TIP#1772: Co dělat, když se vám odpojuje zálohovací USB disk?

Když jsem se vydal zkoušet nový externí 2 TB SSD narazil jsem na problém. Někdy po 30-45 minutách zálohování se disk najednou „odpojil“ a to ukončilo zálohování. Sice se hned připojil, žádný problém na něm nevznikl, ale zálohovací software to nerozdýchalo a zálohu nedokončilo.

Tohle je dost častý problém vznikající u USB periferií a většinou má důvod v tom, že Windows odpojují/vypínají USB porty pokud si myslí, že nejsou v užívání a chtějí šetřit energii.

Dělá to problémy třeba i USB myší či klávesnic v počítačových hrách a řeč o tom byla už v Jak nastavit Windows aby nedocházelo k vypínání USB zařízení a Jak vyřešit zasekávající se klávesy ve hrách ve Windows?

Takže jsem znovu  prošel všechny USB zařízení ve Správci zařízení, našel pár co mělo aktivní možnost vypnutí a deaktivoval. Pak znovu pustil zálohu … a došlo k tomu samému. Odpojení.

Pak mi došlo, že ten nový disk jsem dal do USB 3.0 Hubu. Takže jsem ho místo toho zapojil přímo do USB 3.0 portu na zadní straně počítače. Což problém vyřešilo, záloha systémového disku už proběhla, stejně tak jede i záloha datového klasického disku.

Nakonec na tom není nic zvláštního, USB huby bývají často zdrojem různorodých potíží a vždy je nejlepší být „přímo u zdroje“, tady v portu přímo v počítači. Hodí se to i z hlediska rychlosti – do USB Hubu vám tak jako tak vede jenom jeden USB 3.0 a pokud k hubu máte připojených víc zařízení, tak ho sdílejí a ovlivní to rychlost.

Praktické poučení je, že PremiumCord 4-portový (dnes už nekoupíte) nebyla zcela dobrá koupě. Jenže to byl leden 2017.

Další možné důvody?

Výše uvedené dva možné důvody jsou sice nejvíce pravděpodobné, ale nejsou jediné.

Můžete zkusit aktualizovat ovladače pro USB. Což by nejsnáze mělo jít tím, že je odstraníte (odinstalujete, ve Správci zařízení) a pak necháte znovu zjistit a nainstalovat. Pokud ale cestou máte USB hub, tak jste zpět u předchozího řešení, vynechejte a zkuste zda problém zmizí.

Problém může být s nutností mít ovladače přímo od výrobce (OEM). Což je složitější, protože je budete muset zkusit opatřit a nainstalovat. Případný HUB to opět neřeší, tam nic aktualizovat nemůžete.

Můžete zkusit i klasického Poradce pro řešení potíží co je součástí Windows 10. Můžete se stát, že něco najde, ale pravděpodobnost je malá.

Ta nejhorší možnost je, že za to může sám operační systém. Byly doby kdy Mac OS odpojoval externí USB disky a řešení nebylo žádné. Až po měsících Apple v nějaké aktualizaci problém tiše napravilo.

TIP: V ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete další tipy a triky pro Windows