@365tipu

TIP#1254: Proč fotografie vypadají jinak vytištěné než na displejích?

S tímhle jste se určitě setkali. Vytiskli jste si fotku, třeba z Instagramu či Facebooku, a zklamaně se díváte ně něco podstatně hůře vypadají.  Možná se vám to stalo i s fotkou, kterou jste pořídili mobilem či foťákem a po vytištění přesto není tak dobře vypadající jako na displeji foťáku či počítače.

Především, fotky z Instagramu a Facebooku jsou zásadně zmenšené (ty Instagramové velmi výrazně, ty Facebookové méně) a zásadně poškozené komprimaci (na Facebooku opravdu zásadně). Klasická čtvercová fotka z Instagramu má 1080 x 1080 bodů, takže na 600 dpi tiskárně můžete vytisknout fotku pouze o velikost 1.8 x 1.8 palce (4.5 centimetru). Na 300 dpi tiskárně dvakrát tolik, tedy 9 x 9 centimetrů. Na Facebooku má fotka max 2048 bodů, tedy 3.4″/8.6 cm při 600 dpi tiskárně.

Komprimace, kterou Facebook i Instagram (ale i další sociální sítě a weby) používají může fotku tak hodně „poškodit“, že při tisku všechny ty způsobené chyby a rozmazanosti prostě uvidíte. Řešení to nemá žádné, musíte mít originál fotky.

TIP: V Co se stane s fotkami nahranými na Facebook? Dá se použít Facebook na fotografie? je řeč právě o tom jak Facebook nahrané fotky ničí.

Bez ohledu na výše uvedené navíc musíte počítat s tím, že na displejích telefonů a displejích počítačů budou fotky prakticky vždy vypadat lépe – je to dáno například vyšším jasem, ale také tím, že zcela určitě nemáte displej barevně kalibrovaný (a záleží i na tom v jakém režimu ho používáte, zda foto, video či herní). Ve většině případů bude fotka na displeji jasnější a barevnější než po vytištění.

Třetí dost podstatná věc je na čem vlastně tisknete. Klasické tiskárny budou fotky tisknout v „klasicky průměrné kvalitě“. Foto tiskárny vám vytisknou něco, co se bude dost podobat tomu co získáte vyvoláním filmu – dost pak může pomoci i volba vhodného papíru.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky