým skutečným jménem a v nastavení soukromí vše uzamknout, včetně (skoro) možnosti toho, aby vás podle jména kdokoliv našel – své přátele z Facebooku si potom do přátel (kontaktů) můžete dát. A nikdo koho nebudete chtít se o vás nedozví.

Skutečný email?

Cítíte-li nechuť svěřit Facebook svůj e-mail, řešení je jednoduché – vytvořte si někde e-mail jenom pro Facebook. Zmizí tím jeden z vašich nejsilnější digitálních otisků. A samozřejmě, můžete si nastavit, aby ani tento e-mail (stejně jako další kontaktní údaje) nebyl vidět.

TIP: Ano, je to tak. Na nedůležité věci si pořiďte oddělenou mailovou adresu a pro Facebook to platí dvojnásob. Je to i jeden z vhodných kroků k lepšími zabezpečení.

facebook-nastaveni-soukromi

Profilová fotografie a fotografie vůbec

Profilová fotografie není povinná, takže ji můžete nechat prázdnou. Což je ostatně také jediné správné řešení, protože i zde má Facebook v historii svá typicky pomatená pravidla – požadoval aby profilová fotografie totiž skutečně zobrazovala vás. A jediná možnost v souladu s pravidly tedy byla – žádnou si nedávat.

I další nepříjemné vlastnosti Facebooku v souvislosti s fotografiemi se lze snadno bránit – štítkování (tagging) je funkčnost silně jdoucí proti soukromí. V nastavení lze každopádně nastavit to, že informace o tom, že jste u nějaké fotografie označeni, můžete vidět pouze vy. Pak už je to jednoduché – nikdo jiný štítkování nevidí a ani nemůže pomocí něj hledat. A vy buď můžete štítek odstranit, nebo štítkujícího odstranit z přátel.

Bydliště a kde žijete?

Jednoduchá rada – tuto informaci prostě nevyplňujte. Pokud vám Facebook bude neustále vnucovat, že je nemáte vyplněné, i zde je jednoduché řešení – pro obě položky je možné vyplnit „Home“. A bude klid. Žádné kontaktní informace Facebooku dávat nemusíte – jediné co o vás bude vědět je e-mail. A ten není nijak spojen s vaším skutečným e-mailem.

Datum narození

Datum narození je povinný údaj. Ale jako u každého data narození, i zde můžete datum narození vyplnit čím chcete. Sice vám pak přátelé budou přát k narozením v doby kdy je nemáte, ale i to má snadné řešení. Nastavte datum narození jako neviditelné. A hlavně, nenastavujte ho na to vaše, viz Vyplnit pravdivé datum narození u online služeb? Telefon? Bydliště?

facebook-nastaveni-soukromi-informace

Kde jste studovali, kde pracujete

Nevyplňujte. Snadné jako vždy. Pokud Facebook bude obtěžovat s tím, že máte kolonku studia prázdnou? Pomozte si a napište tam „who cares“. Stejně jako „home“ u bydliště, je možné tam právě tuto možnost vložit. Zaměstnavatele nemusíte také vyplňovat vůbec.

Cokoliv dalšího osobního

Nedávejte Facebooku nic. Spoustu toho o vás stejně zjistí sám usilovným šmírováním. Pro příklad co určitě nedávat viz například Mám si na Facebooku nastavovat „rodinný stav“? Vyplnit děti? Manžele, manželku?

Viditelnost profilu

Váš profil na Facebooku už není možné zcela skrýt. Od roku 2012 tak už není možné udělat váš profil spolehlivě nepřístupným pro vyhledávače. Něco málo ale ještě možné nastavit je a Facebook se tváří, že to možná i bude fungovat.

Podrobně ohledně soukromí na Facebooku viz Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

Facebook je plný virů a protivných aplikací

Ano, Facebook je plný podvodných stránek, podvodných aplikací, virů, malware, posílání srdíček a hovadin. Ve skutečnosti jsou to ale vaši přátelé, od kterých by vám něco takového mohlo přijít. A platí zde více než kdekoliv, že jako přátele máte, takový máte Facebook.

Přístup aplikací k vašim údajům skrz přátele je možné v nastavení soukromí vypnout, ale vás to trápit nebude – žádné informace o vás Facebook nemá, takže stejně není co zjistit.

TIP:  Jak deaktivovat účet na Facebooku? a Jak smazat účet z Facebooku? vám vysvětli í to, jaký je rozdíl v těchto dvou možnostech. Související a velmi užitečný tip je Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat?

Pokud kdokoliv z vašich přátel propadne nějaké maniakální Facebookové hře či aplikaci, můžete tu aplikaci jednou provždy zablokovat a o mánii vašeho přátele či přítelkyně se už nikdy nedozvíte. A samozřejmě můžete takového člověka ze svých přátel vyhodit. Případně ho jenom taktně skrýt. Sice o něm už nikdy neuslyšíte, ale on/ona nebude vědět, že je ignorujete. Krásné řešení.

Facebook mě šmíruje i všude jinde na webu

Šmíruje. Přesně tak. Dokonce i když se z Facebooku odhlásíte, tak stále existují jeho cookies a na všech webech s Facebook prvky o vás Facebook stále ví. Popravdě, může vám to být vcelku jedno – váš profil na Facebooku je ukrytý, vědí o vás pouze vaši přátelé, žádná spojitost s vaší reálnou identitou neexistuje.

Pokud budete chtít být více paranoidní, tak je to jednoduché – používejte pro Facebook nějaký jiný prohlížeč, než je ten co používáte pro normální práci. Nebo se podívejte po nějakých plugin/addons, které vám umožní Facebook na webech blokovat.

Moji přátelé mohou mé fotky a statusy šířit dál

Ano, mohou, stejně jako v reálném životě. Pokud někomu něco řeknete, může to povědět někomu dalšímu. Neříkejte nic. Nenahrávejte žádné fotky. Nebo říkejte a dělejte jenom to, co nevadí v dalším šíření. Do začátku si samozřejmě můžete nastavit Facebook tak, aby případné šíření vašich věcí bylo opravdu omezeno jenom na okruh vašich přátel. Pamatujte ale, že kdokoliv z nich může stejně udělat copy-paste nebo screenshot – pokud vám i toto vadí, tak je tu opravdu už jenom jediná možnost. Nebýt ani na Facebooku, ani na Internetu, nikdy nepoužívat mail. A pokud možno zahodit i mobil.

Chcete aby o vás Facebook věděl co nejméně?

Facebook o vás bude vědět pouze to, co mu sami svěříte. Nepište žádné osobní statusy, nenahrávejte žádné osobní fotografie. Fanouškem stránek se vůbec nemusíte stát, klikat na Like/Líbí na Facebooku či jinde vůbec nemusíte. Interní poštu Facebooku budete určitě používat se stejnou rozvahou a navíc půjde opět pouze o komunikaci mezi vámi a vašimi přáteli. Můžete s přáteli být v uzavřených (a utajených) skupinách (Groups).

A svým přátelům byste nakonec měli přeci jenom trochu důvěřovat. Nedůvěřujete-li jim, tak samozřejmě Facebook a obecně Internet je místo, kde byste se neměli vůbec vyskytovat.

Jak na Facebooku funguje doporučování lidí do přátel? vám ukáže šílený svět šmírování a třídění lidí.

PS: Původně tento text vyšel v květnu 2013 na JustIT.cz, ale protože je stále stejně platný a dobrý, tak duben 2015 přinesl přestěhování na @365tipů. Kupodivu žádnou podstatnou aktualizaci nepotřebuje. Vše je stále platné.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky