@365tipu

TIP#097: Co se stane s fotkami nahranými na Facebook? Dá se použít Facebook na fotografie?

Než se rozhodnete používat Facebook pro své fotografie, tak byste měli vědět pár věci, které to mohou výrazně ovlivnit. A případně si něco takového rovnou rozmyslet, protože pro fotografy jsou tu poněkud lepší alternativy. Ať už je to Google Photos, Flickr nebo něco opravdu specializovaného.

Co všechno byste měli vědět

Pokud nahrajete fotku na Facebook a přímo na váš profil tak:

  • cokoliv větší než 2047 px/bodů (v kterémkoliv rozměru) bude zmenšeno na 960 bodů. Jinými slovy, v tomto ohledu je Facebook jako úložiště fotek nepoužitelný – prostě nahrajete-li tam třeba 3000 x 3000 px velkou fotku, uloží ji jako 960 x 960 px.
  • Velmi rozhodující pro zmenšení na 960 px je ale šířka fotografie – 1200 x 2048 bodů velkou fotografii nechá Facebook v původní velikost.
  • Aby to ale nebylo zcela jednoduché, fotku 2110 x 3000 zmenši na 1440 x 2048. A teď babo raď. V roce 2018 pak další příklad – originál 6980 x 4267 (1.5MB) zmenší dokonce na 1745 x 1067 (55 KB).
  • Pokud nahrajete formát PNG, tak fotku Facebook stejně převede na JPG. Což znamená, že na bezztrátovou kompresi aplikuje kompresi ztrátovou a fotografii vám poškodí.
  • Kvalita nahrávaného JPG  bude při ukládání na Facebook také snížena, zpravidla na 70/71 (ale může to být ještě horší). Takže pokud běžně používáte fotografie s nastavením okolo 90/93, tak opět máte smůlu.
  • Jakákoliv dodatečná data (EXIF) budou odstraněna
  • Bude změněno barevné schéma na „c2“, bez ohledu na to, jaké schéma jste použili vy.

Facebook sám má k tomuto stránku v nápovědě, která moc nepomáhá. Jednak tvrdí, že podporuje tři velikost fotek (šířka 720 px, 960 px a 2048 px) a také se ještě odvolává na „High Quality“ při nahrávání, kteroužto volbu najdete pouze při vytváření fotoalba. Zejména uvádět těch 2048 px je výsměch, protože to už je velikost, kterou Facebook prakticky  zlikviduje (zmenšením na 960 px).

Co je ale zajímavé je zmínka, že pokud se chcete vyhnout kompresi, měla by fotka být menší než 100 KB. Moc to ale vážně neberte, protože JPEG foto o velikosti 58 KB nahrané na Facebooku stejně bude poničeno vyšší kompresi (výsledná velikost 25 KB o tom mluví dost jasně).

TIP:  Jak správné používat obrázkové formáty. Co je to PNG/JPG/GIF? To všechno vysvětlujeme v samostatném tipu a je dobré si ho přečíst, pokud se prozatím v těch záludnostech jako PNG/JPG neorientujete.

Pokud nahrajete fotku do fotoalba tak se kupodivu nestane vůbec nic jiného, ačkoliv „High Quality“ upload je právě tady (a jenom tady) možné použít. Takže pokud jste se, stejně jako já, domnívali, že „High Quality/Vyšší kvalita“ něco dělá s rozměry, tak nedělá. Cokoliv od 2048 px nahoru bude stále zmenšeno. „High Quality“ ale nemá vliv ani na kompresi – nahrání 2047 x 2047 px velké PNG fotky na profil a do alba vede k téže fotce o velikosti 203 KB a nechutné 71 kompresi.

DOPORUČENI?  Pokud chcete na Facebook nahrávat fotky, tak je nahrávejte tak, aby jejich největší rozměr nebyl přes 1 600 px. S poškozením vyšší kompresí nic nenaděláte, ale budete mít jistotu, že tam zůstanou alespoň v trochu použitelné podobě. A jak už jste asi pochopili, 2048 bodů určitě ne, protože tam už hrozí, že dostanete zásah zmenšením na 960 px. Pokud chcete mít jistotu, že k tomu nedojde, zkuste si to nejprve na jedné fotce a pak se držte použitelného rozměru.

Pozor na nahrávání fotek z mobilních telefonů, kde fotky jsou nahrávány ještě více zmenšené (960 px šířka je zde normou). Teoreticky proto, že se „šetří“ pásmo pro nahrávání, ale žádná reálná omluva pro to není. Pro nahrání normálních fotek si musíte v Nastavení aplikace zapnout, že chcete „Nahrávat HD“. Žádné HD to samozřejmě není, správně by se to mělo jmenovat „Nahrávat v normální kvalitě“ vs. „Nahrávast v snížené kvalitě“

TIP: Pokud nechcete řešit záhady s poškozováním fotek u Facebooku, můžete své fotky dávat jinam, tam kde se k nim chovají poněkud ohleduplněji. Kam? Tipy hledejte v Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?

Jaké fotografie se objeví ve vašem profilu staženém z Facebooku?

V tipu Stáhnout si všechno co máte na Facebooku? je řeč o tom, jak můžete získat z Facebooku „skoro všechno“, co tam máte nahrané.  Právě @zdenekkoutny přispěl k vzniku tipu, který právě čtete. V reakci na tip o stahování profilu totiž psal, že sice na Facebook nahrál fotky 2048 x 1536, ale při stažení je dostal jako 800 x 600 px. Takže aby bylo jasno, ani zde nedostanete původní fotografie. Osobně jsem to šel zkusit a všechny fotky, včetně těch zmenšených na 960 px to dodalo jako 600 px veliké. Takže? Ano. Bída.

Co ještě byste měli vědět?

Hlavně to, že se toto může kdykoliv změnit. Ještě nedávno Facebook umožňoval nahrávat PNG a nekonvertoval je na JPG (což ostatně provede i v případě GIFu, také z něj vytvoří JPG). Vždy platilo, že v případě JPEGu nasazuje šílenou kompresi. Ale opravdu důležité je, že nikdy nevíte co bude platit zítra.

Proč to Facebook dělá? Protože potřebuje šetřit místem na disku i přenášenými daty. Dnešní fotky z mobilů i foťáku jsou běžně velké stovky kilobajtů až megabajtů. Facebook jejich drastickým zmenšením dokáže dosáhnout velikosti okolo 100 KB. A velmi velmi ušetřit.

DOPORUČENÍ DRUHÉ? Facebook je na nahrávání pitomostí co fotíte jen tak omylem, pokud chcete opravdu mít na webu místo pro vaše pořádné fotky, tak musíte jít někam jinam. Google Photos (Fotky Google), Flickr do začátku, ale jistě najdete řadu skutečných služeb pro skutečné fotografy.

Posílání fotek a videí přes WhatsApp je mimochodem také problematické. Viz Jak ve WhatsApp posílat fotky a videa bez snížení kvality

TIP: Proč fotografie vypadají jinak vytištěné než na displejích?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky