@365tipu

TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy

Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky USB-C port (rozhodně v provedení 3.0, tedy dostatečně rychlý). Můžete to řešit různorodými kabely a redukcemi, ale podstatně užitečnější je pořídit HUB – krabičku co se připojí do jednoho (případně obou) Thunderbolt nebo USB-C konektorů.

Většinou se setkáte s několika „velikostmi“ lišícím se nejenom rozměrem, ale také možnostmi – tedy vybavením porty/konektory. 

Největší varianty 8v1

Canyon nabízí tří varianty Thunderbolt hubu označené jako Thunderbolt 3 docking station/Power Delivery. Všechny jsou překvapivě malé, lehké a dvě menší varianty jsou zcela určitě vhodné pro nošení v brašně. Největší můžete nosit také, ale víc se hodí na pracovní stůl kde necháte zapojené všechny podstatné periferie a jen budete připojovat notebook.

Všechny tři mají dva vstupní USB-C konektory a hodí se tedy pro počítače s dvojicí Thunderbolt konektorů (jako je MacBook Air 2020) nebo dvojicí USB-C konektorů – nehodí se pokud potřebujete připojit kabelem do jednoho portu.

 Dokovací stanice Thunderbolt 3, 3 v 1Dokovací stanice Thunderbolt 3, 5 v 1Dokovací stanice Power Delivery, 8 v 1
Thunderbolt 3 (a tedy i USB-C)1x 100W PD 40 Gbps1x 100W PD 40 GbpsUSB-C 87W PD, 40 Gbps
    
USB-A1x 3.0,  5 Gbps1x 3.0, 5 Gbps2x 3.0, 5 Gbps
USB-C  2x USB-C
HDMI (velké)1x 4K/30 Hz, Full HD 1080p/60 Hz1x 4K/30 Hz, Full HD 1080p/60 Hz2x 4K/30 Hz, Full HD 1080p/60 Hz
Čtečka SD card, TF Card 
Audio  3.5 mm výstup (vstup nikoliv)
    
Rozměr92 x 62.5 x 23123 x 62.5 x 24168 x 62.5 x 24
    
Cena799 Kč999 Kč1 499 Kč

Thunderbolt 3 port přímo na hubu umí PowerDelivery do 100 W – můžete do něj tedy zapojit napájení pro notebook (u MacBook Air 2020 by ani jinak notebook napájet nešlo).

U v 8v1 je místo toho USB-C PD 87W, kam samozřejmě můžete napojit stejný napájecí konektor. Hub můžete vytahovat i připojovat za chodu a žádné další software není potřeba. 

TIP: HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší

Provedení hliník, protiskluzová úprava u 8v1 (menší ne), dark gray. Na těle najdete LED indikující zapojení a funkčnost u  3v1 u dvojice konektorů, u 5 v 1 napravo na horní straně a u 8 v 1 nalevo na boční straně – vypnout nejde, takže pokud by vadilo svícení, tak přelepit nebo můžete zapojit hub „vzhůru nohama“ (praktické pouze u nejmenší varianty).

U varianty 8v1 je možné připojit dva displeje – přes dva klasické HDMI konektory. Dvojice USB-C připojit monitor neumí. Od ostatních se ale liší absenci Thunderbird 3 konektoru, místo něj je tam USB-C PD.

Na cesty může stačit nejmenší (3v1) provedení, ale pokud potřebujete číst paměťové karty, tak 5v1 je praktičtější (je to jediný rozdíl oproti 3v1). Největší varianta (8v1) je nejvhodnější pro trvalé umístění na pracovní stul – s možnosti připojit dva displeje (do dvou HDMI), audio a USB-C i USB-A porty se více hodí pro trvale zapojené periferii. Více než dva displeje ale nepřipojíte, USB-C v hubu neumí připojit displeje, jak už bylo zmíněno výše.

TIP: Ještě něco většího? Podívejte se na Nová (velká) dokovací USB-C stanice Canyon DS-9 (14-v-1) (Recenze)

Všechny tři Canyon huby jsou kvalitní „železo“ v atraktivním balení – odklápěcí víčko držené magnetem, je vidět na celý Hub a na víku je vysvětlení všech dostupných portů. Na dvojici vstupních konektorů (co se zasouvají do počítače) jsou plastové ochrany, pokud byste je chtěli používat. 3v1 a 5v1 jsou oblé, 8v1 je více hranatý.

Velmi příjemná je váha, vlastně i 8v1 byste mohli s notebookem nosit v brašně, byť pro něco takového se asi spíš vyplatí střední varianta 5v1 (pokud nikdy nebudete chtít číst paměťové karty nebo to už máte pokryto nějakou klasickou USB čtečkou tak klidně stačí maličké 3v1).  Cenově je asi nejpříznivější 5v1 (a případně 8v1).

Pokud používáte na notebook Smartshell kryt, tak z trojice je použitelný pouze s největším 8v1 modelem (má delší vstupní dvojici konektorů)..

Po několika týdnech užívání velká spokojenost. Fungují spolehlivě, nízká váha je ideální pro nošení v brašně s notebookem, snadno se připojují do notebooku a stejně snadno se připojují potřebná zařízení. Osobně bych doporučil pořídit 5v1 (čtečka karet se na cesty hodí a cenově to není o příliš dražší) i 8v1 pro trvalejší umístění na pracovní stůl – tam je jednoznačný výhoda více portů.

Pokud budete chtít koupit, tak například na CZC.cz

TIP: 💻 Jak na Mac OS obsahuje tipy a triky pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky