TIP#1352: Jak na notebookové klávesnici napsat * (hvězdičku) a další symboly?

Klasická „velká“ klávesnice je něco poměrně snadno použitelného. Jsou na ní všechny klávesy kde mají být, na všech klávesách bývají věci rozložené stejně. Řeč o tom ostatně je například v Jak na počítači napsat zavináč (a také v Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag?) a nutno dodat, že zrovna „@“ je i na notebookové klávesnici pořád na stejném (už dost známém) místě, tedy PravýAlt+V. Stejně jako hashtag je na PravýAlt+X.

Jenže, co když máte notebook? Tam jsou klávesnice různě menší a mají i různě jiné rozložení kláves. Takže budete například marně hledat jak napsat hvězdičku (*). Kterou jste totiž navyklí psát přes numerickou část klávesnice, kterou na notebooku nejspíš nemáte.

Hvězdička přitom bude nejspíš namalovaná na osmičce, ale žádná kombinace kláves vám ji odtamtud nedostane. Namalovanou ji občas najdete na klávese \ (zpětné lomítko), ale ani tam hvězdičku nevyloudíte.

POZOR: V tomto tipu je řeč o české klávesnici, tedy o českém rozložení písmen, číslic a symbolů. Pokud máte jiné jazykové nastavení, může to být celé jinak.

Vtip je v tom, že řada dalších věcí je dostupná přes PravýAlt (také označený jako AltGr). A PravýAlt+- (mínus, kousek napravo nahoru vedle AltGr) je ona tolik potřebná hvězdička.

Ve Windows 10 vám může pomoci, když si zobrazíte dotykovou klávesnici (viz Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu českou hrůznost). Po jejím zobrazení totiž můžete myší stisknout PravýAlt a uvidíte, jaké symboly se na kterých klávesách objeví. takže můžete snadno začít studovat.

2019-05-02 15_50_32-TIP#460_ Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu č.png

TIP: Jak na notebookové klávesnici ve Windows vyvolat (a vypnout) numerickou klávesnici je tak trochu související tip.