@365tipu

TIP#1627: HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší

Pokud si pořídíte nějaký slušnější (ideálně 4K) monitor, tak budete mít zpravidla velký výběr portů na zadní straně – nejčastěji právě ty co jsou uvedeny v titulku tohoto tipu. U méně drahých a ne tak vybavených monitorů tam bude ještě určitě klasický VGA port, ale ty už postupně mizí. Jak připojit váš počítač či notebook?

Především to bude také dané tím, jaké možnosti váš počítač má – zda má HDMI port (může být i v podobě miniHDMI) nebo USB-C nebo snad Thunderbolt (který umí zároveň USB-C) případně DisplayPort (dřívější modely notebooků od Apple). Podle toho si pořídíte odpovídající kvalitní kabel. s odpovídajícími konektory případně některou z redukcí.

vga-connector.jpgVGA (D-SUB)

Dnes už dost starý způsob připojení a je důležité vědět, že je analogový a pro něco jako 4K monitor to bude například nepoužitelné.

VGA konektor se dá najít na počítači i na monitoru (F, samička, na obrázku vpravo, příklad Gembird VGA propojovací k monitoru 15M/15M 1.8m) a v prodlužovací podobě  (F, samička – M, sameček)

display-port-dvi-konektory.jpgDVI (Digital Visual Interface)

Najdete většinou na zadní straně monitorů (starších) a budete tedy potřebovat kabel s DVI na jedné straně a něčím odpovídajícím počítači na straně druhé, případně některou z redukcí (na obrázku DVI a DisplayPort). Najdete ho také na starších projektorech, býval i na grafických kartách.  Existuje navíc bohužel v několika provedeních – liší se osazením konektoru.

DVI-D coby pouze digitální signál, DVI-A pouze analogový a DVI-I kombinující Digitální a Analogový.  Rozdílnost provedení konektorů pak znamená, že je není možné libovolně zaměňovat.

Příklad v ROLINE DVI-A – VGA, propojovací, 2m a pokud máte klasický VGA kabel, tak na DVI-a postačí pořídit redukci, příklad ROLINE VGA-DVI, DVI-A(F) – MD15HD

 

micro-hdmi-to-hdmi.jpgHDMI (na obrázku v provedení HDMI a microHDMI)

Nejrozšířenější a najdete ho i u televizí, herních konzolí, blu-ray přehrávačů. Poslední verze je 2.1, jde o digitální přenos obrazu a podporuje až 48 Gbps – což stačí dokonce až na 10 K displeje s 60 fps v plné 10 bitové barvě, takže se vůbec neobávejte, že by to snad bylo něco špatné. Ve verzi 2.1 navíc umožňuje napojení počítače do monitoru a z tohoto monitoru může jít kabel do dalšího monitoru (dále už ne), ale je velmi málo pravděpodobné, že najdete takový monitor co by to umožňoval. Pozor na to jaký kabel si pořídíte – hlavně pokud chcete využít všeho co umí HDMI 2.1.

TIP: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy ukáže tři praktické příklady jak MacBook rozšířit o potřebné porty. Zejména HDMI a klasické USB.

HDMI navíc umí přenášet Ethernet (na což musíte mít správný kabel a nejspíš to nikdy nebudete potřebovat) a napájet zařízení (power delivery, ale s tím se setkáte také velmi málo). Verze 2.1 podporuje VESA AdaptiveSync/FreeSync pro odstranění trhání obrazu.

Pozor i na to jakou verzi vlastně podporuje váš monitor, nejčastěji to prozatím asi bude 2.0 a ta umí pouze 4K/60fps/8 bit barvy s maximem 44.1 kHz/16bit audio v podobě dvojice nekomprimovaných kanálů.  Chybí i podpora FreeSync.

I zde existují různorodé redukce, například PremiumCord konvertor VGA+audio -> HDMI.

V HDMI, mini HDMI a micro HDMI. Jaký je rozdíl? najdete víc informací o různých konektorech i redukcích a kabelech.

displayport.jpgDisplayPort

Ve verzi 2.0 zvyšuje kapacitu na 80 Gbps, ale ten bude na trhu až někdy v průběhu 2020. Aktuální je verze 1.4 schopná 8K/60fps/true 10bit barva ale využívá při tom kompresi. V nekomprimované podobě je na tom stejně jako HDMI 2.0 (4K/60/8).

Opět je možné řetězit až dva monitory, pokud to tedy monitor umí.

Výhodné je menší omezení pro audio – 1.4 verze umí 192 kHz/24 bit a 7.1 kanál nekomprimovaně. Podporován je i FreeSync. Ethernet zde není.  Display Port 1.4 je mimochodem stále lepší než HDMI 2.0, zejména pokud potřebujete víc monitoru (umí totiž řetězení, daisy chain).

Mimochodem i tady existuje verze klasická a verze mini.

TIP: Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?

usbc-konektor.jpgUSB-C

bude nejčastější u notebooků a umí přenášet i video – nejzajímavější na tom je, že technologicky je to vlastně DisplayPort přes USB-C a velmi pravděpodobně budete mít něco co odpovídá 1.4 standardu – komprese a 4K/60fps/8bitů až 8K/10bitů. Malý pozor, ne každý notebook s USB-C umí tudy pustit video (musí podporovat USB-C alt mode).

Výhodné může být napájení z monitoru pro notebook, ale notebook musí podporovat USB-PD (USB Power Delivery) a váš  monitor musí napájené notebooku utáhnout (takže něco jako 90 W pro méně náročné, 96 W pro více náročné notebooky). Velmi příjemná vlastnost co vám umožní nenosit (například) do práce napájecí adaptér.

Příklad redukce v I-TEC USB-C VGA Adapter 1920x1080p/60Hz

TIP: LPT? COM? USB? Co to znamená a k čemu je to dobré? Porty v počítači

thunderbolt-3-konektor.pngThunderbolt

Je doménu pro Mac počítače a Macbooky (ale najdete ho i jinde). Thunderbolt 3 umožní až 40 Gbps (musíte mít Thunderbolt 3 kabel) a připojení až dvou 4K/60 nebo jednoho 4K/120 fps nebo 5K/60fps jedním kabelem.

Konektor u Thunderbolt 3 je to stejný jako pro USB-C a rozeznat se dá jiným logem – Thunderbolt má blesk. U Thunderbolt 2 v MAC počítačích je konektor jiný, mimochodem stejný jako mini DisplayPort konektor.

Máte-li v počítači dva Thunderbolt 3 porty znamená to až čtyři 4K nebo dva 5K monitory. Na rozdíl od USB umožňuje Thunderbolt řetězit zařízení a připojovat další věcí než jenom monitory (podobně jako USB-C). Musíte si samozřejmě pořídit monitory, které umí Thunderbolt a dejte si pozor na verzi – chcete trojku. Budou drahé, stejně jako jsou drahé kabely.

TIP: Co je to Thunderbolt?

Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air poradí záplavu tipů na USB-C/Thunderbolt 3 periferie.

PS: Na obrázku v záhlaví je notebook s napájecím konektorem, dvojicí USB 2.0, VGA konektor, Ethernet portem, HDMI konektorem a Firewire portem.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky