@365tipu

TIP#1150: Než zareagujete na nějaký tweet, ověřte si, že v kopii nenecháváte lidi, kterým odpovídat nemáte

Je to s tím Twitter trochu komplikované v okamžiku, kdy reagujete (reply, odpovědět) na nějaký tweet či retweet (pře-sdílený tweet). Ve výchozí podobě totiž v odpovědi Twitter zahrne vedle autora tweetu také všechny ostatní zmíněné (účastníky konverze). U retweetu zahrne také toho, kdo tweet sdílel (retweetoval).

Celé tohle je vlastně prakticky shodné s e-mailem, kde v  Kdy použít Odpovědět všem? V zásadě nikdy. Byť … je řeč o tom, že Odpovědět všem může být ta nejhorší varianta odpovědi. Podobně je to na Twitteru.

(1) Neponechávejte v konverzaci lidi, kterým neodpovídáte. Zejména to platí, pokud šlo o retweet. U toho je dost zjevné, že odpověď by měla mířit jenom tomu kdo napsal retweetovaný tweet (příspěvek).

(2) Hlídejte si aby při odpovědi byl ten na koho reagujete na začátku tweetu (v novém dialogu byl tím, komu odpovídáte) – to je totiž jediné podle čeho je poznat, komu vlastně píšete. Pokud tohle budete ignorovat, budete zmateně psát někomu, kdo nebude tušit, proč mu to vlastně píšete. Nebude totiž autorem původního příspěvku.

TIP: V Tweet, odpověď, zmínka, přímá zpráva aneb jak se tvoří tweet se probírají všechny ty možnosti jak probíhá komunikace na Twitteru. Není to ani jednoduché ani přehledné. V tomto ohledu je Twitter zmatená záležitost.

TIP: Kdo vidí mé tweety, odpovědi, retweety? Důležité věci, které musíte vědět v přehledné a jasné podobě.

(3) U tweetů s větším počtem lidí v konverzaci je to složitější. Může tam dojít k tomu, že ta konverzace (a hlavně vaše reakce) je natolik zajímavá, že se hodí ponechat i ostatní lidi. Tohle je bohužel nutné posoudit a buďto tam ostatní ponechat, nebo tam ponechat jenom toho na koho reagujete. Pokud se tímto řídit nebudete, tak hrozí, že budete zaplavovat další lidi něčím co je nezajímá. Pokud se vlákno trochu víc rozjede, tak navíc i obtěžuje.

Problém je, že pokud se někdo nachází v nějakém vlákně a nechce tam být, tak nemá šanci. Twitter „opustit konverzaci“ (to umí jenom v DM, přímých zprávách).

Můžete zkusit onoho obtěžující člověka poprosit, aby vás z další konverze vyhodil, ale výsledek je nejistý. Pokud je to trol, tak vás tam naschvál nechá a ještě vás pošle kamsi. Pokud je slušný, tak vyhoví, ale možná bude mít problém přijít na to, jak lidi z konverzace vyhodit.

2018-08-17 07_29_00-Twitter _ Oznámení.png
V okamžiku kliknutí na Odpovědět (chatovací bublinka) vidíte komu všemu odpovídáte a můžete na to kliknout.
2018-08-17 07_29_11-Twitter _ Oznámení.png
Je tam vidět i kdo je hlavní cíl vaší odpovědi a kdo další je v kopii. Odstranit účastníky konverzace je snadné.

V mobilní aplikace je to stejné. Kliknete na ikonku pro odpověď, a nahoře uvidíte adresáty. Stačí na ně kliknout a můžete je odebrat.

Jak se zbavit otravných upozornění

Pokud používáte Twitter na www.twitter.com tak ale můžete zkusit v menu tweetu vyvolat „Skrýt tuto konverzaci.  Přestanete dostávat upozornění, že jste v další konverzaci zmiňování. Problém je, že tohle další klienti pro Twitter často neumí (a neumí to dokonce ani Tweetdeck přímo od Twitteru).

2018-08-17 07_32_56-Twitter _ Oznámení.png

Jediná možnost je se zbavit nějakého účtu co soustavně nedodržuje výše popsané je zablokovat (block) nebo zlumit (mute) ten účet (viz Blokovat nebo tlumit na Twitteru?).

Oboje je ale až krajní řešení (a blokování zpravidla to nejvíce zbytečné). Související čtení je ještě Proč vám nejspíš nikdy neodpovím na tweet (či komentář na jiné sociální síti)?

(4) Dobré dodat je ještě to,že starý způsob retweetování (sdílení) s pomocí „RT “ následovaného původním textem tweetů je v tomto ohledu ten nejméně vhodný. Nezanechává totiž konverzací, nedodržuje vlákno.

(5) Podobně nevhodné je přidávat další lidi do konverzace. Dělá se to tak, že prostě v textu tweetu zmíníte (mention) další účet.

TIP:  O vláknech na Twitteru je řeč i v Twitter doplnil možnost psát postupně navazující (řetězené) Tweety. Jak na Threads/Vlákna? Bohužel tím vše ještě více zkomplikoval, protože jakkoliv vy napíšete řetězené tweety, nepomůže to u odpovědí a sdílení. Stále se totiž každý tweet v řetězu chová jako samostatný a také bude mít samostatné reakce a retweety.

Množství dalších tipů k Twitteru hledejte v ‣ Twitter for dummies

V Twitter umožňuje „moderovat“ reakce pod tweety. Můžete je skrýt, ale moc dobrý nápad to není. Podívejte se proč. najdete novinku od prosince 2019 týkající se právě konverzací.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky