TIP#1992: Nákupní rádce: HDMI, mini HDMI a micro HDMI. Jaký je rozdíl?

Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam už řeč byla. Ale neuškodí se podívat jaké vlastně.

HDMI znamená High Definition Multimedia Interface a jde v základní podobě o přenos videa a audio z nějakého zdroje signálu do něčeho co bude přehrávat (video, zvuk či oboje, takže televize, displej, atd), ale také nahrávat (tedy například Blu-Ray přehrávač či jiné záznamové zařízení).

Dobré vědět je, že HDMI má vedle různých konektorů několik verzí– ty postupně zlepšovaly možnosti. Ta poslední aktuální je HDMI 2.1 a umožňuje přenos 47 Gbps dat (což je nekomprimované 12 bitové 4K HDR 120 Hz video). Takže pokud je možné mít alespoň HDMI 2.0, tak ho mějte (a 2.1 určitě neuškodí)  – hledět na to je třeba při nákupu kabelů a pořízení displeje. Verze 2,.1 se objevila v roce 2020, takže starší zařízení ho tak jako tak podporovat nebudou. 

Tři typy konektorů

JHDMI Type-A, Type-C (mni HDMI) a Type-D (micro HDMI)

Co se provedení týče, tak HDMI používá 19 pinové konektory, ve třech různých provedeních – teče přes ně video, audio, 5V napájení, hodiny pro synchronizaci a může i Ethernet.

HDMI Type-A je doposud nejčastěji používané provedení s největším konektorem – prakticky vždy k nalezení na televizi a všude tam, kde je dostatek místa (rozměr 14×4.55 mm). Konektor je na jedné straně zkosený a to souměrně. 

HDMI Type-C neboli mini HDMI je menší verze, také na jedné straně zkosený a to souměrně. Rozměry 10.42 x 2.42 mm, stejný počet vodičů (ale jiné uspořádání). Začal se používat tam, kde bylo méně místa a Type-A se tam nevešel – běžně ho tak najdete na foťácích/kamerách a v některých noteboocích či na mini počítačích jako je Raspberry Pi.

HDMI Type-D neboli micro HDMI je ještě menší provedení, taktéž souměrně zkosené na jedné straně – rozměry 6.3 x 2.8 mm. Stále všech 19 vodičů, opět v jiném rozložení. Nesetkáte se s ním příliš často, ale když už, tak v některých mobilních telefonech. 

HDMI (zejména Type-D) ale dnes plně nahrazují USB-C konektory – přes ně je totiž možné přenášet video. A pro připojení (třeba) k televizi stačí pořídit USB-C > HDMI adaptér nebo kabel.  Tady viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?

Co kupovat, jak kupovat a na co hledět

Pokud budete kupovat HDMI kabely (nebo redukce, kde už je často nějaká ta aktivní elektronika), tak můžete začít zkoumat na HDMI Kabely na Alza.cz (či kdekoliv jinde).

Lišit se budou podle verze (HDMI 2.0 je běžné a vystačí, HDMI 2.1 bude dražší, HDMI 1.4 nemusí pro některé náročné věci stačit ), délky (většinou 1, 1.5, 2, 3  až 10 m) a ohlídejte si zda jsou oboustranné (měly by být vždy u HDMI na HDMI). Většinou budete kupovat “male”, protože na zařízeních jsou vždy “díry” pro zasunutí. 

 • Bez problémů budou kabely propojující tři výše uvedené HDMI konektory 
 • Existuje i propojovací (prodlužovací) HDMI s male – female
 • Pořídit můžete (tady už pozor, nepůjde o obousměrné)
  • Display Port -> HDMI a mini Display Port -> HDMI
  • DVI-D -> HDMI a DVI -> HDMI
  • USB-C -> HDMI
 • Ethernet musí být specificky uveden, pokud to potřebujete

V redukcích je pak zpravidla možné 

 • HDMi -> VGA 
 • Display Port -> HDMI  a mini DP -> HDMI
 • USB-C -> HDMI (Thunderbolt a USB-C jsou kompatibilní)
 • Apple Lightning -> HDMI  (ano, u Apple nezapomeňte, že má vše po svém)
 • VGA -> HDMI
 • DVI -> HDMI resp. HDMI -> DVI (tady pozor na rozdílné DVI konektory)
 • HDMI -> RCA  a RCA -> HDMI 
 • obousměrné HDMI <-> DVI 
 • někdy i dvojité (třeba USB-C -> HDMI a VGA)

Roli redukcí mohou plnit i různorodé huby (viz například Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy řešící USB-C/Thunderbolt -> HDMI a Canyon DS-9 (14-v-1) co navíc umí i VGA).

U notebooku (a mobilů) je dobré mít příslušnou redukci (USB-C například) na HDMI a VGA (protože nikdy nevíte, k čemu se budete potřebovat připojit). Případně nemá-li USB-C, tak z micro/mini HDMI na HDMI a VGA.

Další nákupní rádci

TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože jsem si letos víc oblíbil něco poslouchat (ne ve městě a ne tam kde je provoz, tam je třeba opatrnost) tak to chtělo … Pokračování textu TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší mikrofon co se skoro vždy připojuje přes USB (ale jsou takové, které mají audio konektor). Pro úplnost je tu ještě varianta s bezdrátovými … Pokračování textu TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři) dostatek místa na to, aby ještě někde stál nějaký ten desktop či věž s počítačem. Skutečnost je ta, že dnešní notebooky jsou běžně … Pokračování textu TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

Pokud máte nějakou trochu lepší myš, tak má velmi pravděpodobně možnost přepínat DPI – bývá to většinou tlačítkem, které u některých myší bývá umístěné poněkud nevhodně, takže si čas od času DPI přepnete, aniž byste chtěli. To tlačítka postupně mění DPI (dots per inch) od nejnižší po nejvyšší hodnotu. U Logitech G403 myši je to  … Pokračování textu TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

TIP#1756: Nákupní rádce: Jak je to s Bluetooth reproduktory? Jak fungují, na co hledět při koupi. Včetně příkladu LAMAX Sounder2

Bluetooth reproduktory jsou velká móda mezi dětmi a mládeži od základní školy výše. Také je to poměrně praktická věc tam, kde chcete snadno pustit zvuk v trochu lepší podobě a neposlouchat to z reproduktoru počítače či notebooku (či dokonce mobilu). Většinou mají podobu válce (ale může být i trochu jiná) menších až středních rozměrů. 

TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

Před pár dny jsem se pár týdnů snažil o prodej starého iPadu Mini z roku 2013. Zachovalý, baterie stále velmi dobře držela, nepoškozený, včetně dobrého ochranného obalu. Byla to zajímavá zkušenost, protože drtivá většina kupujících vůbec nechápala, že kupují starý tablet, na který už řada dnešních aplikací není nainstalovatelná.  Někteří mi pak překvapeně děkovali poté, … Pokračování textu TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

TIP#1700: Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?

U mobilních telefonů se u kamery (fotoaparátu) běžně setkáte s tím, že mají „zoom“, tedy přiblížení a pyšní se třeba i 100 násobným (100 x zoomem). Potkat je to možné i u digitálních fotoaparátů, zejména u takových, které mají pevný objektiv (což mají právě i mobilní telefony). A celé je to tak trochu podfuk.

TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy

Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky USB-C port (rozhodně v provedení 3.0, tedy dostatečně rychlý). Můžete to řešit různorodými kabely a redukcemi, ale podstatně užitečnější je pořídit HUB – … Pokračování textu TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.