@365tipu

TIP#938: Co je to (Apple) Lightning?

Jeden musí občas podezírat Apple, že ty různorodé změny používaných konektorů dělají schválně. Prostě vás tím přimějí ke koupi nových kabelů a různorodých periferií. Konektor pro Lightning má každopádně dvě výhody – je malý, tenký a je jedno, jak ho otočíte. Nahradil velký 30 pinový konektor (ten nahradil Firewire konektor v roce 2003). který sloužil pro iPody a až do iPhone 4S a čtvrté generace iPadů. Nutno dodat, že si můžete pořídit konektor převádějící Lightning na původní 30 pin konektor (Apple Lightning to 30-pin Adapter), pokud ještě máte nějaké starší zařízení.

lightning-MD823.jpg

Jak už to tak je u všech ostatních konkurentů, tenhle port může napájet i sloužit k napájení. A samozřejmě, připojovat řadu zařízení – iPhone/iPad tak snadno připojíte do USB portu (ať už USB-A či USB-C, pokud máte odpovídající kabel), ale pomoci Lightning konektoru  můžete připojit klávesnici či myš. Třeba i Apple Pencil používá Lightning pro nabíjení.

Lightning port, a to je dobré vědět, má ale nějaké ty vlastnosti, které jsou poněkud nad rámec běžného portu – třeba digitální zvukový konvertor, takže může přímo napájet sluchátka a hrát v nich s lepší kvalitou.

lightning_connector.jpg

Lighting je zcela kompletně proprietární záležitost od Apple a na trhu se objevil v září 2012. Technicky si vystačí s osmi vodiči a v prvních implementacích podporoval USB 2.0, až s iPad Pro (2015) se podpora rozšířila na USB 3.0. Ovšem jenom pokud si pořídíte ještě další extra kabel, protože ten co Apple dodává přímo stále umí jenom USB 2.0.

Mimo převodníku mezi původním 30 pinovým konektorem na Lightning (ale pozor, podporuje jen USB data, USB nabíjení a analogové audio) si můžete pořídit řadu dalších – připojujících již zmíněné USB, ale také HDMI, VGA či SD karty. Jak už to tak bývá, tak je vhodné si dávat pozor na případné levné varianty a také na to to, že každý Lightning konektor obsahuje autentizační čip – ten měl původně zabránit tomu, aby kabely pro Lightning mohl vyrábět někdo jiný, než Apple. Nestalo se, ochrana byla velmi rychle prolomena.

Příklady různorodých kabelů a konvertorů s Lightning konektorem najdete například na Alza.cz : Apple Lightning to USB Cable 1m či Apple Lightning to USB-C Cable 1m. Koupit můžete i USB disky, které se přímo dají připojit k tomuto konektoru, viz například EMTEC Lightning iCOBRA 32GB

Jak už asi tušíte, v dubnu 2015 Apple uvedlo na trh MacBooky s USB-C konektory. Přesně v souladu s podivuhodným plánem co pár let vše změnit.

TIP: O různorodých konektorech pojednávají například tipy Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely? a Co je to Thunderbolt?. Ve Wikipedii má tento konektor vlastní heslo – Lightning (connector).

V souvislosti s Lightning kabely a zařízeními (ale nejenom tam) se můžete setkat s MFi programem/certifikací, programem ve kterém Apple certifikuje a licencuje hardware a software třetích stran. Zkratka samotná znamená „Made for iPhone/iPod/iPad“ (zkratkou je z „Made for iPod“, protože primárně šlo i o možnost aby zařízení mohla iPod ovládat) a měla být znamenat, že takovýto kabel/zařízení bude správně a spolehlivě pracovat s vaším zařízením od Apple. Lightning hardware bez MFi by nemělo být schopné používat rozšířené možnosti.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky