TIP#042: Twitter for dummies (2): Lists čili seznamy. K čemu to je dobré a proč vám to pomůže

Jedna z poměrně málo využívaných funkčností na Twitteru jsou lists (seznamy). Nic zázračného pod tím nehledejte – vytvoříte si pojmenovaný seznam, do kterého můžete přidávat další účty. Seznam (lists) může být veřejný, takže pak může vámi vytvořený seznam používat i kdokoliv další. Může být i neveřejný, takže si můžete třeba vytvořit seznam „idioti“ a dávat tam účty, kterým je lepší se vyhnout. U veřejných seznamů se přidávaný dozví, že byl přidán na určitý seznam, u neveřejných samozřejmě ne.

TIP: V Twitter přepracoval seznamy (Lists). Jak pracovat se Seznamy na Twitteru najdete návod k poslední aktuální podobě práce se Seznamy z června 2020

@365tipu má zatím jen jeden seznam – Pomůcky pro sociální sítě (Social networking tools) – jsou to účty na Twitteru patřící k službám týkajících se sociálních sítí. A můžeme si na něm ukázat jednu z věci, proč jsou Seznamy dobré – nemusíte sledovat všechny účty v Seznamu, ale kdykoliv se budete chtít dívat o čem tweetují, tak se stačí podívat na Seznam a tweety z něj.

Přidat někoho na vlastní seznam můžete třeba na jeho profilu.
Přidat někoho na vlastní seznam můžete třeba na jeho profilu.

Seznamy vám mohou vytvořit „jiný Twitter“, ten hlavní budete mít složený z účtů, které opravdu pravidelně sledujete a chcete sledovat. Je dost pravděpodobné, že jich nebude příliš, záplava tweetů by vám příliš nevyhovovala. Ty další zajímavější účty, můžeme tomu říkat zdroje, si pak můžete dávat do seznamů a číst je podle potřeby.

Cizí seznamy mohou být hodně užitečné

Když se ocitnete na něčím profilu na Twitteru, tak se můžete podívat, jestli má nějaké Seznamy snadno, je tam na to odkaz, který vede na přehled všech Seznamu. Ty moje (z @MedvidekPU)  jsou trochu rozrostlejší, než zdejší. Snažím se je průběžně udržovat – což je přesně další dobrá věc na seznamech, pokud narazíte na udržované, mohou vám pomoci najít velmi zajímavé lidi/účty na Twitteru.

  • Čeští vědci na Twitteru je seznam, který jsem vytvořil podle článku z Ekonomu, přišlo mi líto, že to není v této podobě
  • Politika-strany a Politika-lide se hodí v době voleb a taky zpravidla v té době bývají aktualizované více než jindy
  • Fake-cz je přehled falešných českých účtů, ale samozřejmě má nevýhodu, ty smazané z něj mizí
  • Picture Mania ukazuje, že na Twitteru lze hovořit i v obrázcích
  • NEWS-cz a NEWS-foreign se vám  budou hodit, pokud chcete sledovat noviny a novináře. Domácí a zahraniční.
  • INFLUENCERS-cz je (samozřejmě neúplný) seznam s účty, které lze na českém Twitteru brát jako vlivné.
  • SOCMED-cz a SOCMED-foreign by asi potřebovali trochu víc aktualizovat, lidé a firmy zabývající se sociálními médii
  • SEO-cz a SEO-foreign jsou lidé a firmy z ČR i světa, kteří „dělají do toho SEO“.

K vlastním seznamům se dostanete snadno, vyvoláte menu vpravo nahoře a je tam uvedeno „Seznamy“. Tam už se pak dostanete jak k vlastním seznamům, ale také k seznamům kam vás přidali jiní – i to může být užitečné, protože můžete touto cestou narazit na další zajímavé účty. Na stejném místě můžete i vytvořit nový seznam.

Jak je mimochodem vidět z předchozího přehledu, seznamy mají unikátní adresy, které můžete komukoliv dát.

TIP: Seznamy dobře využijete při řešení toho, Jak se na Twitteru vyznat v trolících účtech a nemuset s nimi komunikovat.

Odebírání Seznamu

Co je podstatnější je, že při otevření určitého seznamu ho můžete začít odebírat. Tím se nestane to, že by váš Twitter byl náhle zahlcen tweety všech z tohoto seznamu, ale ve vašich seznamech se prostě objeví nový seznam.

seznamy-odebirat

K obsahu odebíraného seznamu se vždy musíte dostat tak, že si daný seznam otevřete – takže si na to buď vzpomenout a projít přes menu, nebo si odkazy dát do oblíbených.

Co je ještě dobré vědět o Seznamech

Můžete mít maximálně 1000 seznamů. Jeden seznam může obsahovat maximálně 5000 účtů. Seznam má jméno o maximální délce 25 znaků a musí začínat písmenem. Dejte si pozor, Twitter rád zakládá duplicitní seznamy, takže je dobré onu dvojici smazat dříve, než jeden ze seznamů zaplníte a druhý vám nepůjde smazat.

Seznamy lze na Twitteru zmiňovat – ve formě @účet/list – ale má to jeden háček, nesmíte si chytře seznamy pojmenovat s mezerami. A také není dobré je potom přejmenovávat.

Seznamy z vašeho účtu na Twitteru je často možné použít v některých dalších službách – samozřejmě například v Tweetdecku, ale třeba i ve Flipboardu.

Pokud výše popsané chcete podrobněji a více prakticky, tak viz Jak si na Twitteru pročistit newsfeed s pomocí Seznamů

Hodit se bude i Jak exportovat Seznamy na Twitteru?Jak importovat do Seznamů na Twitteru?

TIP: V Lepší práce se Seznamy (Lists) na Twitteru v Google Chrome? najdete jedno užitečné rozšíření pro Chrome, které hodně se Seznamy pomůže.