@365tipu

TIP#1670: Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air

Apple MacBook Air 2020 má dvojici Thunderbolt 3 portů. Což může znít trochu nezvykle, pokud jste zvyklí na svět s USB porty. Obávat se ale není potřeba, jak už bylo napsáno v Co je to Thunderbolt? tak třetí verze Thunderboltu má nejenom stejné konektory jako USB-C, ale také jako USB-C umí fungovat.

Pokud si tedy budete pořizovat USB-C vybavené periferie, tak vám i s Thunderbolt 3 portem budou fungovat. V příznivějším případě můžete zkusit hledat periferie přímo vybavené  Thunderbolt 3. Kde nezapomeňte, že USB-C kabel funguje jenom jako USB-C a pro Thunderbolt 3 musíte mí i správné kabely (které ale fungují zároveň i jako USB-C kabely). Dost i proto, že tady jde o 40 Gbps, zatímco u USB-3 o poloviční rychlost.

Pokud se budete divit proč v notebooku máte tak málo (jeden, max dva) Thunderbolt portů, tak je to dané tím že na rozdíl od USB se u Thunderbolt používá řetězení, tj. zařízení jde připojovat „za sebou“.  V jednom portu navíc můžete mít až dva 4K displeje nebo externí GPU.

Kabely

Kabely navíc nebudou žádná láce Roline Thunderbolt 3 kabel, 40Gb/s, PD 20V/5A, černý, 0,5 m stojí 739 Kč, delší Roline Thunderbolt 3 kabel, 20Gb/s, PD 20V/5A, černý, 2 m stojí 1 119 Kč. Přímo od Apple Thunderbolt Cable 0.5m za 890 Kč a Apple Thunderbolt Cable 2m za 1190 Kč.

Dockovací stanice

Žádná sláva s cenou to nebude ani u dockovacích stanic – ty jsou velmi vhodné si pořídit pokud chcete k notebooku připojovat další periferie (displej přes HDMI/DisplayPort, Ethernet síť, klasické USB 3.0/USB-C periferie, audio, časté je i vybavení čtečkami SD karet) a mít i notebook napájeny (Thuderbolt 3 stejně jako USB-C může notebook i napájet).

Některé dokovací stanice jsou univerzální, některé jsou určené jen (například) pro MacBook.

Užitečné a cenově příznivé řešení je v podobě Canyon USB-C a Thunderbolt 3 hubů (na obrázku výše)- od nejmenšího 3v1 (HDMI, USB-C/Thunderbolt a USB-A) přes 5v1 (včetně čtečky paměťových karet) po 8v1 (kde je i audio konektor) až po 14 v 1 (Nová (velká) dokovací USB-C stanice Canyon DS-9 (14-v-1) (Recenze))

Externí disky

Podobné je tomu u externích disků (ať už klasických nebo SSD) kde existují varianty přímo s Thunderbolt připojením (a jsou podstatně dražší než jiné). Tady také nic nebrání tomu abyste použili nějaké s USB-C nebo s USB 3.0 – jen je musíte připojit přes nějakou dockovací stanici nebo přes konverzní konektor (adapter). Těch existuje více, opět nečekejte nic levného.

Adaptéry – LAN, VGA, HDMI, DisplayPort, USB

Vhodnější asi ale bude spíš zkusit AlzaPower řadu. Je to USB-C 3.2 Gen 1 a tím pádem použitelné i v Thunderbolt portech.

Pokud chcete k MacBooku připojit iPhone nebo iPad, tak ideálně Lightning na USB-C kabel. Můžete jít do originálů od Apple.

Externí grafické karty a monitory

Kdybyste ke svému Thunderbolt vybavenému notebooku chtěli pořídit výše zmíněnou externí GPU (grafickou kartu) tak mrkněte třeba na Alza GearBox RX5500XT Thunderbolt 3 (14 990 Kč) kde je již karta osazena nebo na SAPPHIRE GearBox Thunderbolt 3 eGFX Solution dokovací stanici pro grafické karty (cokoliv co má PCI Exress x16) včetně dalších portů (USB 3.0, GLAN, atd). Nic levného samozřejmě nečekejte.

TIP: HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší

Thunderbolt výjimečně najdete u monitorů – zpravidla také půjde o dražší modely. Nic ale nebrání abyste si klasické HDMI/DisplayPort displeje připojili přes redukci (adaptér).

Myš

Pokud byste hledali Thunderbolt myš, tak na to spíš zapomeňte, ale i tady můžete jít do USB-C kde najdete dost příležitostí. Tak jako tak pro notebook je výhodnější myš přes Bluetooth. Jen spíše vynechejte tu co má vlastní USB dongle. Bezdrátová vám navíc ušetří port.

Nic ale nebrání použít myši co se používají pro klasické PC, byť si předem ověřte zda pro MacBook funguje – některé to umět nebudou nebo budou mít vlastní dongle a musíte mít redukci)

Samozřejmě je tu Apple Magic Mouse 2. Ale tam se připravte na 2 290 Kč za myš. Byť tedy tahle myš je dotyková. A buď bílá nebo šedá (ta neznámo proč stojí 2 790 Kč).  Případně Magic Trackpad (3 790 Kč) v bezdrátové podobě a vesmírné ceně.

Klávesnice

Podobné je to s externí klávesnicí – tu ideálně přes nějakou tu dockovací stanici, stejně to je situace kdy máte vše „trvale“ na stole. Pak poslouží klasická USB i USB-C klávesnice (ty ale nejsou nijak extra dostupné). Případně, opět, bezdrátová varianta.  Pro MacBook je samozřejmě možné použít klasickou „Windows“ klávesnici – postačí jen přemapovat Option a Command (nebo si na to zvyknout).

Můžete jít i do Apple Magic Keyboard za 2 790 Kč či Magic Keyboard s číselnou klávesnicí za 3 790 Kč (obě existují v světlé a tmavé podobě, tmavá vždy výrazně dražší).  Z jiných zdrojů asi nejlépe Logitech K380 za 1 249 Kč (na obrázku výše).

Sluchátka

Sluchátka a mikrofon budete mít nejlepší pokud notebook má klasický audio konektor (u notebooku naštěstí běžné). Pokud ne, tak buď bezdrátově nebo oklikou přes USB adaptér (USB-C<>USB-A).  Ostatně viz Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? a Nákupní rádce: Bezdrátová sluchátka nebo drátová sluchátka? Na co myslet, pokud půjdete do bezdrátu

USB klíčenky

USB klíčenka je nejpraktičtější taková co umí USB-C a zároveň USB-A, například SanDisk Ultra Dual GO 64GB USB-C. SanDisk má nejen různé velikosti (až do 256 GB), ale také různá provedení (a nepatří mezi nejlevnější).

Pokud máte zásobu klasických USB-A klíčenek tak potřebujete buď výše zmíněný USB Hub nebo například redukci AlzaPower OTG USB-C (M) na USB-A 3.0 (F). Tedy USB-C co zastrčíte do počítače a na druhém konci má klasický USB-A (rychlý) konektor – do toho pak můžete dát jakoukoliv USB klíčenku (a jakékoliv USB zařízení)

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky