@365tipu

TIP#351: Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag?

Může vám to připadat trochu zvláštní mít tip na něco „tak jednoduchého“ jako „jak se píše zavináč“ (nebo hashtag a řada dalších podivných znak). Ale lidé tohle často hledají a lze tedy předpokládat, že netuší jak na to. Přitom je to tak jednoduché, jen musíte vědět, kde se tyhle věci skrývají na klávesnici (klasického počítače) nebo si je najít přepínáním ze znaků na symboly na mobilu (na mobilní/tabletové klávesnici na displeji).

Zavináč, tedy „@“ je znak, který potřebujete pro psaní e-mailů a také pro označování na sociálních sítích. Napíšete ho snadno, pravý Alt + V (což značí, že stisknete pravý Alt a k tomu stisknete V, pravý ALT je ten co je také označen Alt Gr) nebo, pokud chcete být cool, tak držte levý Alt a pak na numerické klávesnici stiskněte 6 4. A máte to.  Má i samostatný tip Jak na počítači napsat zavináč, kde je to popsané i pro Linux a MAC.

2015-12-17 07_36_54-Mapa znaků.pngTIP: Ve Windows je k dispozici program Mapa speciálních znaků (spusitelný třeba z příkazové řádky jako charmap. Umožní vám napsat potřebný znak (či znaky) a pak si je přes schránku kamkoliv zkopírovat.

Ampersand neboli „&“ znamená spojení dvou věcí, spojku „a“. Používat ho nebudete často, tedy pokud nejste programátor či HTML kodér. A píše se přes pravý Alt + C. Na numerické klávesnici jako levý Alt + 38 (opět na numerické klávesnici, nezapomeňte).

Hashtag neboli „dvojkříž“ neboli „#“ se používá na sociálních sítích pro štítkování, ale má použití i jinde. Pořídíte si ho snadno, pravý Alt + X (což se může i docela dobře pamatovat), případně levý Alt + 35 (mimochodem ty čísla u této cesty jsou numerický ekvivalent, ASCII kód těchto znaků).

Znaků, které se skrývají kdesi přes pravý alt případně je můžete psát přes numerickou klávesnici (to vám nepůjde na notebooku kde není, že) je mnohem více.

Shift + ů Alt+34 uvozovky
# Pravý Alt + X Alt+35 mřížka/hash
$ Pravý Alt + ů Alt+36 dolar
& Pravý Alt + C Alt+38 Ampersand
Shift + \ Alt+39 Apostrof
< Pravý Alt + , Alt+60 menší než
> Pravý Alt + . Alt+62 větší než
@ Pravý Alt + V Alt+64 zavináč
[ Pravý Alt + F Alt+91 levá hranatá závorka
] Pravý Alt + G Alt+93 pravá hranátá závorka
\ Pravý Alt + Q Alt+92 obrácené lomítko, backslash
^ Alt+94 stříška
{ Pravý Alt + B Alt+123 levá složená závorka
} Pravý Alt + N Alt+125 Pravá složená závorka
| Pravý Alt + W Alt+124 svislítko, pipe
~ Pravý Alt + 1 Alt+126 vlnovka, tilda
Pravý Alt + E Alt+0128 euro
© Alt+0169 copyright
® Alt+0174 registrováno
 ° Alt+0176 stupeň

Ostatně, schovává se tam i hvězdička – Jak na notebookové klávesnici napsat * (hvězdičku) a další symboly?

Znaků, které můžete psát s pomocí pravého ALTu je samozřejmě mnohem více, stejně jako těch co lze napsat na numerické klávesnici s pomocí držení altu levého. Ty na konci tabulky psané s nulou na začátku jsou z kompletní ANSI znakové sady (šlo by i hexa z UNICODE ale o tom až někdy jindy), ty předhozí z klasické ASCII SADY.

TIP: Když už jsme zmínili to ASCII, tak se vám možná bude líbit tip Co je to ASCII Art.

2015-12-17 07_38_43-✿ Our favorite set — CopyPasteCharacter.com.png

TIP: Pokud chcete psát nějaké speciální znaky, můžete zkusit i www.copypastecharacter.com

Některé klávesnice (české a míněno ty co je připojujete k počítači nebo máte jako součást notebooku) mají na klávesách přímo vyznačeny ony kombinace s pravým ALTem, ale není to už až tak obvyklé. Podívejte se případně níže na obrázek z Wikipedie od Petra Sládka pro lepší představu co se všechno skrývá na typické české klávesnici.

1000px-Keyboard_layout_Czech.svg.png

TIPJak přes numerickou klávesnici ve Windows zadávat znaky z Unicode? Tady se dozvíte jak si přepnout numerickou klávesnici, aby šla použít pro Unicode znaky. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky