@365tipu

TIP#1692: Jak ve Windows 10 zjistit co brání uspání počítače/notebooku

Pokud Windows 10 necháte určitou dobu nepoužívané (délka té doby se dá nastavit, v Nastavení -> Systém -> Napájení a režim spánku) mělo by dojít k uspání. Stejně tak můžete uspání vyvolat ručně (ve Start menu->Napájení) či prostým zavřením víka. Obecně by k mělo stačit počítač nepoužívat, tedy nechat být klávesnici a myš a pokud je uspání nastavené, tak se projeví. Háček je v tom, že uspání může bránit něco co v počítači běží. A druhý háček je v tom, že snadný způsob jak to zjistit neexistuje.

Musíte spustit příkazovou řádku nebo Powershell s právy správce a tam použít

powercfg /requests

Získáte nepříliš srozumitelný seznam procesů a aplikací, které uspání brání. Seznam musíte projít a pokusit se přijít na to, jak danou aplikaci (to je poměrně snadné) či proces (to už tak snadné není) přimět k nápravě. V nejjednodušším případě je musíte ukončit. Můžete se zkusit podívat do nastavení dané aplikace, zda tam není něco o uspávání počítače. V řadě případů ale půjde o procesy, ze kterých ani nepoznáte čeho se týkají.

Typickými blokátory uspání je přehrávání videa či hudby – prostě když budete mít puštěné hrající Spotify, tak se váš počítače neuspí. V příkladu výše je to právě Spotify (hraje) a tím pádem i zvukový ovladač. MoUsoCoreWorker.exe se týká Windows Update, zbavíte se ho restartem Windows Update nebo tím, že se nebude čekat na žádnou aktualizaci (můj systém aktuálně čeká na aktualizaci). 

TIP: O uspávání je řeč též v

Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy

Jaké možností standby/sleep/uspání mají Windows? Na co si při uspávání dát pozor

Jak ve Windows nastavit. co se stane po zavření víka notebooku

Proč nejde Mac/MacBook uspat?

Další tipy a triky pro Windows 10 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky