TIP#1439: Jak připojit staré RS-232 periferie? A co to vůbec to RS232 (RS-232C) je?

Malý výlet do historie. RS-232 je komunikační sériové rozhraní, které bylo faktickým předchůdcem dnešního USB. V každém počítači či notebooku byl sériový port a do něj se zapojovala zařízení – nejčastěji myš, ale možné připojit bylo prakticky cokoliv. Přenášet data bylo možné oběma směry.

Sériové rozhraní se to jmenuje proto, že komunikace probíhala sériově – jednotlivé bity informací se přenášely po jednom vodiči tam a dalším vodiči zpět – což obnášelo i to, že vše bylo velmi pomalé – typicky od 300 bps (bitů za sekundu) až po tehdy maximálních 115 200 bps (někdy též Bd neboli Baudů). Ve srovnání s dnešními rychlostmi přenosů přes USB či Ethernet je to opravdu jenom zlomek (stovky Mbps vs. Kbps).

V počítačích se sériové porty označovaly jako COMx (kde x bylo od jedné výše) a bylo dost běžné, že počítač míval i více sériových portů (a k tomu jeden paralelní port, označený jako LPT, sloužící k připojování tiskáren). Fyzicky se sériový port nejprve používal ve velké DB25 (25 pinový) podobě, později v menší DB9 (devítipinové) podobě – na straně počítače vždy v provedení „Male“.

TIP: Jak připojit notebook do Ethernet sítě? se bude hodit v okamžiku, kdy máte notebook bez příslušného konektoru

Dnes už sériové (RS-232 či nejnovější RS-232C) porty v počítačích nenajdete. Což znamená i to, že pokud narazíte na nějaké starší zařízení vybavené právě sériovým portem, tak ho nemůžete připojit.

premuum-cord-usb-rs232.jpg

Řešitelné je to ale velmi snadno – stačí si pořídit převodník mezi USB a RS-232 – příklad viz PremiumCord USB 2.0 -> RS 232 krátký na Alza.cz. Neobejdete se bez instalace ovladačů, ale váš počítač by poté měl být schopen se spojit s zařízením umějícím pouze RS-232. Převodníky ostatně existují i v řadě jiných podob.

V obrázku v záhlaví je I-TEC PCI-Express karta 2x Serial 232 jako další příklad- PCI Express karta, která doplní dvojici COM portů. Existuje i například AXAGON PCIA-S2 pro klasický PCI slot.

DODATEK: Psal Jiří Pavlíček, že pro některá starší zařízení vyžadující kompletní podporu řídících signalů nemusí některá řešení vyhovovat. Má pravdu, protože pokud se instaluje extra ovladač (a zejména pokud je to nějaké jednodušší řešení přes USB) tak to není původní klasické RS232C – Jiří dodává, že je vhodné si pro takovéto zádrhele spíš pořídit něco s FTDI čipem (a ještě lépe to, co nevyžaduje ovladače).  Příklad AXAGON ADS-1PQ ADVANCED – má FTDI čipset.