@365tipu

TIP#867: Jak na Twitteru zmínit nějaký (další) účet? Pomoci @ nikoliv pomocí #

Už doslova před několika lety se tohle probíralo v Tweet, odpověď, zmínka, přímá zpráva aneb jak se tvoří tweet, ale je vhodné tu jednu maličkost vytáhnout do samostatného tipu. Je totiž poněkud zvláštní jak zásadní problém mají lidé s tím, že zmiňují další účty tím, že před jméno dají „#“, tedy ve skutečnosti symbol vyhrazený pro hashtag.

Přitom je to tak jednoduché, pokud potřebuji zmínit nějaký účet, tak to na Twitteru funguje stejně jako na Facebooku, Google+ a vůbec jinde. Pomocí @ (zavináč) následovaném názvem onoho účtu. Po napsání zavináče se navíc objeví našeptávač (stejně jako u jiných sítí) a pokusí se vyhledávat nejenom přesně podle názvu účtu, ale i podle jména, které účet uvádí.

2017-08-21 07_21_38-(4) Twitter.png
Psaní tweetu se zmínkou a našeptávačem.

Ten našeptávač je bohužel trochu zásadně stupidní, takže je běžné že nenajde to co jste chtěli hledat a dokonce jste to napsali skoro přesně. Navíc je tady problém, že pojmenování účtů se různí všemi těmi podtržítky, přidanými „cz“ či jinými způsoby jak se odlišit od někoho podobně pojmenovaného, nebo někoho kdo zabral právě ten účet, který někdo chtěl mít. Bohužel Twitter stále nepřišel ani na to, že by při našeptávání mělo být možné se podívat na navrhované účty, aby se dalo ověřit, že je to opravdu ten správný.

Chcete-li mít jistotu správné zmínky, zejména pokud provozujete firemní účet, tak si „nick“ (název) účtu co chcete zmínit ověřte (najděte) předem. Pak už stačí jen copy/paste.

2017-08-21 07_20_35-(4) Twitter.png
Hned tři účty zmíněné v tweetu.

Dobré připomenout je i to, že pokud nějaký účet zmíníte, tak se jeho vlastník dozví v upozorněních/notifikacích, že byl zmíněn. Což obnáší i to, že zmiňovat lidi bezdůvodně je dost hodně nešťastný nápad. Zmínění tak funguje i jako „dávám na vědomí“, proto se dost často setkáte s tweetem, na jehož konci je „CC: @nick“. Autor tím dává najevo, že „posílá v kopii“

Proč to vlastně děláte? O tom je řeč v Proč v příspěvcích na sociálních sítích označovat další účty a lidi?

2017-08-21 07_26_49-cc_ – hledání na Twitteru.png
„cc“ na konci dává na vědomí dvě dalšími lidem

Zmínka účtu vám pochopitelně ukrojí znaky z tweetu, musíte s tím tedy počítat (viz Jak je to s délkou tweetu od září 2016? Co se nepočítá do 140 znaků? a pozor, od listopadu 2017 je maximální délka 280 znaků). A stále platí, že zmínka na začátku textu byla dlouho odpověď na něčí tweet, skutečné zmínky by tedy měly být někde přirozené v textu nebo na jeho konci.  Od změny v odpovědích (co způsobily ještě větší zmatek) se případný zmínka na začátku tweetu vždy doplní o tečku před ní, tak aby to už „nebyla“ odpověď.

Tohle všechno funguje stejně v mobilech i na počítačích, vědu v tom nehledejte. Pokud netušíte jak se a mobilu či na počítači píše zavináč (@) či hash (#) tak mrkněte do Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag?

TIP: Pro Facebook se zmínky/označování (tagging) probírá v Jak funguje označování na Facebooku? Kdo může označovat koho a co?

Pro Instagram v Jaký je na Instagramu rozdíl mezi hashtagy a zmínkami/označováním? Kompletní přehled

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky