@365tipu

TIP#743: Nákupní rádce: Co byste si určitě měli pořídit k počítači či notebooku?

Pár tipů na věci, které v řadě případu osobně považuji za velmi zásadně výhodné k pořízení k počítači (ale i notebooku). Včetně toho, v čem ona výhodnost spočívá a bez ohledu na to, jestli máte Windows, Linux či OS X.

SSD aneb Solid State Drive coby náhradu vašeho systémového disku. Rozdíl je dost neuvěřitelný a dnešní SSD jsou cenově už poměrně dobře dostupné (i ve větších, například 500 GB, podobách). Přesun vašeho systému z klasického pevného točícího se disku na SSD sice není až tak triviální, ale sakra se vyplatí. Pokud nechcete přesouvat, můžete udělat zcela čistou instalaci a udělat tak i dost zásadní úklid v případném letitém zmatku.

Externí disk ideálně v jak v podobě obyčejného malého pevného disku připojitelného přes USB tak, ještě lépe, v podobě externího NAS (můj favorit je Synology). Nenahraditelné řešení pro zálohování (ohlídejte si ať má pokud možno USB 3.0), ale i řadu další činností. Včetně přenášení velkého množství souborů někam jinam. Na menší externí USB disky si dokonce můžete instalovat i další operační systémy (viz Jak nainstalovat Linux na externí USB disk?). NAS od Synology pak může sloužit celé rodině či menší firmě jako diskové úložiště. USB disky můžete případně připojit jak k NAS, tak k nějakému tomu WiFi routeru co určitě máte.  K Synology viz NAS nadoma: Vybral jsem si Synology DS214se. Třeba se budou hodit zkušenosti a k externímu disku viz například Toshiba Canvio Alu 2 TB coby externí disk takřka do kapsy.

Flash disk neboli USB klíčenku s kapacitou minimálně 8 GB, ideálně klidně i více, USB 3.0 samozřejmě. Vyplatí se jich mít i několik. Vždy se hodí pro přenášení něčeho někam, ale také třeba pro vytvoření bootovatelného USB s Linuxem či nějakým tím diskem na opravu počítače. Viz Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu)

microSD paměťové karty (a případně i nějaké jiné, podle toho jestli pro ně máte využití), protože dnes většina mobilů a mobilních zařízení má právě tento druh paměťového slotu. 64 GB jako minimum, 128 GB vůbec není marné mít (256 GB by bylo skvělé, ale jsou drahé). Ve větším počtu. A hlavně, rychlé, takže něco minimálně jako UHS-I/Class 10, čím rychlejší, tím lepší. Tady se vám bude hodit Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?

TIP: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? se vám bude hodit, pokud řešíte co koupit či nekoupit. Stejně jako Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?

Kvalitní mechanická klávesnice a Bluetooth klávesnice by měla být vcelku povinná výbava. To první proto, že se na nich podstatně lépe píše. To druhé, protože se vám bude hodit pro tablet, Android TV Box a řadu dalších momentů, kdy si chcete ušetřit čas. Mimochodem Bluetooth klávesnice od Apple je sice skvělá, ale málokdy se snáší s dalšími zařízeními, k Androidu starší modely například vůbec nepřipojíte.

Malou Bluetooth myš protože nikdy nebude vědět, kdy budete k něčemu potřebovat připojit myš a ona věc buď nebude mít USB port. K notebooku se vůbec vyplatí  mít malou myš. Na cesty k nezaplacení. Což je ale. pozor, tak jako tak „myš navíc“. K nějaké té pořádně, ergonomické, kvalitní, kterou budete používat k dlouhodobé práci. A k tomu si přečtete ještě Je potřeba podložka pod myš? Nejde to bez ní?

Druhý monitor/displej prostě proto, že na jedné obrazovce se sice pracovat dá, ale jakmile jich budete mít víc, tak teprve poté pochopíte, jak podstatná je to výhoda.  O tom je řeč případně v Pořiďte si druhý monitor a už nikdy nebudete chtít pracovat na jednom

Chytrou krabičku připojenou k televizi, co bude umět streamovat filmy. Což může být třeba něco s Androidem (mé oblíbené jsou od Evolveo), může to být i AppleTV (ale tam se zamknete do světa od Apple), nebo jednoduchý funkční tablet s HDMI výstupem. Ale můžete jít i do Raspberry Pi. Ne, ChromeCast to nebude, protože ten samostatně dobrý není, ale pro některé věci se hodí ho mít také v zásobě. Tady příklad viz Filmy a seriály snadno s Evolveo Android Box H4

USB napájený hub pro okamžik, kdy vám u počítače či notebooku dojdou USB konektory a vy nutně budete potřebovat něco připojit. Napájený proto, abyste případně k tabletu či mobilu mohli připojit nějaký ten externí disk. Neuškodí pořídit USB konektory převádějící všechny ty různorodé jednotlivé USB-něco a umožňující připojit cokoliv kamkoliv. Neuškodí ani Lightning konektory/kabely.

USB – Ethernet adapter je dobré mít také v zásobě, pro cokoliv co má sice USB, ale už ne Ethernet síťový port. O tomhle ostatně viz Jak připojit notebook do Ethernet sítě?

WiFi Router protože doma něco takového nejenom budete potřebovat, ale asi se bez toho těžko obejdete. Možná dorazí v podobě VDSL/kabelového routeru/modemu, ale je dost dobře možné, že stejně budete potřebovat další, abyste pokryli další části domu či bytu. Můžete zkoušet štěstí s WiFi repeaterem, ale pro některé věci je dobré mít plný WiFi Router. Hodí se i jeden schovaný někde v šuplíku – většinou má i další síťové porty, takže umožní připojit další zařízení.

TIP: Bude mi stačit iPhone či iPad s 64 GB paměti? Jaký model koupit a proč? Podstatné vědět, než si iPhone či iPad koupíte.

Ethernet router s čtyřmi a více 1 Gbps porty (to rozhodně, něco pomalého si vůbec nepořizujte), protože se vždy najde nějaká ta nutnost propojit dva počítače či počítače a notebook na přímo a opravdu rychle. Pokud budete mít externí NAS, tak bez 1 Gbps Ethernetu kabelem to vůbec nedává smysl. Při pořizování si přibalte pár Ethernet kabelů, kratší a delší, ať to máte čím propojovat.

Powerbanku ani ne tak k počítači, ale k mobilu, tabletu či notebooku. Ideálně opravdu hodně kapacitní (třeba něco jako 10 000 mAh), ale možná i menší, kterou můžete nosit v brašně s notebookem – nabití se hned tak neztratí a může vás zachránit, když mobil přijde o baterku.

Sluchátka protože bez možnosti poslouchat nerušené hudbu se u počítače nedá existovat. Můžete jít po herních s mikrofonem, ale moc toho od nich nečekejte (a vyhněte se těm, co mají vlastní extra USB zvukovku). Můžete zkusit připojená bluetooth a nabíjená, ale tam si dejte hodně pozor na výdrž a kvalitu, kterou navíc výrazně nepříznivě ovlivní právě připojení přes Bluetooth (viz zkušenosti s Lamax Beat Blaze B-1). Nebo můžete jít na skutečná hudební, kde sice nebude mikrofon, bude to připojené klasicky drátem, ale zato budou podstatně kvalitněji hrát a většinou i budou příjemnější na hlavě. Osobně bych doporučil to poslední a k tomu pro nouzi nebo pohyb Bluetooth a navíc nějaké ty dobré pecky do uší. Pokud vaše uší pecky snesou. Osobně mám ve sbírce ještě Bluetooth repráček od Timewoodu.

Silnější (výkonnější) USB nabíječku pro telefon, tablet i další zařízení. Tedy takovou, ze které ven vede USB konektor a jde do ní dát cokoliv z vašich zařízení co se nabíjí USB kabelem. Ideálně dvě, protože běžně budete potřebovat nabíjet víc věcí najednou. Necháte je natrvalo doma a můžete jen vyměňovat kabel. Silnější proto, aby se náročnější věci (třeba iPad nebo Nintendo Switch) nabíjely rychleji. Většinou postačí jen kontrola zda vaše zařízení větší výkon snese a nemusíte pořád žonglovat s originál nabíječkami. A chcete-li ještě pokročilejší, tak existují víceportovou nabíječky.

originalni-xiaomi-10000mah-powerbank-2-generaceK telefonu zcela rozhodně (k tabletu či notebooku možná) powerbanku. Protože nikdy nevíte, kdy vám dojde šťáva. Ale o tom velmi podrobně v Co je to powerbanka a proč si něco takového pořídit? A jak vybírat?

Stlačený vzduch ve spreji, protože ho dříve nebo později budete potřebovat pro úklid počítače, ale dost dobře i notebooku. Popravdě, bude se vám hodit i doma, až budete chtít něco profouknout nebo vyfouknout.

Pokud nemáte čtečku karet přímo v počítači, tak můj osvědčený tip je pořídit si  AXAGON CRE-X1 MINI, tedy čtečku karet co ji kamkoliv připojíte přes USB.

TIP: V Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na notebooku je vedle klasických bezpečnostních tipů zmínka i o zámku pro botebook

Máte nějaké další nepostradatelné „příslušenství“? Dejte vědět.

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky