@365tipu

TIP#906: Co je to Thunderbolt?

Thunderbolt patří do stejné přihrádky jako USB či Lightning. V poslední podobě Thunberbolt 3 dokonce používá stejné konektory jako USB-C. V té předchozích (první a druhá verze) to byly Mini DisplayPort konektory. Na poslední, třetí, podobě je navíc zajímavé, že podporuje USB-C protokoly, takže Thunderbolt 3 kabel fungují i jako USB-C kabel. Umí toho ale víc a je rychlejší. Thunderbolt 2 funguje pro displeje i jako DisplayPort. 

Thunderbolt 3 najdete hlavně na zařízeních od Apple (nový MacBook Pro) a občas na některých laptopech/noteboocích s Windows (v Thunderboltu má totiž prsty i Intel, viz Thunderbolt for Developers).

Mimo to na dražších a profesionálnějších monitorech/LCD či úložištích. To proto, že Thunderbolt 3 podporuje protokol PCI Express pro používání externích grafických karet – s DisplayPort podporou může pohánět až několik 4K monitorů. To dost dobře i proto, že rychlost je zde 20 Gbps, tedy dvakrát tolik co umožňuje USB-C (tady i viz Proč je důležité vědět, zda máte USB 1.1, 2.0 či 3.0?).

Stejně jako u „konkurence“ i zde může Thunderbolt 3 napájet další zařízení, přenášet data, soubory, připojovat k Internetu, připojit externí displej – to všechno prostřednictvím jednoho portu současně, byť je zde omezení na šest zařízení maximálně.

Thunderbolt3_infographic_100715.jpg

TIP: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy ukáže tři praktické příklady jak MacBook rozšířit o potřebné porty. Zejména HDMI a klasické USB. A Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air poradí záplavu tipů na další USB-C/Thunderbolt 3 periferie.

Pokud máte zařízení se starším Thunderbolt portem, tak nezapomeňte, mají jiný (DisplayPort) konektor, což znamená potřebu adaptéru pokud je chcete připojit do nového. A jakkoliv Thunderbolt 3 kabel poslouží jako USB-C, není to zcela pravda obráceně – klasický USB-C kabel v Thunderbolt 3 portu se bude chovat jenom jako USB-C, neumožní připojení řady dalších zařízení.

Délka klasického (měděného) kabelu pro Thunderbolt je maximálně 3 metry, v optické podobě až 60 metrů.

thunderbolt.jpg

Zmatení co je Thunderbolt a co je USB-C můžete předejít tím, že ThunderBolt konektor by měl vždy být opatřen symbolem blesku.

TIP: HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky