@365tipu

TIP#1519: Jak připojit notebook do Ethernet sítě?

Pokud máte notebook přímo vybavený konektorem pro připojení do Ethernetu (RJ-45 konektor) tak je vše velmi jednoduché. Prostě do něj zastrčíte kabel a o zbytek se už postará operační systém. Jenže, co dělat, když máte některý z těch moderních tenkých notebooků či ultrabooků co už umí jenom WiFi?

axagon-usb-ethernet.jpg
USB to Ethernet od Axagonu

Je to stejné jako s dovybavením notebooku o další chybějící porty/rozhraní – pořídíte si USB Ethernet adapter (hledejte případně i přes USB Ethernet). Ty existují v univerzální podobě použitelné pro většinu notebooku i v extra provedení pro specifické modely (tčeba Apple, Microsoft Surface či Dell). Jsou dostupné jak v USB-A (velké USB) tak USB-C (malé USB) podobě. Jsou malé a můžete je tedy mít snadno v brašně s notebookem.

Pokud budete mít alespoň USB 3.0/3.1 port tak se vyplatí jít Gbps Ethernet adaptéru (například I-TEC USB 3.0 Metal Gigabit Ethernet) a totéž bude platit pro USB-C (tady například Trust USB-C to Ethernet).

U USB 2.0 (Jak poznat, zda je zařízení USB 3.0 nebo USB 2.0) se s pořizováním rychlého adaptéru nemusíte trápit, tam plně postačí jakýkoliv co zvládna 100 Mbps (například I-TEC USB 2.0 Fast Ethernet Adapter) – vyjdou mírně levnější, ale pořád jde o něco v ceně od 300 do 500 Kč.

TIP: Užitečné související tipy jsou Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?,  Jak připojit staré RS-232 periferie? A co to vůbec to RS232 (RS-232C) je? a Jak do počítače co nemá Wi-Fi dostat Wi-Fi?

Pokud máte v notebooku málo USB portů, tak se může hodit TP-LINK UE330. Vedle Ethernet portu má i další 3 USB porty – vše v provedení USB 3.0. Pro USB-C je k dispozici například I-TEC USB-C Metal 3-portový HUB s GLAN

717u39erQtL._SX466_.jpg
Poněkud hodně vybavená dockovací stanice. Najdete na Amazonu

Řada dokovacích stanic k notebookům je také vybavena Ethernet konektorem. Ty opět jsou buď značkové (podle konkrétního modelu) nebo univerzální, připojitelné přes USB-C (ale i USB-A). Viz například I-TEC USB-C 4K Travel (‚v obrázku v záhlaví) a I-TEC USB-C Metal Low Profile 4K Triple Display dokovací stanice s Power Delivery 85 W + I-TEC unive.

Řešení přes dokovací stanici je lepší pro trvalé umístění – tedy třeba na váš pracovní stul v prací nebo doma. U dokovacích stanic ale už počítejte s podstatně vyšší cenou – danou tím, že zahrnují i připojení monitoru (VGA, HDMI, Mini Display Port) a další porty.

TIP: Proč je důležité vědět, zda máte USB 1.1, 2.0 či 3.0? případně vysvětlí, proč pro gigabitový Ethernet potřebujete USB 3.x port. Pokud byste mimochodem měli USB 1.x tak na něm maximálně 10 Mbps Ethernet.

Ve většině případů by USB Ethernet adaptér mohl fungovat bez nutnosti instalovat ovladače. V některých operačních systémech ale mohou být nutné. USB adaptéry se navíc obejdou bez napájení, u dokovacích stanic už tomu tak být nemusí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky