@365tipu

TIP#1320: Nákupní rádce: Jak na výběr digitálního fotoaparátu

Digitální fotoaparáty, zvláště ty kompaktní, nahradily mobilní telefony, přesto je ale dobrý digitální fotoaparát pro nadšeného fotografa nezbytností. Při výběru se řiďte nejčastějším využitím a vašimi schopnostmi.

Digitální kompakty

Digitální kompakty se hodí zejména pro nenáročné uživatele. Mnohé z nich stále dokážou vytvořit krásné snímky, o kapku lepší, než vlajkové lodě výrobců mobilních telefonů. Kompakt se hodí v případě, že nechcete na výletech v batohu zabrat všechno místo, ale stále mít zařízení, které zachytí vaše vzpomínky.

digitalni kompakty.jpg

TIP: Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák? pomůže při výběru telefonu na focení. Předem ale nutno dodat, že to je trochu jiná liga. Zejména vůči zrcadlovkám.

Ultrazoomy

Další možností jsou ultrazoomy, tedy kompakty, které mají vysoký zoom (možnost přiblížení) bez ztráty kvality snímku. Vhodné jsou zejména na focení vzdálených objektů, tedy v případech, kdy velmi často fotíte například zvěř na velkou vzdálenost, nebo obecně objekty, které se nachází daleko, sport, létání a podobné aktivity. Na běžné focení je obrovsky zoom zbytečností, protože u naprosté většiny fotek využijete tak 10x až 13x zoom.

Při výběru se zaměřte na dobrý světelný objektiv a stejně jako u kompaktu pozor na obrovské množství Mpx, které neodpovídá snímači.

ultrazoom.jpg

Bezzrcadlovky

Bezzrcadlovky, nebo taky kompakty s výměnnými objektivy nemají optický hledáček a zrcátko, jak je tomu u zrcadlovek. Na rozdíl od nich si ale zachovávají kompaktní rozměry a nižší hmotnost. Jejich výhodou oproti klasickým kompaktům jsou právě výměnné objektivy, takže můžete fotoaparát přizpůsobit momentálním potřebám. Bezzrcadlovky jsou na ovládání a znalosti již o něco složitější a pro začátečníky spíše nevhodné. Jejich výběr se řídí stejnými pravidly, jako u dvou předchozích typů digitálních fotoaparátů.

bezzrcadlovky.jpg

Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky slouží náročným, pokročilým uživatelům, kteří hledají jen to nejlepší. Principem zrcadlovky je zobrazení scény, která se v hledáčku odráží pomocí zrcadla. Ostatní fotoaparáty používají obyčejný průzor nebo elektronický hledáček. Odrážená scéna v zrcadlovce tak odpovídá mnohem více realitě, proto je u profesionálů tak oblíbená.

Její další nespornou výhodou je široká možnost manuálního nastavení snímání. U digitální zrcadlovky si můžete libovolně nastavit ISO, čas závěrky a clonu, neboli expozici. Digitální zrcadlovka má ovšem i jiné režimy než ten manuální. Například poloautomaticky režim vám dovolí nastavit ISO i clonu, a následně si fotoaparát sám určí rychlost závěrky. Hodí se programová automatika. Zrcadlovka si sama nastaví čas závěrky a clonu a vy si následně nastavíte pouze ISO.

TIP: Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?

Pokud toužíte po zrcadlovce zaměřte se na těla fotoaparátu s dvěma objektivy. Tyto nabídky jsou obecně nejvýhodnější, protože při koupi zrcadlovky tak jako tak budete potřebovat právě dva objektivy. Obvykle 18-55 mm a 55-250 mm. Jeden na scény s přírodou a vzdálenější scény (zoomovací) a jeden hodící se například na portréty. Vyhněte se univerzálním objektivům, které neplní řádně ani jeden z účelů.

digitalni-zrcadlovka-1000.jpg

Funkce a vlastnosti, na které se při výběru digitálního fotoaparátu zaměřit

  • Optická stabilizace – stabilita záběru ve tmě či při natáčení videa
  • Rozlišení snímače – čím vyšší rozlišení, tím detailnější je fotografie
  • Světelnost – určuje množství světla dopadajícího na snímač, čím je číslo za f/ nižší, tím lepší jsou fotky ve špatných světelných podmínkách
  • Optický zoom – míra maximálního přiblížení bez ztráty kvality (Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?)
  • Ohnisková vzdálenost – čím menší je ohnisková vzdálenost, tím širší je záběr
  • Rozlišení videa – vybírejte minimálně Full HD (1920 × 1080)
  • Konektivita – spojení s ostatními zařízeními pomocí Bluetooth či Wi-Fi, usnadní přenos souborů
  • Úložiště – nutná je podpora rozšířeného úložiště pomocí paměťových karet (vizSD, miniSD a microSD? Jaký je v tom rozdíl a co byste měli vědět)

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky