TIP#917: Jak nastavit Windows aby nedocházelo k vypínání USB zařízení

Tuhle nepříjemnost jste možná potkali v podobě chaoticky se chovající myši či klávesnice. Často se to objevuje při hraní her, kdy vás najednou přestane poslouchat klávesnice či myš. Může se to ale projevit i jinde a může to vést i k větším problémům, než chvilkový výpadek. Windows totiž má poněkud nepříjemný zvyk vypínat USB zařízení o kterých si myslí, že nejsou používána.

Celé je to založené na předpokladu, že pokud něco není používáno, může to šetřit napájení – smysl to vcelku dává u notebooku či tabletu, který navíc jede na baterii. Ale poněkud nesmyslně k témuž dochází i u osobního počítače či plně napájeného zařízení.

Obecně platí, že snažit se potlačit vypínání má smysl pouze tehdy, pokud máte problémy s nějakým USB zařízením. A dělá se to v Ovládací Panely (Control Panels) -> Hardware – Hardware and Sound -> Power Options. Případně ve Windows 10 lze vyvolat menu na Start tlačítku a přejít do Možnosti napájení a tam vybrat Další nastavení napájení.

Tím se dostanete k schématu napájení, které aktuálně používáte a možnosti Změnit nastavení schématu/Change plan settings. Což mimochodem také znamená, že pokud těch schémat používáte víc, musíte tohle změnit ve všech používaných plánech.

2017-10-19 07_19_36-Možnosti napájení.png

Na další obrazovce vás čeká další kliknutí na Změnit pokročilé nastavení napájení/Change advanced power setting, kde musíte najít Nastavení USB/USB Settings a Nastavení volitelného pozastavení zařízení USB/USB selective suspend setting. To budete chtít natavit na Zakázáno/Disabled.

2017-10-19 07_20_35-Možnosti napájení.png

Tohle by mělo umožňovat kompletně zrušit jakékoliv snahy Windows o vypínání USB zařízení. Jenže, má vlastní zkušenost je ta, že to zdaleka nemusí být pravda. Což naštěstí lze řešit tím, že Správce zařízení/Device manager umožňuje totéž pro každé jednotlivé zařízení – tam je to ale poněkud komplikovanější v tom, že zařízení připojená k USB jsou rozházena po více větvích, takže budete muset trochu hledat.

TIP: Nemusí to být Windows kdo za něco takového může, mrkněte do Co dělat, když se vám odpojuje zálohovací USB disk?

2017-10-19 07_22_02-Správce zařízení.png

Každé zařízení umožňující řízení spotřeby má ve Vlastnostech/Properties záložku Řízení spotřeby kde je možné povolit a zakázat vypínání zařízení. Tohle jste mohli potkat  Jak vyřešit zasekávající se klávesy ve hrách ve Windows?  a mohu potvrdit, že to velmi dobře zafungovalo. Neznámo proč mají Windows neustálou snahu vypínat a zapínat i takové věci jako je USB klávesnice či myš.

2017-10-19 07_23_28-Microsoft Wired Keyboard 600 (Mouse and Keyboard Center) – vlastnosti.png

TIP: Jaké možností standby/sleep/uspání mají Windows? Na co si při uspávání dát pozor vám ukáže, že s uspáváním je to trochu věda.