TIP#1238: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)

Tohle bude trochu komplikovanější nákupní rádce, než ty předchozí (přehled najdete na konci). Komplikovanější hlavně proto, že se dost liší co chcete koupit podle toho na co to budete používat. Proto nakonec tento tip bude spíš řešit posouzení jednotlivých částí počítače, než nějaký jeden „vhodný“ model. Něco jiného totiž je, když si koupíte herní počítač nebo kancelářský počítač. Rozdíl bude i v okamžiku kdy na počítači chcete stříhat filmy, dělat počítačovou grafiku. Celé to bude ovlivněné i tím kolik peněz máte k dispozici – čímž často mohou vznikat kompromisy.

řešit budete možná i to, jestli si koupit počítač nebo notebook – něco podobného jako v Koupit herní notebook nebo herní počítač? V tomto tipu se bude předpokládat, že víte proč si chcete koupit právě počítač. A tam bude podstatné vědět jaké má možné parametry

Velikost a provedení počítače (tedy v jaké „bedně“ bude, v češtině se tomu říká PC skříně) určuje dvě základní věci – kam ho umístíte a také jak případně bude později možné počítač rozšiřovat. Existují dvě základní větve – desktop (tedy určené přímo na pracovní stůl, poněkud nepraktické) a věž (tower/miditower/minitower, určené k postavení vedle stolu nebo prostě nějak „na zem“). Nezapomeňte, že k počítači patří klávesnice, jeden či dva LCD, myš, napájecí kabel (vede do 240 V zásuvky), připojení k sítí (Ethernet) a možná další periferie, zpravidla připojované přes USB.

TIP: Pokud si pořídíte nějakou tu moderní svítící potvoru, tak toho možná časem budete litovat.

Kam počítač dáte je také dost důležitý faktor – potřebujete nejenom místo na všechny ty kabely a periferie, ale také dostatek místa aby počítač mohl větrat a chladit co je uvnitř (ne, opravdu nemůžete počítač zavřít do skříně).

Procesor (CPU) je jednou z nejdůležitějších částí co se rychlosti týče. Na výběr budete mít především mezi Intel a AMD (a odvážím se říct, že pro většinu případů tohle nebude to nejpodstatnější). Hrát roli pak budou takové ty věci jako počet jader a rychlost a velikost pamětí, kterými procesor vše podstatně zrychluje.

825-pexels-personal-computer-motherboard-4316-technology-computer-chips-gigabyte

Základní deska (motherboard) je místem kam se vlastně všechny ty zde uvedené věci „strkají“. Bude rozhodovat o maximu paměti, kolik disků (SATA) zařízení můžete mít, jaký procesor bude možné použít, jak bude možné počítač rozšiřovat dalšími kartami. Tuhle část počítače možná za pár let budete také chtít vyměnit za lepší.

Zdroj je dobré řešit hlavně z pohledu toho, jestli chcete do budoucna do počítače přidávat další komponenty a musíte mít jistotu, že to zdroj utáhne.

TIP: Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

Paměť RAM rozhodně nepodceňujte. Nejenom velikost (8 GB je absolutní minimum, 16 GB je rozumné) ale i rychlost – bude to samozřejmě dáno i tím jaká základní deska je v počítači, ale jako vždy platí „více je lépe“. Je dobré mít základní desku s dostatkem slotů (konektorů) pro paměti.

Disk už rozhodně v SSD podobě a jedině pokud potřebujete více úložného prostoru (třeba pro filmy, fotky, zálohování, atd) tak navíc i HDD (pevný disk). Systémový disk ale rozhodně SSD a rozhodně jako absolutní minimum 256 GB (nejlépe od 512 GB výše). Pokud doplňkový HDD (pevný disk), tak 1 TB a výše – vše SATA (což je druh „konektoru“ kterým se připojují) a čím více otáček (u HDD) bude mít, tím lépe. Budete-li chtít opravdu hodně diskového prostoru tak lepší je externí NAS. A pokud narazíte na SSHD (Solid-state hybrid drive) coby hlavní systémový ne, ale jako další být může.

Grafická karta (GPU) je zásadní pro hry, grafiku a vůbec všechno co se na obrazovce hodně hýbe . Na výběr je toho hodně a nevyplatí se příliš šetřit – dobré volby jsou NVIDIA, AMD rozhodně nevadí. A grafická karta bude mít také paměť – tady bych řekl jděte od 4 GB paměti na GPU výše.  Grafická karta samozřejmě rozhodne i o tom jakým způsobem se připojí monitor/LCD (ideálně HDMI).

Zvuková karta je poměrně dost důležitá součást a je ideální ji mít opravdu jako kartu, byť nějaká základní přímo na základní desce nevadí, dá se to kdykoliv později řešit pořízením lepší. Tady také platí, že záleží na co to chcete používat – drahé zvukovky jsou dobré pro někoho kdo dělá hudbu či filmy.

Software bude zpravidla Windows 10 (v roce 2018/2019 zcela určitě desítky) a rozhodně 64 bitová verze. Linux je také skvělá varianta, jen si budete muset lépe ověřit, že všechno to hardware bude ve vašem Linuxu dobře pracovat.

CD/DVD/Blu-Ray mechanika (vypalovačka) je dnes už poměrně zbytečná rekvizita. Doporučil bych spíše externí provedení co se připojí přes USB, ale pokud máte střední či větší věž, tak rozhodně nebude vadit mít mechaniku přímo v počítači – usnadní to i případné instalace/reinstalace a vypalování (včetně zálohování). Což samozřejmě znamená i to, že chcete vypalovačku.

TIP: Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle u nového počítače potřebovat nebudete, ale po pár měsících se už může hodit

USB porty rozhodně v co největším počtu a ohlídejte si verzi 3.0 kvůli rychlosti. Pěkné by bylo mít USB-C, ale to u klasických počítačů nebývá běžné. U USB portů (a vůbec všech portů) se ujistěte, že jsou snadno dostupné (včetně toho jak budou dostupné, až počítač umístíte tam kam patří) – což obnáší nějaké vzadu (tam přijdou trvale připojené věci) a nějaké vpředu (kam budete čas od času připojovat třeba USB klíčenky). Pozdější nedostatek USB portů se dá řešit buď kartou do počítače s dalšími nebo externím USB HUB zařízením – to se ale hodí spíš pro občas připojované věci.

eSATA je užitečné, pokud se chystáte připojovat externí úložiště s tímto druhém konektoru, ale časté to nebude.

Ethernet (sítový) port musí rozhodně být alespoň 1 Gbps provedení. Tohle je ale později snadno řešitelné pořízení sítové karty. Do domácí sítě je mimochodem vždy nejlepší připojení přes klasickou Ethernet síť. Což obnáší i to, že je dobré mít doma slušný (minimálně) 1 Gbps router – budete po něm například používat data z NAS nebo přenášet mezi počítačem a notebookem.

825-330-20170906205016_829

Klávesnice je samostatná externí věc, takže tady není problém později pořizovat něco lepšího – dilema bude mezi drátovou (USB, dnes už se klávesnice jinak nepřipojují) a bezdrátovou. Ta první nepotřebuje baterie a bude s ní méně problémů. Tady případně i viz Proč si pořizovat/nepořizovat mechanické klávesnice. A příklad na Motospeed CK888 NKRO (recenze)

Myš je na tom podobně jako klávesnice. Drátová (USB, dnes už se myši jinak nepřipojují) nepotřebuje baterie a bude s ní méně problémů. Bezdrátová (jede přes vlastní Bluetooth nebo jinou podobu) je lépe použitelná (protože z ní nekouká drát), ale bude potřebovat baterie nebo dobíjení. A mohou s ní být problémy.

Čtečka paměťových karet se vyplatí spíše v externí podobě než jako součást počítače. Osvědčila se mi AXAGON CRE-X1 MINI,

Wi-Fi klastické počítače nemívají, tohle je běžné vybavení u notebooků. Neuškodí ho mít, ale spíš si budete tohle muset pořídit jako buď kartu do počítače nebo jako WiFi USB udělátko.

Bluetooth je vlastně totéž, je vždy v noteboocích, ale do klasických počítačů se nedává. Dá se přidat jako USB udělátko nebo jako karta.

LCD aneb prostě displej je taky věc s mnoha otazníky. Především se hodí mít LCD dva, rozhodně. Pak už je jenom otázka toho jak velké – což se podobně jako u televizí určuje uhlopříčkou a tady bych nešel pod 19″ (ono to bude i dost záležet na to kam je budete chtít umístit) a ideálně 24″ a více. Pak je podstatná otázka rozlišení (řekněme že 1900 bodů na šířku je také dobrý minimální začátek, čím více tím lépe – a čím větší uhlopříčka tím větší rozlišení) – ale tady nezapomeňte sladit s grafickou kartou – musí podporovat váš počet LCD i jejich rozlišení. Pokud budete přemýšlet nad dotykovým, tak pro klasický počítač opravdu ne. Tady se vám bude hodit Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)?

Reproduktory nebo sluchátka je dnes už také poměrně snadná volba – spíše sluchátka. Budete mít rozhodování mezi herními (mají i mikrofon) nebo klasickými (mikrofon si budete pořizovat samostatně. A také mezi bezdrátovými (do toho nejděte, baterie nevydrží celý den) a drátovými. Určitě nechcete sluchátka co mají připojení do USB portu a k tomu nějaké šílené software – chcete klasické s audio konektory.

Tiskárna už bude něco, co nebudete kupovat až tak běžně – na výběr je toho hodně a spíš si to zaslouží samostatný tip. Pro domácí použití si to s tiskárnou pořádně rozmyslete – osobně nemám doma tiskárnu už více jak deset let a nikdy nechyběla.

Externí disk připojitelný přes USB je docela dobrá a užitečná věc pro případ zálohování nebo nějakých manipulací se soubory/přenášením souborů. Poněkud pokročilejší NAS bývá stolní zařízení (a také podstatně dražší). U externího disku je dobré jít do velikosti od 1 TB výše. U NAS od 3 TB výše (čisté kapacity, včetně RAID konfigurace). K NAS viz QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti

Tablet (grafický) pro kreslení budete potřebovat jen pokud něco takového chcete dělat. Neumíte-li kreslit a nebudete-li kreslit, tak je to nepotřebná rekvizita.

Nějaké ty další otázky

Nový nebo repasovaný je otázka peněz a trochu riskování – repasy od seriózních firem mají ale také záruku, takže to může být docela dobrá varianta v okamžiku, kdy potřebujete ušetřit.

All-in-one nebo klasický počítač z komponent je poměrně jasné – rozhodně klasický počítač z komponent.

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?

Další nákupní rádci