@365tipu

TIP#1410: Jak si na Twitteru pročistit newsfeed s pomocí Seznamů

Seznamy (Lists) jsme tu už probírali (Lists čili seznamy. K čemu to je dobré a proč vám to pomůže), ale je čas se nim vrátit a vysvětlit k čemu tenhle nástroj je možné použít velmi dobře. Na příklad @kolotipy a otázce toho, jak mít zajímavý a aktivní newsfeed a přesto moci sledovat i množství účtů, které vlastně denně vidět nechcete.

Právě u Kolotipů totiž došlo k tomu, že se tam ve sledovaných objevilo příliš mnoho zahraničních účtů a newsfeed začal být dost nepraktický a nepřehledný. Dáno je to tím, že na téma kol, cyklistiky a elektrokol je zahraničních zdrojů nesrovnatelně více. Vhodnější i praktičtější ale je, pokud vidíte primárně takové účty, které přinášejí opravdu zajímavé informace a také takové, které jsou české – na ty se vyplatí reagovat, podpořit je retweetem či Líbí.

TIP: V Twitter přepracoval seznamy (Lists). Jak pracovat se Seznamy na Twitteru najdete návod k poslední aktuální podobě práce se Seznamy z června 2020

Právě pro tohle můžete využít Seznamy – ve stručnosti to bude fungovat tak, že si vytvoříte Seznam (například „Cyclo Foreign„) do kterého  přesunete všechno cizí co sledujete a přestanete takové účty přímo sledovat (některé, ty nejdůležitější, si můžete ve sledovaných nechat). Vyčistíte si tím hlavní stránku (newsfeed) Twitteru a budete vidět podstatně méně záplavy ze zahraničních webů. A vždy, když se budete chtít podívat na samostatný newsfeed právě těch zahraničních, tak si prostě zobrazíte onen Seznam.

V novém Twitteru je to trochu zbytečně komplikované – nejde vytvořit Seznam jinde než v Seznamech, nejde přidat/odebrat účet pokud si vyvoláte menu u tweetu, nejde přidat ani odebrat když se díváte koho sledujete – přidávání do Seznamů je možné jenom pokud si zobrazíte přímo konkrétní účet a vyvoláte menu účtu. Bohužel prozatím není s novým Twitter použitelné velmi užitečné rozšíření Twitter List Redux, takže se skřípěním zubů budete muset trochu víc klikat a otevírat okna.

Jak založit Seznam/List

Tímhle začnete. Vstupte do Seznamy/Lists (máte je v levém menu) a nahoře vpravo klikněte na ikonku pro přidání nového Seznamu. Dejte mu jméno, můžete mu dát popisek, můžete si ho udělat veřejný (může pomoci dalším lidem) nebo neveřejný (když nechcete aby někdo vědě jak si škatulkujete účty).

2019-07-29 07_36_40-Lists created by @kolotipy _ Twitter.png

POZNÁMKA: Podívat se na cizí Seznamy je také zbytečně komplikované – musíte jít na profil (twitter.com/kolotipy) a vyvolat menu účtu a tam je Zobrazit seznamy.  Abyste ho mohli začít odebírat (sledovat seznam místo uživatele) tak musíte kliknout vpravo nahoře na „i“ v kroužku a teprve tam se dostanete k Odebírat.

Jak pročistit koho sledujete

Začněte tím, že si zobrazíte kompletní přehled těch co sledujete (Profil > Sledování)  – bohužel je tam jenom možnost přestat sledovat,  žádné menu s přidáním do Seznamů tam není. Takže musíte udělat to, že všechny účty co je chcete přesunout do nově vytvořeného seznamu si otevřete v novém okně. Bohužel tam ani není vidět, zda účet máte v nějakém Seznamu (stejně tak to není vidět na onom účtu).

2019-07-29 07_38_33-People followed by kolotipy (@kolotipy) _ Twitter.png

Můžete to dělat tak, že Ctrl+Kliknutím si otevřete onen účet v novém okně (záložce) a ihned poté kliknete na ono modré Following/Sleduji a přestanete ho tam sledovat. Nemusíte to udělat u všech, kdykoliv později se sem můžete vrátit a udělat další kolo – nebo to dělat jednotlivě, ale o tom viz dále.

Pak si aktivujte otevřenou záložku s účtem a vyvolejte menu (… pod záhlavím) a tam najdete Add/remove from Lists/Přidat na seznam/Odebrat ze seznamu. Zobrazí se vám přehled vašich Seznamů a kliknete na ten, kam chcete účet přidat a dáte Save/Uložit. Pak už jen zavřete záložku a můžete pokračovat dalšími.

2019-07-29 07_42_06-Bike-Europe (@BikeEurope) _ Twitter.png

Jak si číst newsfeed konkrétního seznamu

Tohle je teď jednodušší – vlevo kliknete na Lists/Seznamy a pak na název konkrétního Seznamu (třeba na onen Cyclo Foreign) a hned se vám zobrazí newsfeed (nefiltrovaný, striktně chronologický) seznam všech posledních tweetů. Ideální je si tuhle adresu (URI) dát do Oblíbených v prohlížeči. Pokud je takový seznam veřejný (viz poznámka dříve) tak ho mohou sledovat i další lidé – stejně jako vy sami můžete sledovat seznamy jiných účtů (o tom viz v poznámce výše).

TIP: Pokud používáte TweetDeck, tak Seznamy dobře fungují i tam. Seznam může být extra sloupec a také je snazší přidávání a odebírání – je totiž přímo v menu každého tweetu i účtu.

Jak čistit průběžně

Další možnost jak si srovnat newsfeed je ta, že to budete dělat průběžně. Zobrazíte si klasický newsfeed (Latest Twets/Home) a pokud v něm narazíte na tweet nějakého účtu co by měl spíše patřit do některého Seznamu tak si ho tam prostě přidejte a účet přestaňte sledovat.

Bohužel to opět nejde udělat přímo – takže postup je vlastně opět ten, že si otevřete ten účet na nové záložce, přidáte do Seznamu a přestanete sledovat.

TIP: Připomenutí, účty můžete zároveň sledovat a zároveň mít v Seznamech. Můžete si klidně (když zůstaneme u příkladu pro KoloTipy.cz) udělat „Cyclo Czech“ a tam přidat „ty ostatní“ účty, které si ale stejně nechat ve stavu „Sledovacím“. Zatím k tomu mimochodem nedošlo, ale možná se to stane.

Jak to dělat při přidávání nového účtu

Vždy když budete chtít začít sledovat nový účet, tak se stačí rozmyslet, jestli ho chcete mít v klasickém newsfeedu (pak ho zasledujte/follow) nebo zda se hodí spíše do některého ze Seznamů. Na Zasledování je tam vždy nějaké to tlačítko, takže to je snadné. Na přidání do Seznamu musíte opět cestou přes zobrazení účtu a tam dostupné menu.

Můžete to také dělat tak, že nejprve zasledujete a budete chvíli koukat co a jak často píše a poté ho můžete přesunout do odpovídajícího Seznamu.

Jak se zbavit účtu v Seznamu

Pokud už nechcete nějaký účet mít v Seznamu tak nejjednodušší je opět vstoupit přímo na ten účet a v jeho menu využít Přidání/Odebrání ze Seznamů. Případně to jde udělat v konkrétním Seznamu.

V řadě případů to dělávám osobně tak, že účty co začínají být nezajímavé (ale stále patří k tématu) si odsunu do nějakého „ještě méně důležitého“ Seznamu.

Drobné praktické postřehy

Nepřehánějte to s množstvím vytvářených Seznamů – onen přehled zahraničních cyklo účtů by se totiž například dal rozdělit na média a jednotlivce, ale pak by to znamenalo nutnost procházet dva další newsfeedy místo jednoho dalšího. Méně je v tomto případě lepší.

Ve staré verzi Twitteru bylo možné ve vyhledávání hledat i Seznamy. Jak už to tak u nové verze chodí, tahle extrémně užitečná věc zmizela. Zkuste Find a Twitter Lists.  Najít cizí Seznamy bývá užitečné v tom, že si usnadníte objevování – můžete je sledovat (follow) jako celek, nebo prostě využít pro vytvoření vlastního.

Pozor, pokud někoho zablokujete nebo někdo zablokuje vás, tak se ztrácí ze Seznamů. Mute/Ztlumit toto nedělá.  Ostatně právě Mute je ta lepší varianta.

TIP: Další tipy a triky pro Twitter najdete v ‣ Twitter for dummies

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky