@365tipu

TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

Před pár dny jsem se pár týdnů snažil o prodej starého iPadu Mini z roku 2013. Zachovalý, baterie stále velmi dobře držela, nepoškozený, včetně dobrého ochranného obalu. Byla to zajímavá zkušenost, protože drtivá většina kupujících vůbec nechápala, že kupují starý tablet, na který už řada dnešních aplikací není nainstalovatelná.  Někteří mi pak překvapeně děkovali poté, co jsem je na to v chatu (prodával jsme přes Facebook Marketplace) upozornil. Jeden mi i psal, jak už jednou naletěl.

Pokud kupujete starší telefon či tablet, tak je pár věcí, na které si musíte dát pozor bez ohledu na výrobce

  • V jakém stavu je displej, zda nemá škrábance či snad dokonce praskliny, zda po celé ploše funguje ovládání dotykem
  • V jakém stavu je baterie, tedy jak dlouho vydrží při nějaké intenzivnější činnosti (například přehrávání videa na YouTube)
  • Zda jsou všechny konektory bez poškození
  • Zda fungují všechna mechanická tlačítka
  • Ohlídejte si i zda dostanete zdroj a zda odpovídá provedení zařízení, ale ten s může později koupit silnější
  • Stejně tak si ohlídejte, zda dostanete nabíjecí kabel. U starších modelů už nemusí být snadno dostupné

U iPhone či iPadu ale je jedna ještě podstatnější věc – ověřte si jakou nejvyšší verzi iOSu je na daném zařízení možné mít a pak i v App Store ověřte u jednotlivých aplikací, jaké verze ještě podporují. Budete k tomu potřebovat zjistit jaký model je daný iPhone či iPad? nebo informaci o verzi iOSu od kupujícího a poté můžete ve webové verzi u každé aplikace najít od jaké verze je použitelná. Viz například Facebook a aktuální požadavek na iOS 10.0 či novější, u WhatsApp je to 9.0 (nejde ale použít na tabletu) a u YouTube dokonce 11.0

Ve výše zmíněním příkladu, tedy iPad Mini z roku 2013, jde o hardware nepodporující 64 bitové aplikace (procesor je 32 bitový) a iOS je maximálně 9.3.6. Problém s většinou aplikací je, že jsou už jenom 64 bitové a tím pádem je na takto starý tablet prostě z App Store nepořídíte. A protože jsme u Apple, tak se starší verze aplikací nikde „bokem“ stáhnout nedají.

Na tomto tabletu stále funguje Pošta (Mail), Safari (ve kterém můžete otevřít YouTube a přehrávat videa a otevírat weby), FaceTime, Kalendář, Obrázky, Kamera, Kontakty, Apple Mapy, Video aplikace od Apple, Poznámky, Připomenutí, iTunes Store i App Store, Apple Books, Messages/Zprávy, Hudba od Apple, Podcasts od Apple. Není možné nainstalovat YouTube, Facebook, Instagram, Twitter (ten požaduje 12.0 a novější), Kindle a záplavu dalších aplikací. Překvapivě jde ale například nainstalovat a používat Zoom (vyžaduje 8.0 a novější).

TIP: Jak připravit iPhone, iPad či iPod touch k prodeji?

App Store bohužel neumí poskytnout informace dopředu o tom co půjde či nepůjde – to že něco nejde zjistíte až v okamžiku snahy o instalaci. Žádný „filtr“ omezující obsah App Store na „pouze co jde nainstalovat“ dostupný není.

Neznamená to, že by starší iPad či iPhone neměl užití – s telefonem pořád můžete telefonovat, posílat SMS, fotit, posílat a přijímat e-maily – na tom se verzí a stářím nic nemění. Leccos je zvládnutelné v prohlížeči a hudbu či filmy si můžete také přehrávat, stejně jako číst e-knihy. Jen se musíte obejít bez dnešních aplikací. A počítat i s tím, že může být pomalejší a některé aplikace budou možná občas zlobit nebo padat.

Poslední věc na kterou si při kupování dejte pozor – kupované zařízení musí být správně uvedené to továrního nastavení a odstraněno z registrace k Apple ID předchozího majitele. Pokud nebude, tak při zprovoznění narazíte na to, že bude vyžadováno ověření původním Apple ID.

Což souvisí i s tím, že předvést vám funkční iPhone či iPad při předání vyžaduje aby byl zprovozněný a poté uvedení do továrního nastavení – to trvá poměrně dlouho a nebude k tomu prostor.

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky