@365tipu

TIP#086: Twitter for dummies (6): Vše co potřebujete vědět o blokování a tlumení na Twitteru

Někdy v počátcích @365tipů najdete tip Zbavení se otravných přátel na Facebooku je jednoduché, stačí je přestat sledovat, který tak trochu souvisí s tímto tipem. A také, než se pustíme do Twitteru, tím, že na Facebooku můžete s někým přestat být v přátelském stavu, můžete ho přestat sledovat, můžete si skrýt a můžete ho zablokovat. Ale o tom až v jiném tipu.

Blokování účtů na Twitteru (block)

Teď se vraťme k Twitteru. Pokud se chcete zbavit někoho otravného nebo někoho kdo vás spamuje, tak je to poměrně jednoduché, byť to není nijak dokonalé. Prvotní možnost, která je na Twitteru od samého počátku je možnost blokovat (zablokovat) určitý účet na Twitteru. Bude to znamenat, že přestanete vidět tweety od tohoto účtu. Tento účet vám nebude moci psát, neuvidíte ani zmínky o vás, které napsal tento účet.

Podobně přestane zablokovaný vidět vaše tweety i případné vaše zmínky o něm. Pokud vás sledoval, tak bude sledování ukončeno (TIP: zablokování a odblokování se postará o to, že vás někdo přestane sledovat).

twitter-blocked

Co blokování nezajistí je, že dotyčný se nebude moci dostat k vašim tweetům, tedy za předpokladu, že jsou klasicky veřejné. Co také nebude fungovat je, že se můžete dostat (přes zmínky) do komunikace ve které je blokovaný účet – takové tweety uvidíte.

TIP: TIP #041: Twitter for dummies (1). Tweet, odpověď, zmínka, přímá zpráva aneb jak se tvoří tweet se věnuje všem těm věcem jako je tweet, zmínka, odpověď, atd. Hodit se bude i Jak se zbavit spammerů, co vás na Twitteru přidávají do skupinové komunikace

Mimochodem, k tomu abyste přestali vidět něčí Tweety stačí ho přestat sledovat. Blokování zajistí, že neuvidíte jeho přímé oslovení, zmínky, nebude vám moci poslat přímou zprávu (DM) atd, ale protože Twitter není Facebook, je velmi vhodné opravdu sledovat účty jen které opravdu sledovat má smysl.

Přehled účtů, které jste zablokovali, je možné vidět na adrese twitter.com/settings/blocked (najdete v Nastavení účtu). Ještě byste měli vědět, že na tento seznam se dostanou i účty, nahlášené pro spam . V případě mého „block listu“ (má pár set položek) to je ostatně drtivá většina blokovaných – spam hlásím prakticky vždy okamžitě.

Bohužel toto nelze rozlišit, ani není možné si, třeba, ukládat důvod blokování.

K blokování se vám ještě bude hodit Jak exportovat a importovat seznam účtů, které na Twitteru blokujete?

Blokování nezabrání dotyčnému aby viděl vaše tweety

timelady-tweetyVejdu-li například na @time_lady_ (blokuje mě od doby kdy se objevila jako příklad zajímavého účtu na Twitteru a neunesla následný zájem lidí tím vyvolaný), tak se samozřejmě dozvím, že jsem zablokovaný. V tomto okamžiku ale nic nebrání se odhlásit, nebo otevřít jiný prohlížeč (nebo viz níže) a vidět tweety stejně. Je tedy dobré si pamatovat, že blokování samozřejmě nezajistí, že někdo nemůže vidět vaše tweety.

Pokud byste něčemu takovému chtěli zabránit, museli byste mít „soukromý“ účet na Twitteru, tedy ten „se zámečkem“. Tam tweety vidí jenom ti co vás sledují. A vy každého sledujícího schvalujete.

TIP: Jak se podívám na Twitter (Facebook) někoho, kdo mě zablokoval vám poradí, jak užitečný může být anonymní režim prohlížeče. A jak vidět obsah účtu, který vás zablokoval. Samozřejmě, obejít případné nastavení soukromí příspěvků to nedovolí.

Tlumení (Mute)

Tlumení, utlumení je pozdější novinka, která umožňuje se zbavit někoho otravného tak, že ho jenom přestane vidět, ale on bude nadále vidět vás. Můžete ho klidně i nadále sledovat, ztlumení (mute) s tím nijak nesouvisí, ale smysl to samozřejmě nedává.

Je dobré vědět, že utlumený účet vám může poslat přímou zprávu (DM) a případné zmínky jinými účty či odpovědi budou také stále vidět v upozorněních (za předpokladu že takový účet sledujete). Pokud ho nesledujete, tak nemůže poslat DM a zmínky/odpovědi vidět nebudou (poznámka: závisí na nastavení vašeho účtu).

V případě Mute se dotyčný opravdu nikdy nedozví, že jste to udělali – v případě zablokování na to přijde tak, že to zjistí příchodem na váš účet.

TIP: V No co si to dovolujete … blokovat mě! Nesnesete snad jiný názor? napsaném už v roce 2011 se dozvíte, proč používám blokování. A měli byste vědět, že od zavedení tlumení si postupně zvykám používat spíše tuto volbu. Dobré čtení k tématu je i Je to OK když na Twitteru Ztlumím (Mute) někoho z přátel či kolegů?

Přehled účtů, které jste utlumili je možné vidět na adrese twitter.com/settings/muted (najdete v Nastavení účtu).

Shrnutí do tabulky, a shrnutí vůbec

Blokovat nebo tlumit můžete snadno a kdykoliv, stejně jako odblokovat a zrušit tlumení. Jakým způsobem budete tyto volby používat je na vás, ale nezapomeňte, první co je dobré je unfollow, tedy přestat sledovat. Pokud toto nepomáhá (například vás dotyčný stále obtěžují zmínkami, odpověďmi či přímými zprávami) je utlumení a blokace vhodné řešení.

Zabl

okování

Tlumení sledovaného Tlumení nesledovaného
Sledování Nelze sledovat ani jedním směrem
Sledování je zrušeno
Mohou se vzájemně sledovat
Tlumením se sledování neruší
Mohou se vzájemně sledovat
Tlumením se sledování neruší
Přímé zprávy Nemohou poslat Může vám poslat Nemůže vám poslat
@ odpovědí Nebudou vidět v upozorněních Budou vidět v upozorněních Nebudou vidět v  upozorněních
@ zmínky Nebudou vidět v upozorněních Budou vidět v upozorněních Nebudou vidět v upozorněních
Vaše tweety/profil Nemohou vidět Mohou vidět Mohou vidět
Přidávat na Seznamy Nemohou přidávat Mohou přidávat Mohou přidávat
Označování Nemohou označovat Mohou označovat Mohou označovat

PS: V prosinci 2019 dorazila další možnost, viz Twitter umožňuje „moderovat“ reakce pod tweety. Můžete je skrýt, ale moc dobrý nápad to není. Podívejte se proč.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky