TIP#1027: Nákupní rádce: Proč si pořizovat/nepořizovat mechanické klávesnice. A příklad na Motospeed CK888 NKRO (recenze)

Pokud hledáte cenově dostupnou mechanickou klávesnici (navíc doplněnou i o myš), tak je tu jedna zábavně vypadají možnost v podobě Motospeed CK888. Bude se líbit hlavně dětem věnujícím se hraní všech těch PUBG, CS:GO, Minecraft (atd) – jak klávesnice, tak myš totiž umí hýřit barvami. Otázkou ale je, v čem jsou mechanické klávesnice lepší, než ty klasické, membránové.

Výhoda mechanické klávesnice bývá v tom, že přeci jen může (měla by) vydržet déle, než ty klasické membránové.

Hodit se bude tam, kde na počítači opravdu intenzivně píšete nebo na něm (jak už bylo naznačeno výše) hrajete hry. Mechanická tlačítka mívají větší zdvih, lepší reakci na stisk a podstatně déle vydrží nemít nějaký ten odpor k pohybu (zejména v okamžiku kdy se nedotknete přesně středu). Líbit se bude i to, že nemusíte domáčknout až na doraz, mechanické klávesy reagují už někdy v polovině cesty (ty membránové většinou právě až na doraz)-.

Mírná nevýhoda mechanické klávesnice může být větší hlučnost stisků, takže pokud hledáte něco čím nebudete doma večer či v noci rušit, tak spíše pořizujte membránové a před nákupem si je zajděte do obchodu vyzkoušet (poslechnout).

Tomáš Holčík k tomuto tipu na Twitteru přidal: V článku není to nejdůležitější pro pocit z mechanické klávesnice – typy snímačů. Aspoň, že barva udává typ odezvy a hlučnost. Pro běžné psaní nejlépe hnědé s přirozenou odezvou. Levné mechanické mají červené, které sepnou bez zpětné vazby. Modré zřetelně a slyšitelně spínají.

Vyzkoušet byste si ostatně měli jakoukoliv klávesnici, kterou se chystáte koupit – zejména u těch membránových bude velmi záležet na tom, jak se vám bude psaní líbit. U těch mechanických to bude trochu jednodušší, ale i tady dejte na pocit z toho jak dobře se klávesy „mačkají“.

Většinou bývají mechanické klávesnice podstatně dražší – ty membránové si dnes můžete pořídit doslova za něco jako dvě stovky, ale tam opravdu moc nepočítejte s tím, že by to vydrželo několik let a že by se na tom snad dobře psalo. Hodí se to tam, kde prostě jednou za čas potřebujete použít klávesnici. Mechanické jsou běžně za několik tisíc korun, pokud vezmeme v potaz značkové.

Cenově dostupná Motospeed CK888

Za nějakých 62 USD (březen 2018) ale můžete mít Motospeed CK888 NKRO Mechanical Keyboard + Mouse Combo – SILVER z čínského GearBest.com. Mívají ji i v českém skladu (to je ten označený G-W-5) kde ji dokonce můžete mít za 50 USD (tudy). V Českých e-shopech je občas k dostání za 1500-1600 Kč. Hodit se případně budou stránky výrobce – CK888 Backlight Mechanical Keyboard

1479871383702206.jpg

Dvoutýdenní zkušenost s CK888 je dobrá a to není zdaleka řeč o tom, že syn je nadšený z toho, že může nechat klávesnici svítit a že i myš má nějaké ty barevné svítící efekty.

Ta dobrá zkušenost je v tom, že na téhle klávesnici se dobře píše a dobře hraje – slušný zdvih, rozumný odpor, rychlá reakce, dobré rozložení kláves spolu s dobrou cenou dávají důvod k tomu, abyste o téhle klávesnici uvažovali. Přidejte k tomu i NKRO (N-key Rollover), tedy to, že klávesnice registruje všechny současné stisky kláves, bez omezení.

Jak dlouho vydrží popisky kláves prozradit zatím nemohu (životnost na stisk je obvyklých 50 milionů), ale jednu další pozitivní věc u CK888 najdete – provedení nechává volný prostor, nejde o klávesy uzavřené do „vany“ ve které budete dlouhodobě shromažďovat nepořádek. Samotné tělo je hliníkové.

Co se osvětlení týče, tak byste měli vědět, že není softwarově ovladatelné (ani u klávesnice, ani u myši), k tomu jak bude klávesnice svítit se používají určité klávesové kombinace (najdete v návodu a je jich hodně). Svícení myši nejde ovládat nijak, prostě střídá barvy. Na klávesové kombinace je připojena ještě řada dalších nastavení klávesnice, řada z nich pomáhá ve hrách. K dispozici nejsou ani žádné programovatelná makra. Což znamená i to, že žádný extra ovladač pro klávesnici ani myš nehledejte.

x-1479871457552655.jpg

Přiložená myš (2 ms odezva, váha 132 +/- 10g) je relativně slušná myš podporující 800, 1000, 1600 a 2400 DPI (4000 fps), stejně jako klávesnice má klasické drátové USB 2.0 připojení (1.65 m/1.8 m dlouhý kabel).

U myši nečekejte žádné extra vychytávky – má šest tlačítek, na levé straně dvě extra tlačítka (konfigurovatelná) a na horní straně kolečko a tlačítko pro přepínání DPI (přepíná i barevnost).  Jediná možná vada, svícení nejde vypnout.

Protože jde o zahraniční záležitost, tak nečekejte přítomnost českých znaků na klávesách. Pro hraní her vám to vadit určitě nebude, řešením je případná výměna kláves za jiné kdykoliv později. A jak asi správně tušíte, stisky kláves u CK888 jsou slyšet.

Pár tipů na ovládání světel klávesnice (v manuálu najdete desítky dalších možností)

  • FN + šipky nahoru/dolů – nastavení jasu
  • FN + Ins – přepínání režimů
  • FN + Del – přepínání barev
  • FN + 1 až 5 – různé režimy podsvícení odpovídající hrám (FPS, CF, COD, LOL a RACE)
  • FN + Home – programování barevnosti každé klávesy
  • FN + PrintScreen – vypnutí/zapnutí podsvícení

1479871414354935.jpg

Závěr?

Motospeed CK888 NKRO Mechanical Keyboard + Mouse Combo – SILVER (koupě z českého skladu GearBest.com tudy).je atraktivní cenově dostupná mechanická klávesnice, kterou si užije každý, kdo hodně hraje hry. Líbit se bude rozhodně dětem. Pokud ji potřebujete na psaní a nejste si jisti kde jsou české znaky, tak pozor, české popisky k dispozici nejsou.

PS: Pokud by někoho zajímalo na čem velmi rád píšu, tak je to Microsoft Wired Keyboard 600, USB, CZ. Jen se obávám, že brzy přestanou být dostupné. Microsoft je navíc neznámo proč posedlý podivně prohnutými klávesnicemi a bezdrátovosti. Membránová, nikoliv mechanická, ale klávesy jsou velmi příjemné.

Další nákupní rádci