@365tipu

TIP#1942: Kdo vidí mé tweety, odpovědi, retweety? Důležité věci, které musíte vědět

Na tohle téma jsem narazil před několika dny a opět se potvrdilo, že uživatelé Twitteru vůbec netuší (a to je důležité) že odpovědi mají velmi omezenou viditelnost. Trochu je to probrané v Tweet, odpověď, zmínka, přímá zpráva aneb jak se tvoří tweet, ale to už je staré a navíc se věnuje spíše tomu jak psát příspěvky. A protože se to hodně hodí pro marketing, je čas si dát kompletní přehled.

Tweet (Příspěvek) – vaši sledující, pokud jim to Twitter ukáže (algoritmická timeline) nebo pokud mají nealgoritmickou timeline (stále méně). Může se ukázat i cizím lidem (v Upozorněních), pokud je úspěšný.

Odpověď na cizí tweet – uvidíte pouze vy a ten komu odpovídáte  (případně další lidé co jsou v tweetu zmínění) skrz upozornění. Uvidí to ale pouze ti, kteří sledují současné vás a toho komu odpovídáte v timeline. K jiným účtům se to prakticky nedostane, opět jedině pokud by to bylo extrémně úspěšné tak v Upozorněních. . Odpověď na Tweet je z hlediska šíření ta nejméně vhodná věc.  

Vidím jenom díky tomu, že oba účty sleduju.

Nezapomeňte, že tweet začínající “@něco” se chová jako odpověď, byť to reálně na nic neodpovídá. Viditelnost to má ale stejně omezenou, jako když použijete odpovědět 

Odpovědi na tweet jsou vidět pod tweetem, takže pokud ho někdo vidí, může si je začít procházet. Je to ale komplikované systémem vláken, které z odpovědí Twitter vytváří – mohou se totiž začít větvit, takže je občas velmi obtížné vidět všechno. Komplikují to ještě zablokování účtů, skryté účty, soukromé účty a to, že některé z odpovědí mohou být skryté (původnímu autorovi se nelíbí, takže je skryl). O tom posledním je řeč v Twitter umožňuje „moderovat“ reakce pod tweety. Můžete je skrýt, ale moc dobrý nápad to není. Podívejte se proč.

TIP: Pokud chcete být vidět tak se vyhněte odpovědím, místo nich používejte citování/quote tweet. Viz níže

Odpověď na můj vlastní tweet – pokud ji neuděláte jako vlákno, tak se nedostane k nikomu dalšímu. Dnes už se odpověď na sebe sama, co není vlákno, dá udělat poněkud komplikovaně, automaticky se to převádí na vlákno. Příspěvky ve vlákně se chovají jako klasický tweet, jen se objevují propojené s předchozími tweety.  U odpovědí pozor na nechávání „v kopii“, viz Než zareagujete na nějaký tweet, ověřte si, že v kopii nenecháváte lidi, kterým odpovídat nemáte

Vlákno. Při více než dvou tweetech bude „sbalené“ a je nutné kliknout pro rozbalení.

Retweet – klasické sdílení, které se chová jako tweet. Uvidí to vaši sledující (se stejnými omezeními jako u tweetu), jen tam bude napsáno “Uživatel X retweetnul” a vidět bude původní příspěvek. V Upozornění se to dozví ten, jehož tweet jste retweetnuli. 

Citovaný retweet (Quote Tweet) – opět se chová jako klasický tweet či retweet, jen místo “Uživatel X retwetnul” bude nejprve vidět vámi přidaný text. V tom můžete samozřejmě i zmiňovat (jen nedávejte @něco na začátek, to je stále vyhrazeno pro odpověď). V Upozornění se to dozví ten, jehož tweet jste retweetnuli. 

Jako citovaný tweet se chová i to, že do svého tweetu dáte odkaz na cizí tweet – dotyčný se dozví, že jste ho “zmínili” (byť jenom přes adresu a ne @něco) a klasicky se to dostane k vašim sledujícím. 

TIP: Pokud byste chtěli uvést odkaz na nějaký tweet aniž by to vedlo k upozornění autora? Zkuste to přes zkracovač adres (třeba bit.ly). 

Dání líbí – Kdysi dávno se o tom, že jste něco olajkovali, mohli dozvědět vaši sledující, výjimečně zcela cizí účty, ale pak to Twitter přestal do Upozornění dávat. Tady tedy vůbec nepočítejte s tím, že by to nějak pomáhalo vaší viditelnosti. Primárně to slouží jenom k tomu, že se o tom dozví (v Upozorněních) ten, jemuž jste olajkovali tweet. To na co jste dávali Líbí je vidět na vašem profilu (záložka Líbí/Likes)

Zmínka někoho v tweetu – V Upozornění se to dozví ten, koho jste zmínili, ale už nikdo další. Nedozví se to jeho sledující, není to vidět ani na jeho profilu. Opět jen cesta jak vyvolat pozornost konkrétního účtu. 

Když někoho zasledujete – tak se to dozví jen ten koho jste zasledovali. Nic víc. Opět tedy jenom cesta jak vyvolat pozornost konkrétního účtu. O ukončení sledování se nedozví.

Když někoho přidáte na seznam/list – se chová stejně jako klasické sledování, výjimka je přidání na soukromý/skrytý Seznam – tam se dotyčný nic nedozví. 

Nutno dodat, že výše uvedené se týká veřejně viditelných účtů. Pokud máte účet se zámečkem, je to ještě složitější – tweety, retweety i citované (re)tweety se totiž mohou dostat pouze k těm, kterým jste povolili sledování vašeho účtu.  K soukromým (se zámečkem) účtům viz Mohu mít na Twitteru soukromý, uzavřený účet? Jak to funguje?

TIP: Další tipy a triky pro Twitter najdete v ‣ Twitter for dummies

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky