@365tipu

TIP#1700: Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?

U mobilních telefonů se u kamery (fotoaparátu) běžně setkáte s tím, že mají „zoom“, tedy přiblížení a pyšní se třeba i 100 násobným (100 x zoomem). Potkat je to možné i u digitálních fotoaparátů, zejména u takových, které mají pevný objektiv (což mají právě i mobilní telefony). A celé je to tak trochu podfuk.

Skutečný optický zoom funguje tak, že objektiv má sadu čoček a jejich přibližování a oddalování umožňuje „zoomovat“ na vzdálené předměty. Výsledná fotografie bude mít pak stejnou úroveň detailu jako kdyby „zazoomováno“ nebylo – jen čím více někam zazoomujete, tím více se může projevit to jak se vám třese ruka (u něčeho jako 30x zoomu už opravdu potřebujete stativ nebo dokázat přístroj udržet velmi pevně bez pohnutí) a také se budou měnit světelné parametry objektivu.

U pevných objektivů žádný zoom (přiblížení) neexistuje. Využije se tam tak trochu podfuk v podobě digitálního zoomu. Telefon prostě vyfotí fotografii a poté z ní udělá výřez v podobě odpovídajícího úrovní přiblížení (zoomu) a tu „roztáhne“ aby to bylo stejné jako fotky bez zoomu. Protože ale optický senzor má prostě dané dané rozměry a počet pixelů, tak jen vyfotí určitou scénu ze které poté software vyřízne určitou část a simuluje tak přiblížení.  Výsledná fotografie je méně kvalitní a můžete si totéž udělat doma v software na opravy fotek – to „přiblížené“ ale bude výřez

POZNÁMKA: Co navíc, něco jako zoom či přiblížení ve skutečnosti neexistuje – optický zoom je prostě klasické zvětšení pomocí čoček. 

Je zcela běžné, že marketéři snažící se prodat nové modely telefonů budou tvrdit, že mají zoom ačkoliv ho nemají. Mírnou výjimkou jsou telefony s více objektivy – jeden z nich zpravidla má „zoom“ jednonásobný (1x) a druhý je zpravidla širokoúhlý a dá se označit jako 0.5x zoom.  Ale stále je to zvětšení pevné, nelze ho měnit jako u klasického objektivu.

TIP: Nákupní rádce: Jak na výběr digitálního fotoaparátu

Apple to v parametrech pro iPhone 11 označuje (korektně) jako „2× oddálení optickým zoomem, až 5× digitální zoom“ – 2x oddálení je právě 0.5x zoom, širokoúhlý objektiv. Onen 5x digitální zoom pak znamená, že celkem dobrou kvalitu budou mít fotky na dvojnásobný zoom, ale čím více se přibližujete k maximu, tím horší bude kvalita.

„Zoom“ můžete vidět na následujících fotografiích, od 0.5 po pětinásobný (iPhone 11). Je to focené přes okno a podepsalo se na tom i převedení do JPG a zmenšení na 1600 bodů aby to bylo možné dát do příspěvku.

0.5 x zoom, širokoúhlý objektiv
1x zoom, bez digitálního zvětšení
2x zoom digitální zvětšení
3x zoom, digitální zvětšení, na kvalitě to už je vidět.
4x digitální zoom.
5x digitální zoom. Ten ve skutečnosti vznikl vyfocením fotky s rozlišením 4032 x 3024 bodů a výřezem části cca 806 x 605 bodů a roztažením na původní velikost.

Ohniskové vzdálenosti a optický zoom

Jen po představu, teleskopické objektivy mohou mít ohniskovou vzdálenost 500 až 1000 mm. Běžné objektivy 10-100 mm (10x zoom) nebo například 25-100 mm (4x zoom). Ohnisková vzdálenost se běžných objektivů dá měnit, prostě ji posouváte a tím se můžete přiblížit či oddálit.  Vyfotíte pak ale opravdu to, co je v objektivu vidět a i při vysokém přiblížení tak získáte stále velmi kvalitní fotografii. Takovou jako s mobilním telefonem a pevným objektivem nikdy přes digitální zoom získat nemůžete.

TIP: Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?

Ztráta kvality u digitálního zoomu je důvodem proč se objevuje řada snah jak výsledek vylepšit – od použití velmi detailních senzorů (třeba až 64 megapixelů, viz Jak podstatné jsou megapixely při koupi digitálního fotoaparátu?) a tím získání větších detailů umožňujících získat stále dostatečně detailní výřez. Používány jsou i algoritmy, které jednotlivé pixely umí lépe kombinovat a dopočítávat, využívá se i prvků umělé inteligence či strojového učení. Podstatné ale je, že žádná z těchto softwarových metod vás na nějaký ten 50x či snad dokonce 100x zoom nedostane. Tam už je nutné aby mobil/fotoaparát měl odpovídající řešení pomocí objektivů (čoček).

Pokud se u nějakého telefonů necháte nalákat na zázračně velký Zoom tak se nejprve podívejte zda je digitální nebo optický.

PS: Zoom samozřejmě platí i při natáčení videa, nejde pouze o fotografie.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky