@365tipu

TIP#856: Jak na Facebooku funguje doporučování lidí do přátel?

Jedna z věci, na kterou se dost často ptáte. Zejména v podobě „proč mi Facebook doporučuje tak divné lidi„: Nebo ještě hůře, „jak je možné, že mi Facebook doporučuje mého doktora, jak se to vlastně dozvěděl, že ho mám?„. U Facebooku v tomhle ohledu běžně vznikají i dost nepříjemné situace, zejména ty kdy cizím potenciálně nebezpečným lidem Facebook předkládá jako navrhované přátele jejich případné oběti.

Vhodné vědět je to, že všechno jsou to algoritmy. Za část z nich si můžete sami tím, že nemyslíte na soukromí. Za část možná mohou vaši přátelé, protože předávají informace o vás Facebooku, aniž by oni mysleli na soukromí vlastní i dalších lidí.

Společní přátelé je jedna z možností, jak Facebook doporučuje někoho k přidání do přátel,. Bývají to lidé, které najdete u více vašich přátel v jejich seznamu přátel. Facebook poté předpokládá, že se když se s několika lidmi kamarádíte a někdo další se s nimi také kamarádí, tak by to mohl být váš společný přítel. A navrhne vám ho. Toto je mimochodem nejčastější způsob.

Společné zaměstnání či škola je vlastně obdoba předchozího, jen je zde spojovacím prvkem něco jiného. To že navrhovaný člověk pracuje ve stejné firmě či chodí do stejné školy. Což zahrnuje i minulost, tedy pracoval či chodil.

Společné členství ve Skupině. Ano, jakkoliv to zní absurdně, pokud jste s někým ve Skupině, tak vám ho Facebook dříve nebo později začne vnucovat do přátel.

Společná účast na Události je velmi pravděpodobně jeden z dalších způsobů, jak Facebook „páruje“ lidi. Zejména pokud později dojde k dodatečnému posílení vazby podle toho, že jste tam vy a druhý člověk byli. Což se řeší klasicky podle geolokace.

TIP: Facebook vás šmíruje, všude kde to jde. Jak se zbavit šmírování Facebookem? vám trochu může pomoci v tom, že Facebook o vás nebude nic vědět. Ale jenom trochu

Výskyt společně na fotografii je už jedna z těch děsivějších varianta a navíc špatně ovladatelné a ovlivnitelná. Prostě stačí když někdo nahraje na Facebook fotku vás a někoho dalšího, označí vás (ale ani to nemusí) a Facebook vám začne toho někoho vnucovat. Bohužel ani nemusí dojít k označení, bohatě stačí, když Facebook lidi ve fotce pozná. Dělá to automaticky a neustále.

Společné sítě je dnes už poněkud překonaný způsob, který navíc v Česku nepotkáte. Sítě (networks) byly na Facebooku kdysi, dnes už tahle část aktivní není.

Kontakty, které jste dali Facebooku je jedna z těch věcí, kterou jste nikdy neměli dělat. Pokud kdykoliv, klidně i několik let poté co jste je nahráli, najde Facebook někoho s e-mailem z vašich kontaktů, tak vám ho doporučí. Tady viz Jak z Facebooku smazat naimportované kontakty?, ale pozor, pokud jste je už dali, tak je pozdě.

Kontakty, které někdo jiný dal Facebooku je ještě horší varianta, protože nad tímhle rozhodně nemáte kontrolu a je to ještě více nebezpečné. Pokud se v těchto kontaktech objeví váš e-mail, tak opět dojde k doporučení. U této varianta je nutné zdůraznit, že je prakticky druhým nejčastějším důvodem, proč vám začne Facebook nabízet někoho v zásadě zcela cizího. Tady je jeden extrémně důležitý tip: Linkedin, Facebooku, nikomu nedávejte heslo ke své poštovní schránce

Výskyt na jednom místě je s otazníkem. Tohle se totiž stalo důvodem několika zásadních malérů v oblasti soukromí a Facebook pak sice potvrdil, že tohle používal, ale začal tvrdit, že to používat nebude. Osobně bych tomu nevěřil a stále bych předpokládal, že Facebook neustále vytváří své „síťové grafy“ lidí i podle toho, zda se sešli (či scházejí) na jednom určitém místě.

SMS které si posíláte prostřednictvím Messengeru (ano, jeden z nejhorších nápadů je umožnit Messengeru přístup k SMS) by podobně jako předchozí případ nemělo vést k doporučování přátel. Facebook navíc tvrdí, že texty vašich SMS neprohlíží. Čemuž se stejně nedá věřit. Při každém psaní příspěvků (a tedy i SMS) se psaný text analyzuje Facebookem a ten dokonce pracuje s texty, které jste nakonec neodeslali. Takže tady, opět, nelze věřit.

K SMS je nutné ještě doplnit Tady je nutné doplnit ještě Facebook řadu let v tichosti shromažďoval data z Android zařízení – v roce 2018 se provalilo, že si Facebook z telefonů stahoval komu voláte a s kým komunikujete. A potvrdil, že tohle „nutně“ potřebuje pro doporučování přátel.

Kdo se díval na váš profil na Facebooku prý také není důvodem k tomu, aby došlo k nabízení do přátel. Tady bych tomu vcelku věřil, je to krajně nevhodný signál. A tady připomenu Jak zjistím kdo si prohlížel můj profil na Facebooku?. To totiž nikdy nezjistíte, ale Facebook to ví velmi dobře.

TIP: Zdejší ‣ Průvodce soukromím na Facebooku obsahuje desítky tipů týkajících se soukromí na Facebooku.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky