@365tipu

TIP#277: Jak funguje označování na Facebooku? Kdo může označovat koho a co?

Možná trochu zvláštní, ale ne každý ví, co je to tagging neboli označování na Facebooku. Přitom je to taková jednoduchá věc. Může být užitečná, stejně jako obtěžující. A protože je to Facebook, tak některé věci okolo toho vyžadují, abyste věděli ten správný trik, aby to fungovalo.

Tagging, označování má dvě podoby. Osobu či Stránku (firemní) profil můžete  označit v textu nebo na fotografii. To první je poměrně jednoduché, ale komplikované neschopností Facebooku správně hledat. Prostě když píšete příspěvek nebo komentáře, tak začnete psát znakem @ a pokračujete (nejčastěji) jménem někoho z vašich přátel nebo jménem Stránky (firemního profilu).

fb-text-tagging

Což v praxi může vypadat tak, že například budete psát „Na @365“ a Facebook vám nabídne možnosti si vybrat (v tomto případě určitě) Stránku. Když si ji vyberete (kliknutím například), tak v textu bude „365tipů“ podbarveno modře – po odeslání se to promění v odkaz na Stránku. Podobně to bude fungovat se jmény lidí, ale tam bude Facebook vyhledávat přednostně mezi vašimi přáteli. Ale najde v zásadě kohokoliv – s nevýhodou, že občas to moc neumí hledat. A ještě větší nevýhodou, že pokud je více lidí stejného jména, tak budete obtížně vybírat.

TIP: V označování, taggingu nehledejte nic složitého. Vždy jde o vytvoření odkazu na profil uživatele či firmy. Funguje to stejně i v dalších sociálních sítích i mechanismy jsou stejné – i tam se používá @ (v Google+ ještě zavedli alternativu v podobě začátku znakem +).

fb-foto-tagging

Ve fotografii je to stejné, otevřete fotografii a tam najdete možnost „Tag Photo“ (Označit fotku) – může to být na několika místech (dole nebo vpravo) a může to být i cizí fotka, nejenom na vašem profilu. Pak kliknete někam na fotku, ideálně na hlavu člověka (kterého chcete označit) a začnete psát jeho jméno – Facebook vám ho, teoreticky, najde. A vy to prostě odkliknete. Je dobré vědět, že v jedné fotce je možné označit více lidí, ale také to, že další lidé mohou v téže fotce také označovat. Mimochodem, maximální počet označení v jedné fotce je padesát.

Trochu komplikovanější to je, když jste správce stránky a chcete ve fotce na Stránce někoho (člověka) nebo něco (další Stránku) označit. Tam je dlouholetá chyba – pokud na fotku kliknete přímo v timeline (časové ose) Stránky, tak jediné co budete moci označovat jsou další Stránky (pokud to mají povolené, tohle jde zakázat). Abyste tam mohli označit člověka (někoho z přátel) tak musíte fotku otevřít samostatně (například přes její časový údaj) – nejlépe tak aby nebyla ve „vyskakovacím“ okně, ale na samostatné URL. Pak, coby správce Stránky, budete moci označovat i (například) své přátele – tenhle trik občas musíte použít, občas nikoliv.

TIP: Proč v příspěvcích na sociálních sítích označovat další účty a lidi?

Nenechte se zneužívat v označování

V Jak znemožnit zneužívání označování (tagging) ve fotografiích na Facebooku se dočtete jak můžete dalším lidem zamezit, aby vás na Facebooku označovali. Zjistíte tam, že možnosti označování jsou hodně široce nastavitelné – můžete nastavit kdo vás smí označovat, takže pokud někoho prostě nemůžete označit, tak je možné, že to má vypnuté. Co je také podstatné je, že můžete nastavit možnost kontroly toho, jestli chcete být označeni – v upozorněních se dozvíte, že vás někdo označil a označení můžete zrušit.

TIP: Označení je dobré když například píšete o nějaké firmě či člověku v příspěvku na svém profilu či v komentáři. To že je označíte znamená, že se dozví, že o nich někdo mluvil. Budou také moci reagovat – nemusíte tak chodit na jejich profil/stránku a psát příspěvek tam. Využít to můžete pro „vyvolání pozornosti“ (nebo doručení dotazu/stížnosti či pochvaly). Ale také ve vlastních příspěvcích jako zviditelnění.

Pokud v příspěvku (nikoliv v komentáři) někoho označíte, tak může ten příspěvek zároveň být zobrazen přímo na profilu či Stránce. Je možné tomu zamezit v nastavení, viz tip výše. Může to také ale znamenat, že viditelnost takového příspěvku se rozšíří – nejenom na onu konkrétní osobu, ale také možná na přátele této osoby. Toto lze také nastavit při vytváření příspěvků, ale málokdo to tuší.

Facebook si buduje skvělou databází identifikující lidi na fotkách

V některých zemích Facebook navrhuje při nahrání fotografie koho byste měli označit – dělá to rozpoznáváním obličejů a je to zásadní problém Facebooku, který takto analyzuje a označuje fotky už řadu let – vzniká ničím nekontrolovaná databáze perfektně označených fotografií umožňující identifikovat stovky milionů lidí. Automatický návrh je v EU vypnutý, ale na analyzování fotografií to nic nemění.

Pro zjednodušení jsem vynechal ještě to, že označovat lze samozřejmě i ve Skupinách či Událostech. Lze také označit člověka, že s vámi někde byl, na určitém místě/události (a nelze tomu zamezit opět jinak, než to odmítat pokud k tomu dojde, opět na základě nastavení). Stejně tak lze označit i událost (Event) a samozřejmě i Skupinu (Group). A víte, že můžete označit i sami sebe?

fb-photos-of-you

TIP: Pokud se chcete podívat na jakých fotografiích jste označení, tak je to snadné přejděte na Fotky (Photos) a najdete tam „Photos of You“ neboli „Fotky s vámi“. To vám případně umožní zrušit označení tam, kde ho už nechcete. Nezapomeňte, že smazat fotku kde jste označení a která není vámi nahraná nemůžete. Můžete ji maximálně nahlásit a čekat na zázrak.

Pokud náhodou hledáte Jak na Twitteru zmínit nějaký (další) účet tak rovnou skočte do tohoto tipu. Důležité je, že pomoci @ nikoliv pomocí #-

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky