TIP#041: Twitter for dummies (1). Tweet, odpověď, zmínka, přímá zpráva aneb jak se tvoří tweet

Jednou z částí @365tipů bude i postupně vznikající „návod“ na Twitter, stejně jako návod k založení a práci se Stránkou na Facebooku. Nemohu slíbit kdy bude kompletní, ale pojďme prostě začít první částí. Tou o které si myslím, že řadě uživatelů dělá problémy. Jak se na Twitteru tvoří příspěvky.

Příspěvek na Twitteru se jmenuje tweet, takže pokud někdo píše něco na Twitter, tak tweetuje. V češtině narazíte občas na hezký překlad „štěbětání“. A první co nutně potřebujete vědět je, že tweet má maximálně 280 140 znaků (změna na 280 přišla v listopadu 2017) – a také to, že není dobré se příspěvek pokusit rozdělit do více tweetu. Prostě se naučte být struční.

TIP: V listopadu 2015 byly zpřístupněny možnosti tvořit ankety (dvě otázky pouze). Podrobnosti najdete v Jak fungují ankety (hlasování) na Twitteru? A v září 2016 došlo k mírným změnám v tom co „se do jednoho tweetu vejde“, viz Jak je to s délkou tweetu od září 2016? Co se nepočítá do 140 znaků? a aktualizace dále v textu.

Odkazy se na Twitteru stávají součástí příspěvků, není to jako na Facebooku, kde URL (adresu) musíte odstranit a odkaz se „připojí“ s pomocí titulku, perexu a náhledové fotky. Znamená to, že musíte v příspěvku napsat o co jde, nemůžete tam jenom fláknout adresu a odeslat. V některých klientech pro Twitter (a hlavně v tom od Twitteru) se mohou zobrazovat náhledy, ale počítat s tím nemůže.

Odkazy si Twitter sám zkracuje, pomocí vlastního zkracovače (t.co) a každý jeden odkaz vám ubere 23 znaků plus mezeru před ním (a případně i za ním, pokud není poslední). O to budete mít text příspěvku kratší.  Twitter vám bude říkat, kolik znaků vám zbývá.

Podrobněji? Viz Jak sdílet odkaz na Twitter? Ono totiž správně vložit odkaz do tweetu je věda.

tweet-prvky

Odpovědět, retweetnout, přídavek od Bufferu (normálně na Twitteru mít nebudete), hvězdička a menu (sdílení přes DM, sdílení e-mailem, Embed, potlačení/mute a zablokování s nahlášením)

TIP: Kdo vidí mé tweety, odpovědi, retweety? Důležité věci, které musíte vědět v přehledné a jasné podobě.

Zmínky a odpovědi

V příspěvku můžete pomoci „@twitterjméno“ někoho zmínit (mention) – to v případě, že například uvedete @365tipu (nebo @medvidekpu) někde v textu příspěvku a nikoliv přímo na začátku. Výhoda zmínky je ta, že se o tom zmiňovaný dozví (vyskočí mu to v upozorněních).  Vaši sledující uvidí všechny tweety, ve kterých někoho zmiňujete.

Dříve (před březnem 2017) platilo, že pokud něčí „@twitterjméno“ uvedete hned na začátku tweetu, tak nejde o zmínku ale o odpověď (reply) a používá se opravdu jenom tam, kde odpovídáte na něčí tweet (Twitter sám vám při kliknutí na odpovědět tohle přednastaví a je vhodné to takto udělat, protože tak zůstává zachováno vlákno konverzace). Je dobré vědět, že takto začínající tweety neuvidí všichni vaši sledující – pouze ti co případně také sledují toho, komu odpovídáte. (změnilo se v září 2016, vaši sledující uvidí i všechny vaše odpovědi). Od září 2016 také platí, že @jméno použité pro odpověď (tedy to co jen na začátku) neužírá znaky tweetu. A v březnu 2017, se s novým style odpovědí vrátilo to, že pokud odpovídáte, tak to neuvidí všichni vaši sledující, pouze ti kteří sledují jak vás, tak toho komu odpovídáte.

TIP: Aby odpověď někomu viděli všichni vaši sledující, tak prostě před to „@někomu“ na počátku tweetu dejte mezeru (nebo tečku). Ten komu odpovídáte se to pořád doví, stále bude zachováno vlákno, ale uvidí to i vaši vlastní sledující. 

V březnu 2017 přišla další změna u odpovědí, které uděláte pomocí k tomu určeného Odpovědět(Reply): Twitter nepočítá v odpovědích adresáty do limitu 280 znaků. Ale nejásejte, klasicky je to jenom neuvěřitelný zmatek. Problematické je i to, že se vám budou obtížně odebírat lidé, kterým neodpovídáte, ale byli zmínění v původním tweetu – Twitter je prostě všechny zahrne do odpovědi. Na „Odpověď uživatelům“ ale můžete kliknout a tam přidávat a ubírat „adresáty“. Pokud doufáte, že můžete do těchto „odpovědí“ přidat další účty, tak nikoliv. Viz Now on Twitter: 140 characters for your replies

2017-03-31 16_20_48-(2) Twitter.png

Tady viz Než zareagujete na nějaký tweet, ověřte si, že v kopii nenecháváte lidi, kterým odpovídat nemáte. Dost možná povinné čtení.

2017-03-31 16_45_40-TweetDeck.png

Pozor, pokud jste zvyklí používá @nick na začátku jako odpověď, tak tohle vám Twitter rozhodí, natvrdo před to přidá tečku.  Dřív se to používalo, aby to nebyla odpověď (promění se to ve zmínku) a viděli to vaši sledující (což už neplatí několik měsíců, odpovědi vidí vaši sledující také).  viz třetí obrázek vpravo.  Tahle změní také platí od března 2017.

Je běžné, že v jednom tweetu se objeví zmínek víc – stává se to u „konverzací“ kde spolu „mluví“ více lidí. A může se to nejenom stát poněkud nepřehledné, ale také to může postupně více a více omezovat prostor pro příspěvek. Zde platí, že byste měli dbát na odstranění zmínek lidí, kterým opravdu nemáte důvod psát – a také případě respektovat prosbu, abyste je z konverzace vynechali

Více o zmínkách, včetně další příkladů, hledejte v Jak na Twitteru zmínit nějaký (další) účet? Pomoci @ nikoliv pomocí #

V srpnu 2020 dorazila možnost omezovat kdo smí odpovídat, podrobně viz Jak na Twitteru omezit kdo smí reagovat (odpovídat) na tweet 

Konverzace a vlákna

Twitter funguje jinak než ostatní sociální sítě – tam existuje příspěvek a pod ním komentáře. Na Twitteru existují pouze tweety – mohou k nim existovat odpovědi (a samozřejmě odpovědi na odpovědi, atd) a Twitter dělá to, že si můžete na tweet kliknout a „rozbalit“ tak případný řetěz odpovědí – konverzaci. Je dobré si na tweety klikat, pokud chcete reagovat – třeba už někdo reagoval před vámi, třeba už nebudete potřebovat reagovat, nebo budete mít třeba důvod reagovat jinak.

twitter-konverzace

Někdy v minulém roce Twitter začal konverzace zobrazovat
sám, pomocí nenáviděné „modré linky“.

Pozor, v prosinci 2017 Twitter Threads/Vlákna zavedl jako novou funkčnost umožňující řetězit více twetů do jedné „série“. Jak to funguje najdete v Jak na Threads/Vlákna?

Sdílení nebo retweet

Pokud se vám něčí tweet líbil či vás prostě zaujal, tak stačí použít retweet – funguje stejně jako share na jiných sociálních sítích. Vezme tweet a nasdílí ho na váš Twitter, tak aby ho viděli vaši sledujícící. Zůstane zachován původní autor a vy jste ten, kdo retweetoval.

Je dobré vědět, že pokud odpovídáte na retweet, tak se v odpovědi objeví jak původní autor, tak ten kdo retweetoval – zde můžete zkusit zvážit, jestli třeba retweetujícího z reakce nevynechat a neodpovídat pouze původnímu autorovi.

V dubnu 2015 zprovoznil Twitter (doposud pouze testované) připojení původního tweetu ve formě náhledu. Platí to jak pro případ retweetu tak nové funkčnosti, kdy je možný „quote tweet“, tedy retweetnout, ale doplnit vlastní komentář. Viz Twitter zprovoznil Quote Tweet. Odkaz na tweet ukáže náhled, stejně jako umožní komentovaný retweet s náhledem a příklad v obrázku níže. Výhoda je ta, že konečně můžete retweetnout (sdílet na své sledující) a doplnit komentář ve skoro plné délce (116 znaků, původní tweet stále potřebuje 23+1 znak na odkaz).  Od září 2016 by mělo platit, že „quote tweet“ neužere znaky, které máte k dispozici pro napsání vašeho textu.

qoute-tweet

Nezapomínejte na skvělý nástroj v podobě retweetu vlastních tweetů. Popsané je to v Mám retweetovat (a vůbec sdílet) své vlastní příspěvky?

Srdíčka aneb To se mi líbí (dříve hvězdičky, oblíbené tweety) (změna listopad 2015)

Tweety ještě můžete srdíčkovat hvězdičkovat, zařadí se vám tím i do dostupného přehledu tweetů které se vám Líbí (dříve oblíbené) – můžete se i podívat co jiní lidé mají v tomto seznamu.

Dříve (před listopadem 2015) Twitter používal jiné názvosloví (Líbí bylo Oblíbené) a pro jen některé to bylo totéž jako like (líbí). Tehdejší hvězdičky se používaly třeba i pro označení tweetu, ke kterému se někdo chce později vrátit – třeba proto, že ho viděl na mobilu, ale vrátit se chce na počítači.

2015-11-04 08_07_09-Twitter

Přímé zprávy  neboli DM

Twitter umožňuje psát přímé zprávy, jakousi interní poštu, původně omezenou na 140 znaků, ale někdy od roku 2016 nemající toto omezení. Přímé zprávy ale stále trpí řadou dalších neduhů – ně příliš ochotně se v ní posílají odkazy, Twitter vás občas upozorní, občas ne. Případně vás bude pořád dokola upozorňovat něco co jste již četli, Nedokáže ani správně synchronizovat přečtení mezi více zařízeními.

twitter-receive-any-dm

Twitter se hodně snaží aby se stal ekvivalentem pro Snapchat či WhastApp, takže na začátku roku 2015 tahle část prochází a bude hodně procházet změnami. První z těchto změn přišla v dubnu a Twitter nově umožní komukoliv poslat zprávu komukoliv jinému, aniž by bylo nutné aby ho příjemce sledovat. Zamezit tomu bude možné v Zabezpečení a soukromí (viz Kdo mi může na Twitteru poslat přímou zprávu? A jak to nastavitk).

Nově bude možné i okamžitě a bez problémů odpovědět na jakoukoliv došlo zprávu. Případné znemožnění aby vás někdo obtěžoval i při nastavení nového způsobu komunikace jedině tak, že dotyčného zablokujete (případně spammery ideálně důsledně hlásit).

Jak se zbavit spammerů, co vás na Twitteru přidávají do skupinové komunikace se dozvíte jak se bránit skupinové konverzaci, což je další rozšíření přímých zpráv.

V květnu 2017 Twitter od Facebooku okopíroval Žádosti z Messengeru, tedy v případě Twitteru jde nově o to že když vám pošle přímou zprávu někdo koho nesledujete, tak přímou zprávu nedostanete, ale objeví se v v Žádostech/Requests v rámci záložky Zprávy/Messages. Něco co nikdy nefungovalo na Facebooku (protože nikdo žádnou extra složku s žádostmi nekontroluje).

x-2017-05-30 17.59.42.png

Žádost můžete buď Smazat/Delete nebo Přijmout/Accept (čímž se přesune do Inboxu). Tohle celé funguje jenom pokud máte nastavené Přijímat zprávy od kohokoli/Receive Messages from Anyone a týká se jak jednotlivých zpráv tak skupinové komunikace. Samozřejmě platí, že pokud vás někdo obtěžuje Žádostmi, tak jediná možnost jak se toho zbavit je, že ho zablokujete (či nahlásíte).

O celém cirkusu s nepoužitelnými přímými zprávami je řeč v Proč vám lidé na Messengeru, Twitteru ani Instagramu neodpoví na přímé zprávy?

TIP: Tweet nemůže začínat písmenem M protože to prak pro Twitter znamená, že se snažíte o přímou zprávu. Tohle je stále pozůstatek z doby, kdy Twitter fungoval přes SMS (což v USA a dalších zemích ještě také funguje).

Obrázky a videa

Ke tweetu můžete připojit obrázek, tedy lépe řečeno, až čtyři obrázky (fotky) – také vás přípraví o nějaké ty 23+1 znak z textu (je jedno jestli nahrajete jeden nebo čyři) a je případně dobré vědět, že Twitter je zobrazuje částečně viditelné – ale to už si můžete vyzkoušet sami. Je dobré vědět, že odkazy na obrázek na Instagramu neukáží obrázek (fotku), Instagram a Twitter se poněkud nenávidí. V září 2016 došlo ke změně, že připojovaná média (1-4 obrázky, GIF i ankety) žádné znaky z tweetu neubírají.

compose-tweet-add-more

Protože se odkazy na Twitteru nepřipojují, tak bývá dobré, zejména ve firemním marketingu, kombinovat tweet (text) s odkazem také doplněním vhodného obrázku – vyvolá pozornost a pokud ho zvolí te správně, může být i prospěšný.

Videa se chovají stejně jako odkazy – prostě do tweetu přidáte odkaz na YouTube, Vimeo či některou další služby s videem, přijdete o 23+1 znak (za každý takový odkaz) a Twitter umožní video přehrávat přímo na Twitteru – za předpokladu, že to podporuje a nejde o video službu o kterém nic netuší.

Twitter má vlastní službu na videa – www.vine.co – a rok 2015 také přináší postupně řadu změn v tom, že chce být vice i „video“ službou. Ale to teď už raději řešit nebudeme.

Pozor na nějaké rezervované znaky na začátku tweetu

Z doby počátku Twitteru, kdy se tweety posílaly přes SMS (proto měl ostatně maximálně 140 znaků) existují některé vyhrazené znaky, které nemůžete napsat na počátku tweetu. Vše je popsané v Twitter SMS commands a v jednoduše řečeno se vyvarujte toho, že váš tweet začne „D „, RT “ či „M „.