@365tipu

TIP#756: Jak používat hashtagy na Twitteru

Až hodně dlouho po sepsání Instagram a hashtagy, jdou opravdu dobře dohromady (a dalších tipů týkajících se hashtagů) mi došlo, že jsem vlastně nikdy nenapsal podrobněji jak používat hashtagy na Twitteru. Protože jediné, co na @365tipu řeší hashtagy pro Twitter je otázka toho, jak hashtagy vyhledávat.

Co je hashtag a jak se tvoří snad už víte. Slovo začínající znakem # (kterému se říká hash). Takže třeba #dobrerano, coby jeden z těch více  používaných. Píše se to prostě znak po znaku a # na klávesnici prostě musíte vědět kde je (ve Windows se napíše přes pravýAlt+X).

Po odeslání příspěvků se hashtagy stávají odkazem do vyhledávání. Prostě když ně ně kliknete, zobrazí se vám všechny příspěvky, které také použily ten konkrétní hashtag. Což je taky přesně jejich smysl.

2017-04-02 16_57_29-Hashtag #dobrerano na Twitteru.png

Na Twitteru je to s hashtagy stejně – umí vyhledávat výskyt tweetů s daným hashtagem. Protože hashtagy v zásadě na Twitteru vznikly, tak jsou jeho přirozenou součástí, Twitter je umí dobře hledat (Facebook jak víme absolutně ne) a lidé je umí používat. Nebojí se jich. Celé to má ale samozřejmě pár zádrhelů.

Twitter má příspěvek v omezené délce, do 280 znaků (kde vám ještě něco žerou odkazy) prostě moc textu nedostanete, takže platí i to, že počet hashtagů v tweetu by měl být velmi malý. Vystačíte si většinou s jedním, pokud nutně potřebujete další, víc jak tři nedávejte. Pokud jich dáte víc, bude váš tweet působit divně a někteří lidé si budou myslet, že jde o spam. Potíž vznikne, když přenášíte příspěvky z Instagramu na Twitteru, protože se vám přenesou i s hashtagy. Ale s tím prostě nic nenaděláte.

Protože hashtag má sloužit k nalezení dalších tweetů s týmž hashtagem, tak je snad jasné, že nedává smysl používat hashtag, který nikdo nikdy nepoužil nepoužije a ani ho nebude tím pádem hledat. Je to podobné jako na Instagramu, chce to používat takové hashtagy, které mohou přispět k nalezení (objevení) vašeho tweetu. A pak takové hashtagy, které třeba spojují nějakou událost – typicky konferenci. Nebo vám třeba později pomohou najít všechny vaše tweety s daným hashtagem – protože hashtag je v zásadě štítek, tak je to totéž jako když přidáváte štítky k článkům.

TIP: Vlastní někdo hashtagy? Mohu používat jaký hashtag chci?

Hashtag na Twitteru by také neměl být složen z českých znaků (prostě vynechte háčky a čárky, byť dnes už #dobrerano najde i #dobréráno a opačně). A protože je to jenom jedno slovo, tak nemůže obsahovat ani mezery, ani různé další interpunkce a podobně – prostě si musíte vystačit s písmeny a číslicemi. A nepřehánějte to s délkou hashtagu, užírá vám znaky pro příspěvek.

Dejte si pozor, že zatímco na Instagramu nemusíte mezi hashtagy dělat mezery (#hashtag#jinyhashtag#nonazdar jak byste to mohli udělat na Instagramu) , na Twitteru tomu tak není (takže  #hashtag #jinyhashtag #nonazdar je ta jediná cesta).

Proč by konference či akce měla mít hashtag a jak s ním pracovat  vám ukáže jedno praktické využití hashtagů.

2017-04-02 17_15_20-Hashtag Tracking for Twitter, Instagram and Facebook - Keyhole.png

Kde zkoumat jak se na Twitteru používají hashtagy?

Podobně jako pro Instagram, i pro Twitter existují různorodé služby analyzující používání hashtagů. Význam hashtagů ale není zase až tak takový, abyste s tím trávili hodiny (jako je tomu potřeba u Instagramu).

  • Hahstagify.me vám umožní zadat hashtag a zjistit vztahy k dalším hashtagům, kdo vlivný ho používá a nějaké další věci (spíše pak už v placené verzi)
  • Keyhole je dost dobře možná stejně užitečná pomůcka jako předchozí, hashtagy navíc zprostředkuje i pro další sociální média. Samozřejmě, nezapomeňte, v oněch zdarma dostupných podobách většinou řeší jenom vzorek tweetů (protože by je jinak Twitter brzy sejmul). Proto třeba i v obrázku výše jde jen o vzorek z 200 tweetů.
  • Trendsmap sice neumožňuje zkoumat přímo konkrétní hashtag, ale ukáže vám hashtagy co frčí. Na světové mapě.
  • Ritetag vám poskytne své služby až poté co se tam nějak přihlásíte, ale vypadají bezpečně (DODATEK 07/05/17: na Twitteru mají množství účtů, které jsem dnes musel zablokovat, odmítají z nich přestat spamovat a jsou velmi nepříjemní, když je upozorníte na to, že obtěžují. Takže po této zkušenosti bych doporučil velkou opatrnost s touto službou)-.
  • #tagdef je tak trochu databáze či encyklopedie hashtagů. Takže když nebudete vědět co některý hashtag znamená, tady poradí
  • Bývávaly doby, kdy Kláboseni.cz ještě fungovalo a daly se tam vidět specificky oblíbené české hashtagy, ale to už hodně dlouho není funkční. Dají se tam nicméně alespoň hledat české tweety s určitým hashtagem. Byť vzorek účtů je už dlouhé roky okolo 200 tisíc, což bude tak třetina toho, co tvoří česko-slovenský Twitter

Některé z výše uvedených se již objevily v Twitter for dummies (4): Přes třicet užitečných služeb pro uživatele Twitteru. Kde tak jako tak najdete ještě spoustu dalších užitečných služeb a pomůcek.

Další tipy týkající se hashtagů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky