@365tipu

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s 433 Mb/s pro 5 GHz Wifi (navíc mylně uváděné jako 433 MB/s). Téma se už řešilo v Proč je důležité vědět, zda máte USB 1.1, 2.0 či 3.0? ale vyplatí se k němu vrátit.

Jaké USB máte v počítači vs. jaké USB má něco co připojujete si musíte velmi hlídat – USB 2.0 má výrazně nižší rychlost, než USB 3.0 (modré konektory, důležité poznávací znamení). A to posledně jmenované má navíc ještě nějaké dílčí varianty (3.1 je co alespoň chcete).

Narazit, tvrdě, můžete u externích disků přes USB. Pokud připojíte rychlý externí disk mající USB 3.0 do dvojkového portu, pojede zoufale pomalu. Pokud pomalý externí disk (protože je v něm obyčejný pevný disk s nízkou rychlostí zápisu) připojíte do USB 3.0, tak také pojede pomalu. Budete se pak divit, proč zálohování trvá desítky hodin. 

Pokud si budete pořizovat USB hub, nebo do počítače přidávat další USB porty pomocí karty, tak vždy USB 3 (3.1 ideálně). 

Rychlost přenášení jsme tu rozebírali v Jak rychle přenesu 100 GB přes .. USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, Wi-Fi, Internet? a když se vrátíme k příkladu USB Wi-Fi na počátku, tak je to jednoduché.

  • Má USB 2.0, takže 480 Mbps 
  • Tvrzení, že adaptér dá 650 Mbps je tedy nesmysl
  • 5 GHz Wi-Fi (11ac)  má teoretické maximum 450 Mbps (spíš 433 Mbps), takže by to jakž takž mohlo, ale bude to hodně na hraně. Tady ale stejně spíš zasáhne Wi-Fi jako takové, které maximum umožní jen ve zcela ideálních podmínkách
  • Pro 2.4 GHz WiFi se udává 150 Mbps (při dvou anténách), 72 Mbps na jednu anténu, takže tady nejspíš v pohodě. S tím že není příliš jasné kolik antén ten dongl má

Kdyby vás zajímalo, kde Comfast přišel s těmi 650Mbps pro WiFi, tak sčítá nedosažitelných 200 Mbps u 2.4 Ghz a 433 Mbps u 5 GHz Wifi. Ale jak už víte, přes USB 2.0 tohle nikdy protéct stejně nemůže.

Jak rychlé jsou verze USB

Pro USB zařízení se prostě dívejte, aby mělo alespoň USB 3.0 (viz Jak poznat, zda je zařízení USB 3.0 nebo USB 2.0) a pokud ho nemá, tak musíte očekávat, že to bude pomalé. 

  • USB 2.0 = 480 Mbps = 60 MB/s (jeden Byte má osm bitů, snadno spočítatelné)
  • USB 3.0 = 5 Gbps = 5000 Mbps = 625 MB/s
  • USB 3.1 a Thunderbolt = 10 Gbps 
  • UBS 3.2 a Thunderbolt 2 = 20 Gbps
  • Thunderbolt 3 = 40 Gbps

Trojkové USB je prakticky desetkrát rychlejší, než dvojkové USB. A mimochodem také pětkrát rychlejší, než gigabitový Ethernet. Nutno dodat, že byste měli chtít USB 3.1, které je ještě rychlejší než první trojkové provedení. 

Na co ještě dát pozor? U donglu v tomto příkladu to řešit nemusíte, ale pokud něco připojujete USB kabelem, tak USB 3.0 kabel je jiný než USB 2.0 (či starší) kabel). A starší kabel u trojkových zařízení vám prostě trojkové rychlosti nedá.

Jaký USB Wi-FI adaptér koupit? 

Ale zpět k Wi-Fi adaptérům – TP-LINK Archer T2U Plus je také USB 2.0 a má správně uvedeno 433 Mbps. Co je tam opět špatně uvedeno je MB/s u 2.4 Ghz, má to být Mb/s. Osobně bych asi spíš kupoval značkový TP-Link než Comtrend (tam narazíte na chybějící nové ovladače, například). 

V praxi vám ale nakonec USB 2.0 Wi-Fi u běžného použití stačit budou, z WI-Fi nikdy maximální rychlost nedostanete, takže můžete ušetřit. 

Na druhou stranu, USB 3.0 Wi-Fi adaptéry nijak zásadně drahé nejsou – viz například TP-Link Archer T3U (kde Alza má kupodivu správně všude uvedeno Mb/s) nebo TP-LINK Archer T9UH pokud byste chtěli něco s větší anténou (jde použít i bez ní, viz obrázek výše). Mimochodem zde má Alza opět chybně MB/s místo Mb/s.

Další nákupní rádci

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky