TIP#823: Jak podstatné jsou megapixely při koupi digitálního fotoaparátu?

Megapixely (megapixels) jste už určitě potkali, je to jedna ze základních vlastností digitálních fotoaparátů a kamer. Udává se u mobilních telefonů a tabletů vybavených kamerou/foťákem. A udává se u digitálních fotoaparátů a kamer. Udává kolik bodů má obrazový snímač, ten který je zodpovědný za výsledně vytvořenou fotografii. A jakkoliv obecně platí že „čím více tím lépe“, není to dnes už to nejpodstatnější.

Jeden megapixel, jak asi tušíte, znamená jeden milion bodů obrazového snímače. Ten je zpravidla obdélníkový a obrazové body pokrývají celou plochu. Právě velikost snímače/senzoru je dost podstatný parametr, protože to hodně ovlivní jak dobré fotografie dostanete. Dalším podstatným faktorem bude ještě optika předřazená senzoru. A dost hodně vše nakonec ještě ovlivní použité software.

Čím více megapixelů bude mít váš senzor, tím větší fotografie bude možné získat. Větší jak v rozlišení (tedy X krát Y bodů), tak větší v megabajtové velikosti. Což ve výsledku znamená, že s více megapixely získáte i lépe tištitelné (a vůbec lépe použitelné) fotografie, ale také budete muset mít větší paměť (či paměťovou kartu) v onom fotícím zařízení a také dost místa, kam fotky ukládat v počítači či v cloudu. Možná je dobré zmínit, že s nějakým zhruba 12 MP (MP = MegaPixel) fotoaparátem můžete tisknout billboardy.

Větší množství megapixelů se bude hodit i tam, kde chcete udělat výřez, nebo třeba fotíte nějaký vzdálený objekt a nestačí na to zoom (nebo žádný není, jak je tomu u mobilních telefonů). Z opravdu velké fotografie můžete snáze udělat výřez. Takový co ještě stále bude dostatečně velký.  Co se zoomu týče, tak viz Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?

Velikost obrazového snímače bude, bez ohledu na počet megapixelů, ovlivňovat hlavně světelnost, tedy schopnost fotit v horších světelných podmínkách. Malé senzory prostě mají horší výsledky, ale to určitě z mobilních telefonů znáte.

TIP: Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?  Levně nebo draze? Šunku nebo špičku? Ušetřit a mít něco slušného? A související je Jak na výběr digitálního fotoaparátu

Jak se tedy dnes dívat na počet megapixelů?

Snadno, dnešní digitální fotoaparáty a kamery mají zpravidla vždy dostatečný počet megapixelů na to, abyste s nimi mohli dělat cokoliv bude potřeba. Od oněch zhruba 12 MP výše už prakticky není co řešit, tedy až na to, že čím více MP, tím bude zpravidla fotoaparát dražší. A pokud se podíváte na mobilní telefony, tak zjistíte, že právě 12 MP je nejčastější výbava.

Budete-li si pořizovat nějaký ten profesionální digitální foťák (DSLR), tak dobrá volba je okolo 20 MP. Ale tady se spíše dívejte i po tom, jak velký je senzor, protože čím větší bude, tím spíše se vyplatí větší množství megapixelů. Neuškodí, když budete mířit na 30 MP a pokud jste profesionálové, tak výjimkou nejsou foťáky s více jak 50 MP. Ale tomu také zpravidla odpovídají podstatně, podstatně vyšší ceny.

Pár zásadních tipů týkající se digitálních fotografií: