@365tipu

TIP#1288: Nákupní rádce: Koupit si hotový počítač nebo sestavit vlastní?

Když už se tu před nedávnem řešilo Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem), tak zaznělo i téma koupě již hotového počítače nebo toho, že si můžete koupit všechny vámi zvolené komponenty a počítač si sestavit podle vlastní chuti i potřeb. Je to takové to téma co má nakonec poměrně jednoduché řešení.

Argument pro vlastní sestavení je ten, že můžete ušetřit – vhodným nákupem komponent (třeba i od více prodejců) bude výsledná počítačová sestava levnější, než když si totéž už koupíte hotové. Ušetří se tam i za práci při sestavovaní, zahoření (to rozhodně nepodceňovat) a otestování – to vše si zajistíte vlastními silami.

Podstatnější výhodou vlastní sestavy je ale to, že si opravdu můžete pořídit přesně dané a vybrané komponenty. Třeba opravdu rychlé paměti, to nejlepší SSD, extra chlazení. Potřebné periferie či porty, které u sériově vyráběné sestavy prostě nejsou.

Argumentů proti ale už může být trochu víc

  • Musíte mít potřebné technické znalosti a správně zvolit jednotlivé komponenty – základní desku, zdroj, grafickou kartu, šasi, procesor, chlazení, disky, paměti, atd.
  • Nebudete mít záruku na celek, ale na jednotlivé komponenty
  • Volba komponent může vést k nevyzkoušeným kombinacím a tím i případným problémům, problémy mohou být i při umístění v šasi (prostě si to dobře nezměříte)
  • Při volbě komponent je potřeba hledat i na operační systém, který budete provozovat – musíte mít jistotu, že budou k dispozici ovladače atd
  • Musíte si umět vše správně smontovat – osadit základní desku, propojit se zdrojem, všemi prvky v šasi (krabici počítače)
  • Zabere to více času, hotový počítač si prostě můžete koupit rovnou (pokud je skladem)
  • Výrobce vám může ušetřit peníze u počítače s Windows levnější OEM verzí, vy si možná budete muset koupit plnou

Něco mezi je varianta, kdy si necháte počítač sestavit „na míru“ od někoho kdo to má jako službu – neušetříte tím až tak výrazně za komponenty, ale můžete mít parametry, které normálně dostupné nejsou. Někde si můžete vybrat všechny komponenty a poté vám počítač sestaví, někde to mají ti ak, že mají nějaké ověřené základy a umožní vám změnu další parametrů. Mrkněte třeba na Alza počítače – tam si můžete koupit předem definované počítačové sestavy – vs. Sestavení PC na míru kde se kompletně postarají o sestavení a zprovoznění počítače podle vašeho výběru.

Výhodou podobných sestavení na míru je, že získáte zpravidla záruku na kompletní počítače, ne pouze odděleně na jednotlivé komponenty.

TIP: Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

POZNÁMKA: Pokud se chystáte si pořídit něco zcela obyčejného (jako kancelářský počítač, například), tak se úspora peněz spíš konat nebude. Výrobce velkého množství podobných věcí zpravidla má výhodu množství vyrobených kusů a tím i lepších cen.

To z čeho se počítač skládá je dobře vidět už ve výše zmíněném Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem) – všechny tam uvedené komponenty se budou týkat vašeho výběru a poté montáže. Do které varianty se nakonec vydáte je jenom na vás.

PS: Osobně bych se sice rád dal to sestavení vlastního, ale s ohledem na čas si prostě vyberu nějakou hotovou sestavu v odpovídajících parametrech a ceně. On totiž právě ten čas může znamenat docela dost hodně peněz

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky