@365tipu

TIP#1651: Twitter přepracoval seznamy (Lists). Jak pracovat se Seznamy na Twitteru

Twitter Lists (Seznamy) je užitečná pomůcka probraná už v Lists čili seznamy. K čemu to je dobré a proč vám to pomůže či  Jak si na Twitteru pročistit newsfeed s pomocí Seznamů. Na počátku června 2020 Twitter nasadil novou podobu správy Seznamů. Po mnoha a mnoha letech kdy Seznamy zcela zanedbával se tak objevuje lepší možnost jejich zakládání i spravování, byť i na nové podobě je stále vidět letitá bezradnost Twitteru co se UX/GUI týče.

Vidět je to hned na přehledu vašich Seznamů (dostanete se tam přes Lists/Senamy v levém menu). Stále je u každé položky opakován název vašeho účtu – nejen zbytečná informace, hlavně řádek, který přehled dělá velmi nepřehledný.

Pokud sledujete nějaké cizí Seznamy, tak jsou promíchané s těmi vašimi – je to tříděné abecedně a bohužel „vaše“ vs „sledované“ není oddělené – přitom by to velmi výrazně pomohlo.

Nově můžete připnout vybrané Seznamy do horní částí (stačí kliknout na ikonku vedle konkrétního Seznamu) – otázkou zůstává, proč pouze pět. Vpravo nahoře je přidání nového Seznamu (mazání Seznamu neznámo proč není dostupné zde, ale musíte se vydat ho opravovat). V menu (vpravo nahoře, pod „…“) se skrývá pouze přístup k přehledu Seznamů ve kterých jste zahrnuti.

Změnilo se i zakládání a oprava Seznamu  – k tomu se dostanete otevřením Seznamu a poté kliknutím na Edit.

Nově může každý Seznam mít fotografii v záhlaví (1500 x 500 stejně jako u profilu) ze které se navíc dá vybrat ikonka (thumbnail) – ta se použije ve výpisu Seznamu a bohužel ji nejde nahrát samostatně, musí to být něco z fotky v záhlaví (kde vám navíc Twitter předpřipraví něco co možná vůbec nechcete).

Seznamy mají stále název (Name, max 25 znaků – dříve sloužilo jako součást adresy Seznamu a popis (Description, max 100 znaků. Je možné aby byly veřejné nebo soukromé (ty můžete vidět jenom vy a nikdo nebude vědět, že takové seznamy máte ani se nikdo přidaný nedozví, že jste ho přidali).  Můžete vidět kolik máte přidaných v Seznamu účtů a také kolik účtů váš seznam sleduje.

POZNÁMKA: Dřívější URL Seznamů na Twitteru přestaly existovat, ale přesměrovávají na novou adresu (s výjimkou Seznamů kde jste použili v názvu háčky a čárky. Twitter zrušil použití názvu Seznamu v URL. Opět ukázka toho, že málokdy tvůrci sociálních sítí vlastní produkt opravdu používají

Správa členů v Seznamu

Dostupné pouze tak, že vyvoláte Opravu/Edit Seznamu (stejně jako smazání Seznamu).

I tady došlo ke změně a je to přehlednější, můžete odstraňovat existující a když přepnete na Suggested/Navrhované záložku tak nejenom dostanete návrhy kdo další by asi mohl na Seznam patřit (hodně užitečná věc pokud už máte mírně početnější Seznam co opravdu sedí na určité téma) ale pomoci Vyhledávání/Search můžete najít libovolný účet a přidat ho. Nezapomeňte, že přidání na Seznam vyvolá u přidávaného upozornění. Odstranění ze Seznamu nikoliv.

Seznamy jsou alternativní newsfeed

Primární účel Seznamů je, že je vy sami můžete používat pro sledování toho co tweetují účty v Seznamu – stačí na Seznam přejít a máte specifický newsfeed jenom od konkrétních účtů – velmi užitečná věc. Bohužel nově je každý newsfeed Seznamu ovlivněn filtrací (algoritmem) stejně jako hlavní newsfeed.

V menu vpravo nahoře (pod „…“) je naštěstí možné přepínat mezi Top Tweet/Nejlepší Tweety a Latest Tweet/Poslední Tweety – to co znáte z klasického newsfeedu a kde už snad tušíte, že Top Tweets je algoritmický newsfeed kde za vás Twitter rozhodne co uvidíte, tedy něco co je krajně nepraktické. Takže nezapomínejte přepínat. 

Nová zajímavá možnost je Don’t show these Tweets in Home  – můžete tak stále sledovat účet co máte v nějakém seznamu, ale nebudete jeho tweety vidět v klasickém hlavním Newsfeedu.

Sdílecí  ikonka vpravo nahoře obsahuje možnost získat odkaz na Seznam – ty nejsou nijak praktické a neznámo proč se v názvu už ani neobjeví název Seznamu – je to jenom adresa s číslem (příklad: twitter.com/i/lists/93761583?s=20). Odkaz na Seznam můžete poslat i v Přímé zprávě a pomocí Tweetu.

Seznamy u jiných účtů

Bohužel tady zůstalo to hlavní při starém – dostat se na Seznamy jiného účtu je stále stejně komplikované – musíte na něj jít, vyvolat „…“ menu a tam najít View Lists. Položku co tam je navíc přítomná i když uživatel žádné Seznamy nemá.

Pokud má nějaké Seznamy objeví se jejich přehled a konkrétní můžete rozkliknout – zobrazí se newsfeed z účtu tohoto Seznamu a pomocí Follow/Sledovat ho můžete začít sledovat. Pokud už Seznam sledujete, tak tam bude možnost Unfollow/Přestat sledovat poté co najedete kurzorem na ovládací prvek. V menu vpravo nahoře je pro cizí Seznamy možnost je nahlásit, zablokovat účet a stejné dvě další možnosti jako u vašich seznamů (tedy nastavení nefiltrovaného nebo chronologického newsfeedu).

K Seznamům co sledujete se dostanete bohužel jenom přes Lists/Seznamy v levém menu a ty „cizí“ budete muset pracně hledat mezi vašimi – tady se určitě bude hodit možnost připnout pět nejpoužívanějších do horní části. Ještě praktičtější je si dát odkazy na Seznamy do oblíbených v Prohlížeči.

Možnost sledovat cizí Seznamy je dobrá v tom, že můžete sledovat předpřipravené newsfeedy od jiných lidí. Není ale možné si cizí Seznam „zkopírovat“ do vlastního (dá se to různě obejít, viz Jak exportovat Seznamy na Twitteru?).

Další tipy a triky pro Twitter (Twitter for dummies)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky