@365tipu

TIP#1499: Jak do počítače co nemá Wi-Fi dostat Wi-Fi?

Mobilní telefony i tablety dnes jsou vždy vybavené Wi-Fi. Stejné je to s notebooky, klasický konektor pro Ethernet tam už nenajdete, připojení k sítí a Internetu je dnes zásadně přes WiFi. S klasickými stolními počítači je to ale trochu složitější, tam WiFi do základní výbavy prostě nepatří – základní desky ho neumí a samostatně se do počítačů neosazuje. Předpokládá se, že se dají připojit přes Ethernet do domácí či firemní sítě.

V řadě případů je ale užitečné mít Wi-Fi i v domácím či pracovním stolním počítači. Nemusíte ho mít připojený kabelem pokud vám nejde o opravdu stabilní rychlé připojení. Můžete chtít WiFi jako záložní síť v okamžiku kdy vám vypadne připojení k Internetu a vy máte LTE router. Můžete čas od času potřebovat váš domácí počítač proměnit ve Wi-Fi router a nechat k němu připojovat další zařízení.

Technicky je to s doplněním Wi-Fi do stolních počítačů stejné jako když do nich potřebujete přidat Bluetooth (o tom je řeč v Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth?).

  • Musíte si pořídit buď síťovou kartu dovnitř do počítače (PCI, PCIe, atd) a tím doplnit potřebnou funkčnost natrvalo.
  • Nebo si pořídit WiFi do USB – ať už v podobě klasického „dongle“ (co vypadá jako klíčenka nebo dokonce jenom jako „bobek“ co znáte u bezdrátových myší) nebo v pokročilejší a lepší podobě něco s anténou.

Jediné co pak zpravidla  budete potřebovat je volný USB port. Musí být minimálně 2.0 aby to zvládlo alespoň 100 Mbps síť a pokud byste chtěli gigabitové WiFi, tak je potřeba USB 3.0 (kde ale narazíte na problém, v tomto provedení se USB Wi-Fi příliš nevyskytuje). Pokud nemáte v počítači už volné USB porty, tak můžete USB Wi-Fi donge dát i do USB Hubu.

2019-11-22 19_24_44-Edimax EW-7811UAC - WiFi USB adaptér _ Alza.cz.png

TIP: Osobně jsem pořídil Edimax EW-7811UAC (obrázek výše). Umí 2.4 GHz u 5 GHz, má slušně velkou anténu, dá se použít buď přímo vsunutím do USB nebo s pomocí stojánku s delším kabelem – můžete tak umístit na vhodnější místo než je (typická) zadní strana počítače.

Výhoda řešení přes USB je i ta, že můžete kdykoliv onu „klíčenku“ (či anténu) vzít a použít jinde. Stejně jako je možné ji kdykoliv z USB odstranit a podle potřeby znovu zasunout. Ve Windows 10 je navíc dost jisté, že jen výjimečně budete potřebovat nějaké další software či ovladače.

Jediná reální nevýhoda s některými adaptéry může být to, že se nevzpamatují pokud uspáváte počítač – řešení je ale pak většinou snadné, stačí je zakázat a opět povolit v ovládacích panelech. Případně vyjmout a znovu zasunout.

DWA 556 Package.png
D-Link DWA-556. Abyste věděli jak PCIe Wi-Fi karty mohou vypadat. Tahle ale umí jen 2.4 Ghz. V záhlaví je Wi-Fi PCI karta (také od D-Linku (DWL‑510)

Pokud vám jde opravdu o rychlost (a máte doma či v práci opravdu rychlou Wi-Fi) tak budete muset jít výše zmíněnou cestou PCI/PCIe síťové karty. Často mají i lepší schopnosti, včetně využití více antén, MIMO a dalších vychytávek.

Předem si tedy ověřte, že máte uvnitř počítač k dispozici odpovídající slot (PCIe ideálně, není problém je koupit) a také zda zdroj utáhne další kartu.

TIP: Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

Pro klasický PC je každopádně výběr poměrně široký, pro MAC je to horší. A tradičně bude platit, že pokud máte Linux, tak u některých karet můžete narazit na problém s podporou (ovladači).

PS: Existují i kombinované karty/dongle co umí Wi-Fi plus Bluetooth. A hodit se může i Jak připojit notebook do Ethernet sítě?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky