@365tipu

TIP#1685: Jak připravit iPhone, iPad či iPod touch k prodeji?

Máte starší iPhone, iPad či iPod touch a chcete ho prodat? Jako s každým mobilním zařízením je potřeba smazat obsah, uvést do výchozího (továrního) nastavení. Ale protože jsme u Apple, je ještě nutné zařízení odstranit ze zařízeních „napojených“ na váš účet. Drobností k udělání je ale víc.

Ta první samozřejmě je, že je dobré se ujistit, že jste na starém zařízení nenechali nic, co byste mohli potřebovat – kontakty, dokumenty, fotky, kalendáře. Pokud vše máte v iCloudu, tak nemusíte nic moc řešit. Pokud ne, je potřeba buď zálohovat nebo přenést do nového zařízení. Zazálohovat můžete do iCloudu nebo pomocí iTunes ve Windows.  Bývá dobré se i podívat, jestli jste něco na telefonu či tabletu nekoupili nějaké položky, které nejsou přeneseny – v iTunes jde vyvolati Transfer Purchases.

Postup přípravy k prodání či předání

1) Odstraňte párování Apple Watch pokud je máte.

2) Odhlaste se z iCloudu/iTunes/App Store.

V novějším iOSu (od 10.3) to najdete v Nastavení -> vaše jméno -> Odhlášení/Sign Out (musíte zadat heslo k Apple ID).

V starším iOSu (do 10.2) v Nastavení -> iCloud -> Sign Out/odhlásit se -> Sign out/Odhlásit se -> Delete from My/Smazat účet z (také musíte zadat heslo Apple ID) a ještě navíc v Settings -> iTunes & App Store -> Apple ID -> Sign Out/Odhlásit se. U staršího iOSu je to opravdu na dvou místech.

3) Případně Vypněte Find my/Najdi můj telefon (mělo by to udělat předchozí odhlášení).

Uděláte v Nastavení -> vaše jméno -> iCloud -> Find My iPhone. Budete opět potřebovat heslo. Můžete to udělat i na appleid.apple.com. V aplikaci Find my/Najdi můj můžete odstranit i libovolné jiné zařízení, které jste si přidali – jen si dejte pozor, pokud je to například zařízení vašeho člena rodiny co má jiné Applle ID, tak musíte zadávat správné heslo.

TIP: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

POZNÁMKA: Než kompletně vymažete váš iPad či iPhone je vhodní si opsat v Nastavení/Settings -> General/Obecné -> About/Informace parametry, které asi budete potřebovat v inzerátu. Hodně užitečné je Číslo modelu/Model number. Hodit se bude velikost paměti, jakou verzi iOSu, jméno modelu (v tom má Apple u iPadu tradiční peklo). Udělejte to před výmazem, protože potom už se k těmto informací nedostanete jinak, než novýn zprovozněním iPadu. Číslo modelu je sice uvedeno na zadní straně, ale čitelné je jenom velmi obtížně.

4) Je čas na kompletní výmaz

Ten uděláte v Nastavení -> General/Obecné -> Reset/Obnovit či Resetovat -> Erase All Content and Settings/Smazat data a nastavení. Opět je to trochu jiné podle verze iOSu.

Pokud máte aktivní Najdi moje zařízení/Find My Device budete muset zadat heslo. Zadat možná budete také passcode pro zařízení a možná kód pro omezení (číselné kódy). Musíte dojít až k Erase/Vymazat (název zařízení). Připravte se na to, že výmaz může trvat dlouho – průběh indikován bude tak nějak typicky pro Apple a na displeji bude vidět jablíčko.

TIP: Jak vymazat telefon či tablet s Androidem? a hlavně Jak připravit počítač, notebook, tablet či mobil k prodeji/předání někomu jinému? poradí jak to dělat na Androidu a na počítačích s Windows

Po výmazu zařízení restartuje a není použitelné dokud si ho nový majitel neaktivuje pod vlastním Apple ID a nenastaví vše potřebné.

5) Malá odbočka, pokud jste přešli na Android tak je nutné deregistrovat iMessage

6) Odstraňte staré zařízení ze seznamu důvěryhodných zařízeníNastavení -> vaše jméno -> Zařízení jsou vypsaná ve spodní části (můžete i na webu appleid.apple.com po přihlášení). 

7) Nezapomeňte, že před prodejem musíte z telefonu či tabletu vyjmout SIM kartu!

TIP: Další tipy a triky pro iPhone a iPad najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky